|
|  | powiat sanocki |
Za wpłaty ze zrzutka.pl oraz cegiełek kupione zostały:
- Dyski twarde Seagate Exos X22 20TB x 2 = 2500 zł
- Router TP Link Archer X55 AX3000 = 277 zł
- Serwer plików NAS QNAP TS-673A-8G = 4677 zł
Przeznaczenie: kopie zapasowe strony (obecnie wykonywane są ręcznie na domowym komputerze)
zdjęcie 1
zdjęcie 2
zdjęcie 3
|
a%3A4%3A%7Bs%3A1%3A%22k%22%3Ba%3A2%3A%7Bi%3A0%3Bi%3A1%3Bi%3A1%3Bs%3A6%3A%22Polska%22%3B%7Ds%3A1%3A%22w%22%3Ba%3A2%3A%7Bi%3A0%3Bs%3A2%3A%2216%22%3Bi%3A1%3Bs%3A12%3A%22podkarpackie%22%3B%7Ds%3A1%3A%22p%22%3Ba%3A2%3A%7Bi%3A0%3Bs%3A3%3A%22318%22%3Bi%3A1%3Bs%3A7%3A%22sanocki%22%3B%7Ds%3A1%3A%22m%22%3Ba%3A3%3A%7Bi%3A0%3Bs%3A5%3A%2248438%22%3Bi%3A1%3Bs%3A9%3A%22Koma%C5%84cza%22%3Bi%3A2%3Bb%3A1%3B%7D%7D
|
wczytywanie danych...
|
|
|
|
|
Cmentarz z okresu Wielkiej Wojny przy stacji kolejowej Komańcza, jest jednym z nielicznych w okolicy, który powstał wg. przygotowanej architektonicznej wizji oddziału grobownictwa wojskowego okręgu "Galicja Środkowa" z siedzibą w Przemyślu. Położony niecałe 50m od stacji kolejowej. Jego powierzchnia wynosi 2770m kwadratowych. Nekropolia związana jest z ciężkimi walkami jakie stoczyła tutaj armia austro-węgierska i rosyjska między listopadem 1914 a majem 1915. Komańcza wielokrotnie przechodziła z rąk do rąk. Cmentarz powstawał w latach 1915-1916, choć podobno wcześniej chowano już w tym miejscu zmarłych żołnierzy wracających w transporcie kolejowym z frontu. Z danych archiwalnych wiemy, iż wszystkich zmarłych chowano w mogiłach zbiorowych po 40-60 ciał nie stosując jednak żadnego podziału na narodowość czy religię. Jedynie wysokich rangą oficerów chowano w pojedynczych mogiłach. Groby zbiorowe oznaczano dębowym słupkiem ściętym pod katem 45 stopni na którym umieszczano blaszany krzyż. Na grobach pojedynczych stawiano niewielkie drewniane krzyże. Znajdowało się tutaj 7 szeregów mogił, w centralnej części postawiono wysoki drewniany krzyż, teren cmentarza ogrodzono kolczastym drutem. Dawniej cmentarzem opiekowały się dzieci z miejscowej szkoły. Cmentarz popadał w ruinę, zarastając gęstą trawą i krzakami. Dopiero w 2017r. teren ogrodzono drewnianymi żerdziami. W październiku 2020r. zakończono ostateczne prace renowacyjne. Z ciekawostek należy wspomnieć, iż w górnej części cmentarza w 1944r. pochowano radzieckiego lotnika, który roztrzaskał się o zbocze i budynek stacji kolejowej. W czasie II wojny światowej, Niemcy utworzyli tutaj kwaterę dla swoich żołnierzy o powierzchni 364m kwadratowych i postawili kamienny krzyż, którego resztki stoją do dziś. W 1994r. przeprowadzono prace ekshumacyjne i szczątki tych żołnierzy przeniesiono na cmentarz w Przemyślu.
|
proszę czekać...
|