starsze
nowsze
1
1+
2-
2
2+
3-
3
3+
4-
4
4+
5-
5
5+
6-
6
oceń zdjęcie | skomentuj ocenę | 12 głosy | średnia głosów: 6

Polska woj. dolnośląskie Wrocław Południe ul. Powstańców Śląskich Fruchtkonditorei Pedro Coll

1939 , Kiedy zobaczyłem w podpisie tej pocztówki adres "Strasse der SA" (ulica Powstańców Śląskich) oraz palmy to przypomniała mi się piękna pocztówka ulicy Powstańców Śląskich z ogródkiem z palmami. Bardzo byłem zaskoczony, że owy ogródek z palmami - - to był ogródek cukierni, której zdjęcie wnętrza znajduje się na tej stronie... Cukiernia należała do pana Pedro Coll'a, który - jak wiemy z innych zdjęć - zajmował się handlem / sprowadzaniem owoców egzotycznych - ,

... udało się połączyć kilka zdjęć dawnego, "zaginionego" Wrocławia w jedną całość ...

Skomentuj zdjęcie
I te trzy akwaria pod palmą :)
2012-09-19 22:37:51 (13 lat temu)
Krzysztof_Paprotka
+1 głosów:1
Czy też nie odbiła mu ta palma - powiesił sobie AH na ścianie?
2025-12-29 23:49:20 (5 miesięcy temu)
Neo[EZN]
Na stronie od 2001 wrzesień
24 lat 9 miesięcy 7 dni
Dodane: 19 września 2012, godz. 22:26:28
Rozmiar: 1108px x 714px
6 pobrań
3329 odsłon
6 średnia ocen
Poprzednie i następne zdjęcia Neo[EZN]
Obiekty widoczne na zdjęciu
ul. Powstańców Śląskich
więcej zdjęć (4224)
Dawniej: Kaiser Wilhelm Strasse, Strasse der SA
Droga prowadząca do wsi Kleinburg była naturalnym przedłużeniem ul. Świdnickiej. Jeszcze przed włączeniem tego rejonu do miasta był on gęsto zaludniony, a żyzne ziemie zasiedlali głównie ogrodnicy. Pierwsze domy podmiejskie i wille zaczęły powstawać ok. 1850 r. w północnym odcinku ulicy. Po włączeniu w 1866 r. w granice miasta Nowej Wsi, zmieniono ulicy nazwę z Kleinburger Chaussee na Kleinburgerstr. Trzeba zaznaczyć, że wtedy jeszcze ulica kończyła się na wysokości obecnej ulicy Hallera. Po parcelacji na początku lat 70. XIX w. kolonii willowej na Borku rozpoczęła się realizacja planu urbanistycznego dla Przedmieścia Południowego. Zgodnie z nim droga miała się przerodzić w szeroką, reprezentacyjną ulicę o szerokości 27 m. Wkrótce potem ponownie zmieniono nazwę, tym razem na Kaiser-Wilhelm-Str. Od tego momentu Przedmieście Świdnickie stało się najpiękniejszym rejonem Wrocławia. Powstawały wytworne wille najbogatszych mieszkańców Breslau oraz bogate kamienice z mieszkaniami o powierzchni 300 mkw. Kolejną ważną datą w historii ulicy był rok 1897 r. W tym roku przedłużono ulicę dalej na południe, aż do ul. Krzyckiej i powstałego w 1890 r. nasypu obwodowej kolei towarowej. W latach 30. XX w. przebudowano torowisko, przenosząc je na środkowy pas zieleni rozdzielający obie jezdnie. Ostatniej przed wojną zmiany nazwy dokonano 20 IV 1938 r., kiedy to na cześć bojówek hitlerowskich nazwano ulicę Strasse der SA.

W 1945 r. podobnie jak reszta Przedmieścia Południowego zabudowa ulicy w większości została zniszczona. Łatwiej wymienić budynki, które ocalały niż te zburzono. Od tego samego roku obowiązuje obecna nazwa – Powstańców Śląskich. Przez ostatnie 40 lat skutecznie oszpeca się tą piękną niegdyś ulicę blokami z wielkiej płyty, transatlantykami itp.