starsze
nowsze
1
1+
2-
2
2+
3-
3
3+
4-
4
4+
5-
5
5+
6-
6
oceń zdjęcie | skomentuj ocenę | 7 głosów | średnia głosów: 5.91

Polska woj. zachodniopomorskie powiat stargardzki Stargard ul. Mieszka I Brama Pyrzycka

Lata 1950-1955 , Brama Pyrzycka autor zdjęcia Wojtkiewicz W.

Skomentuj zdjęcie
da signa
+3 głosów:3
Zdjęcie jest w albumie z 1956 r. Koryguję datację.
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: korekta
2026-06-24 04:41:51 (2 dni temu)
jurekpogodno
Na stronie od 2010 listopad
15 lat 7 miesięcy 2 dni
Dodane: 27 marca 2011, godz. 22:20:11
Autor: Włodzimierz Wojtkiewicz ... więcej (21)
Rozmiar: 796px x 1024px
Aparat: HP Scanjet dj_d02d
4 pobrania
1770 odsłon
5.91 średnia ocen
Poprzednie i następne zdjęcia jurekpogodno
Obiekty widoczne na zdjęciu
bramy
Brama Pyrzycka
więcej zdjęć (137)
Atrakcja turystyczna
Dawniej: Pyritzertor
Zabytek: 231 z 6.04.1957

"Idąc dalej promenadą dochodzimy do budowli o wartości historycznej – Bramy Pyrzyckiej [Pyritzerthor]. Została zbudowana prawdopodobnie w końcu XIV lub na początku XV wieku [widoczne ślady wskazują na XIII wiek]. Zachowana brama jest wewnętrzną częścią dawnego systemu bramnego. Przedbramie z wysokim szczytem z muru pruskiego i środkowa gardziel zostały rozebrane przy okazji splantowania głównego wału. Podstawa została wykonana z kamieni narzutowych i znajduje się w niej ostrołukowy przejazd. Na pierwszym i drugim piętrze znajdują się jednakowej wielkości, duże pomieszczenia, które służyły załodze m.in. jako miejsca odpoczynku. W bramie znajdował się również mały karcer z kolebkowym sklepieniem. Na trzeciej kondygnacji znajduje się kryty ganek z otworami strzelniczymi. Oba szczyty są wyjątkowo malownicze i oryginalne, co uwidoczniło się po usunięciu tynku. W szczególności elewacja polna z ostrołukową niszą stanowi ciekawy obraz architektoniczny, którego efekt wzmacnia jeszcze kontrast między cokołem z granitowej kostki a wyższymi kondygnacjami zdobionymi blendami z wypalanej cegły. Bramę zamykała brona. Po tym jak w 1666 roku podczas pożaru okolicznych domów został zniszczony dach Bramy Pyrzyckiej, w odbudowanej bramie umieszczono zegar, a w sygnaturce dzwon, który usunięto dopiero podczas renowacji bramy w 1899 roku. Na dzwonie, pierwotnie odlanym dla kościoła Mariackiego, znajdował się napis: „Soli deo honor et gloria. Me fecit Joh. Jac. Mangold Stettinesis. Anno 1697” [„Jedynemu Bogu cześć i chwała. Wykonał mnie Johann Jacob Mangold szczecinianin. Roku 1697”] W XVIII wieku brama została, jak się przypuszcza, urządzona dla celów mieszkalnych. Otwory strzelnicze zostały wówczas zamurowane i zaopatrzone w okna. Podczas zeszłorocznej [w roku 1899] odbudowy przywrócono otwory okienne do pierwotnej formy"



Z przewodnika Otto Zucka (1900 r.) wyd. MAH Stargard 

/p>

(W.S)


ul. Mieszka I
więcej zdjęć (399)
Dawniej: Pyritzerstrasse