starsze
nowsze
1
1+
2-
2
2+
3-
3
3+
4-
4
4+
5-
5
5+
6-
6
oceń zdjęcie | skomentuj ocenę | 7 głosów | średnia głosów: 6
Skomentuj zdjęcie
ZPKSoft
+2 głosów:2
Adam najwyraźniej chce się schować przed światem.
2021-12-05 14:02:51 (4 lata temu)
Gandalf
Na stronie od 2015 sierpień
10 lat 10 miesięcy 3 dni
Dodane: 5 grudnia 2021, godz. 13:55:43
Autor zdjęcia: Gandalf
Rozmiar: 1600px x 1200px
Aparat: DPix 750Z
1 / 458sƒ / 2.8ISO 506mm
1 pobranie
845 odsłon
6 średnia ocen
Poprzednie i następne zdjęcia Gandalf
Obiekty widoczne na zdjęciu
Rzeźba "Adam i Ewa"
więcej zdjęć (7)
Zbudowano: 2001
Architekt: Bohdan Jezierski
Dawniej: Wyższa Szkoła Pedagogiczna

Cały kompleks budynków w miasteczku akademickim WSP w Opolu, wznoszony był stopniowo od lat 50. XX w.

Kierownictwo budowy spoczywało w rękach Pawła Księżyka

a instruktorem był Jan Krawczuk. Pan Jan Krawczuk był murarzem

na budowie ZBM ( Zarząd Budynków Mieszkalnych ) w Ozimku.

Wprowadził wówczas szereg nowych metod pracy, jak murowanie systemem trójkowym i dwójkowym. Potem doglądał budowy opolskiej WSP.

Budowa WSP była budową młodzieżową. Młoda Brygada plus dwóch starszych majstrów.

Na budowie WSP w Opolu młodzież zdobywała zawód np. murarza.

Nowością budowniczą w tych czasach był "Itung".

Itung, to przefabrykowane bloki, których zastosowanie przynosiło poważne oszczędności w cegle. Jeden blok- zamiast 12 cegieł.

Itung, to jeszcze inne zalety. Jest cieplejszy, a wprowadzenie go do budowy poważnie przyśpieszyło tempo pracy. Stosowano wówczas również metodę Skitiewa, polegającą na protokólarnym zdawaniu gotowych robót. I tak murarze przekazują pracę tynkarzom, tynkarze- malarzom, a malarz kierownictwu budowy. Ta metoda wpływała bardzo dodatnio na podniesienie jakości wszystkich robót budowlanych.

Muzeum Uniwersytetu Opolskiego


ul. Oleska
więcej zdjęć (1511)
Dawniej: Rosenberger Strasse