|
starsze nowsze oceń zdjęcie | skomentuj ocenę | 0 głosów | średnia głosów: 0
2013 , Cerkiew Opieki Najświętszej Maryi Panny w Bóbrce (2013 r.) |
|
Na stronie od 2024 marzec
2 lata 3 miesiące 11 dni |
Na początku 1905 r. w Bóbrce rozpoczęto budowę cerkwi Opieki Matki Boskiej według projektu architekta Wasyla Nagórnego. Powstała ona na miejscu starej cerkwi, otoczonej kamiennymi murami. Budowa cerkwi trwała zaledwie rok. Uroczyste poświęcenie nowej cerkwi odbyło się w 1907 r. i zostało przeprowadzone przez metropolitę Andrzeja Szeptyckiego (metropolita w późniejszym okresie odwiedził cerkiew w Bóbrce dwukrotnie: jesienią 1914 r., kiedy został przywieziony do miasta po aresztowaniu, oraz w 1932 r., kiedy metropolita Andrzej uroczyście odwiedził miasto). W 1992 r. cerkiew została odrestaurowana.