|
starsze nowsze oceń zdjęcie | skomentuj ocenę | 2 głosy | średnia głosów: 6
8 czerwca 2021 , Cmentarz Wielkiej Wojny przy stacji kolejowej Komańcza, po zakończeniu prac renowacyjnych.Skomentuj zdjęcie |
Dodane: 22 marca 2022, godz. 22:42:21 Autor zdjęcia: morganghost Autor: morganghost ... więcej (1378) Rozmiar: 1600px x 1200px Aparat: DMC-FZ18 1 / 400sƒ / 3.6ISO 1005mm
1 pobranie 205 odsłon 6 średnia ocen Poprzednie i następne zdjęcia morganghost Obiekty widoczne na zdjęciu
Cmentarz wojenny I więcej zdjęć (32) Zbudowano: 1915 Cmentarz z okresu Wielkiej Wojny przy stacji kolejowej Komańcza, jest jednym z nielicznych w okolicy, który powstał wg. przygotowanej architektonicznej wizji oddziału grobownictwa wojskowego okręgu "Galicja Środkowa" z siedzibą w Przemyślu. Położony niecałe 50m od stacji kolejowej. Jego powierzchnia wynosi 2770m kwadratowych. Nekropolia związana jest z ciężkimi walkami jakie stoczyła tutaj armia austro-węgierska i rosyjska między listopadem 1914 a majem 1915. Komańcza wielokrotnie przechodziła z rąk do rąk. Cmentarz powstawał w latach 1915-1916, choć podobno wcześniej chowano już w tym miejscu zmarłych żołnierzy wracających w transporcie kolejowym z frontu. Z danych archiwalnych wiemy, iż wszystkich zmarłych chowano w mogiłach zbiorowych po 40-60 ciał nie stosując jednak żadnego podziału na narodowość czy religię. Jedynie wysokich rangą oficerów chowano w pojedynczych mogiłach. Groby zbiorowe oznaczano dębowym słupkiem ściętym pod katem 45 stopni na którym umieszczano blaszany krzyż. Na grobach pojedynczych stawiano niewielkie drewniane krzyże. Znajdowało się tutaj 7 szeregów mogił, w centralnej części postawiono wysoki drewniany krzyż, teren cmentarza ogrodzono kolczastym drutem. Dawniej cmentarzem opiekowały się dzieci z miejscowej szkoły. Cmentarz popadał w ruinę, zarastając gęstą trawą i krzakami. Dopiero w 2017r. teren ogrodzono drewnianymi żerdziami. W październiku 2020r. zakończono ostateczne prace renowacyjne. Z ciekawostek należy wspomnieć, iż w górnej części cmentarza w 1944r. pochowano radzieckiego lotnika, który roztrzaskał się o zbocze i budynek stacji kolejowej. W czasie II wojny światowej, Niemcy utworzyli tutaj kwaterę dla swoich żołnierzy o powierzchni 364m kwadratowych i postawili kamienny krzyż, którego resztki stoją do dziś. W 1994r. przeprowadzono prace ekshumacyjne i szczątki tych żołnierzy przeniesiono na cmentarz w Przemyślu. |