starsze
nowsze
1
1+
2-
2
2+
3-
3
3+
4-
4
4+
5-
5
5+
6-
6
oceń zdjęcie | skomentuj ocenę | 5 głosów | średnia głosów: 6
Skomentuj zdjęcie
Drogi Mariuszu, widoczna przystań żeglugi znajdowała się na molo spacerowym w miejscu obecnego Mola Południowego, w skrócie zwanym (choć niesłusznie) Skwerem Kościuszki. Tam tez po likwidacji mola drewnianego, mieściła się przystań Żeglugi Polskiej, więc przypisanie byłoby lepsze do obiektu na ul. Jana Pawła II. Jednakże skoro zdjęcie przedstawia nieistniejący już obiekt a tenże jest założony, więc go niniejszym do właściwego miejsca przenoszę. Proszę nie traktować powyższego tekstu jako moralitetu ;)), czasem tak już pisuje :))
2012-12-19 08:19:22 (13 lat temu)
do † Yanek: Dziękuję za słuszną interwencję i przeniesienie.
2012-12-19 10:37:03 (13 lat temu)
Mariusz Brzeziński
Na stronie od 2011 sierpień
14 lat 10 miesięcy 5 dni
Dodane: 18 grudnia 2012, godz. 23:26:03
Rozmiar: 1000px x 650px
20 pobrań
1215 odsłon
6 średnia ocen
Poprzednie i następne zdjęcia Mariusz Brzeziński
Obiekty widoczne na zdjęciu
mola
Zbudowano: 1904
Zlikwidowano: 1934
Dawniej: Molo Kuracyjne
Zanim zaczęto budować port, w miejscu gdzie Skwer Kościuszki przechodzi w pasmo Mola Południowego stał wybudowany w 1904 roku przez Gdyńskie Towarzystwo Kąpieli Bałtyckich „Kurhaus” (Dom Zdrojowy). Niedaleko budynku powstało molo zwane Molem Kuracyjnym. Był to krótki, 50-metrowy drewniany pomost. Z pomostu łódkami i jedną żaglówką rybacy wozili latem turystów do Adlerhorstu (Orłowa), a w soboty i niedziele do pomostu dobijały z Gdańska i Sopotu małe stateczki wycieczkowe „Giselle” i „Undine”, należące do istniejącej już od 1842 roku gdańskiej spółki „Weichsel”.
W rok później molo zostało przedłużone do 270 metrów i otrzymało pawilon dla obsługi podróżnych. Stąd pływały do Helu i Jastarni jednostki Białej Floty: Gdańsk, Gdynia, Jadwiga i Wanda. Molo nie zapewniało pełnego bezpieczeństwa w obsłudze statków, bowiem przy silnych wiatrach statki musiały przybijać w innych miejscach. Pomost stał do 1934 roku, to jest do czasu rozpoczęcia budowy Basenu Prezydenta i ostatniego już mola portu zewnętrznego – Południowego.

za:
al. Jana Pawła II
więcej zdjęć (861)
Dawniej: Aleja Zjednoczenia