starsze
nowsze
1
1+
2-
2
2+
3-
3
3+
4-
4
4+
5-
5
5+
6-
6
oceń zdjęcie | skomentuj ocenę | 5 głosów | średnia głosów: 6
Skomentuj zdjęcie
Bartłomiej Filous
Na stronie od 2018 sierpień
7 lat 10 miesięcy 7 dni
Dodane: 18 czerwca 2024, godz. 11:32:27
Autor zdjęcia: Bartłomiej Filous
Rozmiar: 1500px x 1000px
Licencja: CC-BY-NC-SA 4.0
Aparat: Canon EOS 700D
1 / 640sƒ / 10ISO 80064mm
2 pobrania
839 odsłon
6 średnia ocen
Poprzednie i następne zdjęcia Bartłomiej Filous
Obiekty widoczne na zdjęciu
restauracje
Widoki z Wieży Piastowskiej
więcej zdjęć (127)
Wieża Piastowska
więcej zdjęć (222)
Atrakcja turystyczna
Dawniej: Schlossturm
Zabytek: 188/56 z 20.01.1956
Wieża Piastowska - wieża zamkowa, Strażnica na Pasiece, najstarsza w Opolu. Od siedmiuset lat góruje nad Ostrówkiem i Wyspą, znak czasu i symbol Opola. To jeden z najstarszych zabytków architektury obronnej w Polsce; zbudowana około 1300 roku (za rządów księcia Bolka I) jako stołp zamku książęcego opolskiego księcia Kazimierza I. Była wtedy budowlą ogromną i na wskroś nowoczesną, z cegły. Hełm wieży często się zmieniał. Od połowy XVI w., zamek zaczął popadać w ruinę. W XX w. władze rejencji opolskiej uznały zamek za mało użyteczny oraz kosztowny w utrzymaniu i postanowiły go zburzyć. Dzięki ostrym sprzeciwom polskiego mieszczaństwa w Opolu oraz działaczy Związek Polaków w Niemczech udało się jedynie ocalić wieżę zamkową tego zabytku. Z zamku ocalała tylko wieża, którą uwzględniono w planowanym na tym miejscu zespole nowego gmachu Urzędu Wojewódzkiego. Tak stoi ona do dziś. Już w roku 1957 nadbudowany został wysoki na 11 metrów graniasty hełm: wraz z nim wieża sięga 42 metrów wysokości. Budowla jest postawiona na kamiennym fundamencie o głębokości 6 metrów. Szerokość murów w dolnej partii wieży dochodzi do 3 metrów. Do wieży pierwotnie wchodzono przez otwór na wysokości 9 m (obecnie zamurowany) po drewnianym ganku połączonym z murami nieistniejącego już zamku[2]. Na skutek nierównego osiadania fundamentów Wieża Piastowska jest lekko przechylona. Obecne odchylenie od pionu wynosi ok. 1,5 stopnia. Zabytkowi towarzyszyły przez lata wykopaliska osad słowiańskich z X i XI w., odkryte przy budowie amfiteatru opolskiego. Wykopaliska te zostały zakopane. Wieża jest udostępniania zwiedzającym od wtorku do niedzieli (również w święta) w godzinach: 10-13 i 14-17.

Źródło: Autorzy:
Domek Lodowy
więcej zdjęć (133)
Zbudowano: 1909
Dawniej: Eishaus
Zabytek: 2202/89 z 31.08.1989
Domek Lodowy został wybudowany w 1909 r. tuż nad Stawem Zamkowym, jako siedziba założonego w Opolu w 1908 r. Towarzystwa Łyżwiarskiego (Eislaufverein).
Inicjatorem budowy domku w tym miejscu był znany opolski fotograf Max Glauer. Budowę przeprowadzono przy pomocy mieszkańców Opola, którzy ofiarowali na ten cel 4100 marek. Oprócz siedziby towarzystwa w budynku została otwarta kawiarnia, a przed samym domkiem zbudowano przystań dla łódek.
W latach 30-tych Towarzystwo Łyżwiarskie zrobiło ze Stawu Zamkowego profesjonalne lodowisko, ze sztucznym oświetleniem, urządzeniem do nawadniania tafli i szatnią. W 1934 r. odybywały się tu mistrzostwa Niemiec w jeździe figurowej na lodzie. Wygrała je Maxie Herber, która za dwa lata została mistrzynią olimpijską.
Do dzisiaj domek nie wiele się zmienił. Jedyne co zlikwidowano to balkon jaki domek posiadał przed wojną oraz podcienia, które znajdowało się w przyziemiu od strony stawu, które służyło jako letnia kawiarenka.
Po wojnie domek stał się własnością PTTK i przez lata służył jako schronisko młodzieżowe. Później aż do powodzi z 1997 roku, która całkowicie zatopiła domek, mieściła się tu kawiarnia "Piastowska". Po popowodziowym remoncie domek stał się siedzibą restauracji "Piramida".
ul. Piastowska
więcej zdjęć (1608)
Dawniej: Hafen Strasse
ul. Barlickiego Norberta
więcej zdjęć (723)
Dawniej: Linden Strasse