starsze
nowsze
1
1+
2-
2
2+
3-
3
3+
4-
4
4+
5-
5
5+
6-
6
oceń zdjęcie | skomentuj ocenę | 18 głosów | średnia głosów: 5.83

Polska woj. mazowieckie Warszawa Śródm. Północne pl. Defilad Pałac Kultury i Nauki Wnętrza Hol wejściowy

wrzesień 2013 , Hol przy wejściu głównym. I to właściwie na dolnym poziomie wszystko, co można obejrzeć. Stąd, po zakupieniu biletu, kierujemy się do windy, która zawiezie nas na 30 piętro. Drzwi na lewo i prawo pozamykane.

Skomentuj zdjęcie
mar
+1 głosów:1
A gdzie zdjęcia z tarasu widokowego?
2013-09-23 22:43:24 (12 lat temu)
Neo[EZN]
+1 głosów:1
Windę w dalszym ciągu obsługuje pani windziarka?
2013-09-23 23:20:43 (12 lat temu)
do Neo[EZN]: Ilekroć byłem w pałacu to zawsze trafiałem na pana windziarza. Pani windziarki nie pamiętam ale dawno tam już nie byłem i może się coś zmieniło.
2013-09-24 08:57:34 (12 lat temu)
Danuta B.
+2 głosów:2
do Neo[EZN]: Trafiliśmy na dwie (dwie windy) panie windziarki, nawet zagadnęłam, czy po fajrancie nie ma zaburzeń, ale nie narzekała.
2013-09-24 10:19:17 (12 lat temu)
do Danuta B.: Z dzieciństwa też pamiętam panią windziarkę.
2013-09-24 10:21:45 (12 lat temu)
do Danuta B.: ... i w windzie jest taki fajny, archaiczny telefon? Byłem tam w 1996 roku więc mogło się to zmienić :)
2013-09-24 11:01:07 (12 lat temu)
Rado-NDM
+2 głosów:2
do Neo[EZN]: Jak byłem latem bodajże w 1995 to stał też mały stoliczek z wentylatorem żeby pan windziarz się nie przegrzał :)
2013-09-24 11:33:10 (12 lat temu)
Danuta B.
Na stronie od 2004 czerwiec
22 lat 0 miesięcy 0 dni
Dodane: 22 września 2013, godz. 21:45:33
Autor zdjęcia: Danuta B.
Rozmiar: 1500px x 1000px
Licencja: CC-BY-SA 3.0
3 pobrania
2338 odsłon
5.83 średnia ocen
Poprzednie i następne zdjęcia Danuta B.
Obiekty widoczne na zdjęciu
Hol wejściowy
więcej zdjęć (19)
Wnętrza
więcej zdjęć (55)
Pałac Kultury i Nauki
więcej zdjęć (594)
Architekt: Lew Rudniew
Atrakcja turystyczna
Zbudowano: 1952-1955
Zabytek: 735 z 02-02-2007

Pałac Kultury i Nauki (PKiN, poprzednio Pałac Kultury i Nauki im. Józefa Stalina) – najwyższy budynek w Polsce, w centrum Warszawy na placu Defilad. Własność miasta stołecznego Warszawy. Obiektem zarządza miejska spółka "Zarząd Pałacu Kultury i Nauki" Sp. z o.o.

Wybudowany w trzy lata i oddany do użytku w 1955. Jest dziełem radzieckiego architekta Lwa Rudniewa, inspirowany jest chicagowskimi i moskiewskimi budowlami. Architektonicznie jest mieszanką art déco, socrealizmu i polskiego historyzmu. Obecnie siedziba wielu firm oraz instytucji użyteczności publicznej, takich jak kina, teatry, księgarnia, wyższe uczelnie (m.in. Collegium Civitas), instytucje naukowe. Organizowane są tu także różnego typu wystawy i targi, m.in. od 1958 Międzynarodowe Targi Książki. Mieści się w nim sala konferencyjno-widowiskowa na 3000 osób (tzw. Sala Kongresowa), Muzeum Techniki, Muzeum Ewolucji PAN oraz Pałac Młodzieży wraz z basenem.

Przed głównym wejściem (od strony ul. Marszałkowskiej) znajdują się dwie rzeźby: Adama Mickiewicza dłuta Stanisława Horno-Popławskiego oraz Mikołaja Kopernika autorstwa Ludwiki Nitschowej.


pl. Defilad
więcej zdjęć (2022)
Dawniej: Plac Stalina
Plac znajduje się po zachodniej stronie ulicy Marszałkowskiej. Ograniczają go: od północy ulica Świętokrzyska, od południa Aleje Jerozolimskie, natomiast od zachodu - Pałac Kultury i Nauki.
Plac Defilad jest jednym z najmłodszych spośród wielkich placów Warszawy. Powstał razem z budową Pałacu Kultury i Nauki w roku 1955 w miejscu zabudowy całości lub fragmentów ulic: Chmielnej, Siennej, Śliskiej, Wielkiej, Zielnej oraz Złotej. Ich przebieg zaznaczony został w powierzchni placu i otaczających go parków. W chwili powstania placu był on największym tego typu założeniem w Europie. W centralnej części placu wybudowano istniejącą do dzisiaj trybunę, ozdobioną sylwetką orła, z której przyjmowano wielkie defilady i marsze w okresie Polski Ludowej.
Plac Defilad był kluczowym miejscem wydarzeń 1956 roku. Po przywróceniu do władzy Władysława Gomułki i wybraniu go na stanowisko I sekretarza KC PZPR 24 października 1956 roku na placu Defilad odbył się wiec, w którym uczestniczyło ok. 400 tysięcy osób. Podczas przemówienia na wiecu Gomułka potępił stalinizm i zapowiedział reformy, mające na celu demokratyzację ustroju. Symbolem zmian było m.in. manifestacyjne odmówienie głosu Konstantemu Rokossowskiemu, podczas gdy oddano mikrofon Lechosławowi Goździkowi. Tłum zebrany na placu wyrażał poparcie dla reform polskiego października, ale też domagał się zwolnienia z więzienia kardynała Wyszyńskiego. Legendarne stało się odśpiewanie Gomułce chóralnego "Sto lat".
Po przemianach ustrojowych w Polsce plac stracił na znaczeniu. Jego rola została ograniczona do powierzchni, na której wzniesiono kontrowersyjne, szpecące centrum Warszawy hale targowe. Obecnie planowana jest budowa w tym miejscu Muzeum Sztuki Nowoczesnej i innych budowli, mających ukształtować nowe centrum miasta.
W niedalekiej przyszłości planowane jest nowe zagospodarowanie przestrzeni placu poprzez budowę tutaj obiektów kulturalnych, przede wszystkim Muzeum Sztuki Nowoczesnej, i przekształcenie samego placu Defilad w miejsce spotkań i agorę.
Plac Defilad jest podzielony na kilka działek z których większość stanowi własność miasta stołecznego Warszawy, pozostałe zaś do osób prywatnych.