starsze
nowsze
1
1+
2-
2
2+
3-
3
3+
4-
4
4+
5-
5
5+
6-
6
oceń zdjęcie | skomentuj ocenę | 3 głosy | średnia głosów: 6

Polska woj. opolskie Opole Dzielnica IX ul. Powstańców Śląskich

1968 , To była fotozagadka na niedzielę, jaka to ulica ? Jakiś rajd w Opolu, w ramach PZM-otu. Źródło: foto udostępnione dzięki uprzejmości pana Macieja Wysockiego.

Skomentuj zdjęcie
2021-09-12 12:54:14 (4 lata temu)
Powstańców Śląskich przed skrzyżowaniem ze Strzelców Bytomskich.
2021-09-12 13:15:46 (4 lata temu)
do Gandalf: A jakie to budynki, bo nie pasuje -
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: link
2021-09-12 13:36:34 (4 lata temu)
do foxi: Bo to nie to miejsce, postawiłem znaczniki.
2021-09-12 14:14:55 (4 lata temu)
2021-09-12 14:19:25 (4 lata temu)
To pewnie z jakiegoś rajdu. Wszyscy stoją w pobliżu ówczesnej siedziby PZMotu w Opolu.
2021-09-12 14:49:00 (4 lata temu)
Od dawna, także na innych stronach, deprecjonuje się konsekwentnie wszelkie rozwiązania rodzimej myśli technicznej. Polscy inżynierowie potrafią jedynie konstruować samolociki i okręciki z papieru. Jedyny powojenny, czysto polski samochód Syrena, jest szczególnie ulubionym obiektem ‘’obśmiewania’’. Czego o nim nie wypisywano. Może warto pamiętać, w jakich czasach konstruowano dwuślad. Jakie były perspektywy modernizacji, prototypy w kilku wersjach. Wprawdzie na ramie, ale miał być z karoserią samonośną. Prototypy z sylwetką ‘’łezki’’ - nowoczesną. Taką, jaką nieco później, zastosowano w konstrukcjach zachodnich koncernów. Dlaczego i kto brutalnie zatrzymał ten projekt. Myślę, że dziś nikt nie ma wątpliwości gdy blokuje się ‘’z zewnątrz’’, wszelki nasz rozwój.
2024-06-11 12:11:48 (2 lata temu)
yani
+6 głosów:6
do Anneob:
Syrena nie była żadnym "czysto polskim samochodem". Rama i zawieszenie to kopia DKW, układ hamulcowy, elektryczny oraz wiele podzespołów z Warszawy, czyli radzieckiej Pobiedy.
Możliwości rozwojowe samochodu na ramie i z silnikiem dwusuwowym - żadne.
Jako były właściciel Syreny, potwierdzam, iż nie był to samochód, a wyrób samochodopodobny.

2024-06-11 12:33:33 (2 lata temu)
Biedni ci nasi kopiotwórcy’’… Jak dowiedzieliśmy się, dopiero od jakiegoś czasu do produkcji polskich, wspaniałych rakiet komponenty wschodnie zastąpiono natowskimi. Wtedy, nie mieliśmy alternatywy, aby się rozwijać ‘’z Zachodem’’. Natomiast dwusuw nie był przewidywany w przyszłych modelach. Czy mamy się cieszyć, że ‘’ukradziono nam- na własne życzenie’’ przyszłościową sylwetkę wozu. Bodaj pierwsi zrobili to…
2024-06-11 13:30:55 (2 lata temu)
yani
+5 głosów:5
do Anneob:
Jak zwykle - mity i teorie spiskowe...
Mylisz prototyp Beskida z Syreną, którego sylwetki zresztą nikt nam nie ukradł...
2024-06-11 14:08:02 (2 lata temu)
Ponownie przypomnę Panu, że nie przechodziliśmy na ty. To, po pierwsze. Mity, teorie… Proszę się rozejrzeć. Kto i dlaczego, torpeduje nasze strategiczne projekty. Może jakiś kolejny cytat z ‘’60 Minut na Godzinę’’…
2024-06-11 14:44:25 (2 lata temu)
Jarosław Dubowski
+1 głosów:1
do Anneob: Dziadostwo było, a możliwości modernizacji - żadne.
2024-06-11 15:04:20 (2 lata temu)
Jarosław Dubowski
+1 głosów:1
do Anneob: Jaką sylwetkę wozu niby ukradziono?
2024-06-11 15:07:28 (2 lata temu)
Jarosław Dubowski
+3 głosów:3
do Anneob: No właśnie - kto niby torpeduje i jakie to strategiczne projekty?
2024-06-11 15:08:23 (2 lata temu)
ylooC
+5 głosów:5
do Jarosław Dubowski: ONI :D
2024-06-11 15:14:18 (2 lata temu)
Jarosław Dubowski
+6 głosów:6
do ylooC: Oni winni są całemu złu. Tak przynajmniej Japończycy twierdzą ;)
2024-06-11 15:35:35 (2 lata temu)
n/c
2024-06-11 15:41:48 (2 lata temu)
yani
+5 głosów:5
do Anneob:
Ty masz po prostu obsesję... A może to mania prześladowcza? Nie masz wrażenia, że jesteś śledzony i podsłuchiwany?
2024-06-11 15:43:21 (2 lata temu)
n/c
2024-06-11 15:46:13 (2 lata temu)
Jarosław Dubowski
+2 głosów:2
do Anneob: ?
Acronym Definition
N/C No Change
N/C No Comment
N/C No Charge
N/C Not Covered
N/C new condition
N/C Numerical Control
N/C No Connect (electronics)
N/C Normally Closed Contact
N/C Non-Consensual
N/C Nuclear to Cytoplasmic
N/C Newton Per Coulomb
N/C Number of Users Per Cell Density
2024-06-11 15:54:56 (2 lata temu)
yani
+7 głosów:7
do Jarosław Dubowski:
No Connect (to reality).
2024-06-11 16:13:03 (2 lata temu)
blaggio.
+3 głosów:3
do yani: Dobre ;-)))
2024-06-11 17:48:14 (2 lata temu)
Skoro z tą Syreną było tak jak pisze Yani to aż dziw bierze że oprócz samochodów gotowych nie sprzedawano jej w zestawach do samodzielnego składania . Każdy moto-entuzjasta złożył by sobie sam samochód i wyszykował na swoją modłę i byłby podwójnie zadowolony. Potem badania techniczne
i jazda w mazurskie strony. Pamiętam jak w USA producent samolotu Piper Cub właśnie sprzedawał tak swój samolot w wersji gotowej i w wersji do samodzielnego składania.
2024-06-12 10:02:32 (2 lata temu)
yani
+3 głosów:3
do Askofer:
W Wielkiej Brytanii kiedyś popularne były sportowe samochody w zestawach części do samodzielnego składania, tak zwane kit-cary.
I pewnie nie wiesz albo nie pamiętasz, iż w Polsce w latach 80-tych były popularne tzw. "składaki". Ludzie sami z części składali samochody, głównie Fiaty 126p i Polonezy.
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: składnia
2024-06-12 13:29:16 (2 lata temu)
blaggio.
+1 głosów:1
do yani: Mój kuzyn na początku lat 80. pracował w FSO i ubocznie zajmował się składaniem Polonezów na zamówienie, bo miał dostęp do części, które nabywał po takiej cenie, że jeszcze na tym zarabiał. Nie pamiętam tylko, czy cena takiego składaka przekraczała oficjalną cenę tzw. regulowaną, ale musiała być niższa niż ta na wolnym rynku za nowy fabryczny produkt.
2024-06-12 14:16:03 (2 lata temu)
blaggio.
+1 głosów:1
do Askofer: Wtedy samochody polskiej produkcji i z demoludów za złotówki były towarem reglamentowanym i nawet przy cenach oficjalnych państwo zarabiało na tym tyle, że nie opłacałoby się sprzedawanie ich jeszcze do samodzielnego złożenia tym bardziej, że niełatwo było takiego składaka zarejestrować. Gdyby wtedy był wolny rynek i samochody stałyby na placach czekając na klienta, to może alternatywa w postaci składaków miałaby sens.
2024-06-12 14:22:00 (2 lata temu)
nyskadolniak
+3 głosów:3
do yani: Jeździłem wtedy składakiem 126p i po wetknięciu na swoje miejsce rurki doprowadzającej olej do głowicy nic wielkiego mu już przez kilkadziesiąt tysięcy km nie dolegało ;-)
2024-06-12 15:28:36 (2 lata temu)
foxi
Na stronie od 2011 luty
15 lat 4 miesiące 0 dni
Dodane: 12 września 2021, godz. 11:46:24
Źródło: Zbiory prywatne
Rozmiar: 1900px x 1241px
4 pobrania
1098 odsłon
6 średnia ocen
Poprzednie i następne zdjęcia foxi
Obiekty widoczne na zdjęciu
ul. Powstańców Śląskich
więcej zdjęć (259)
Dawniej: Ludwig Strasse