starsze
nowsze
1
1+
2-
2
2+
3-
3
3+
4-
4
4+
5-
5
5+
6-
6
oceń zdjęcie | skomentuj ocenę | 14 głosy | średnia głosów: 6

Polska woj. opolskie Opole Dzielnica IX ul. Piastowska Nowa Synagoga Wnętrza

1930 , Aron ha-kodesz w Nowej Synagodze. Była to szafa ołtarzowa, służąca do przechowywania rodałów, czyli ozdobnych drewnianych skrzynek w których trzymane są zwoje Tory. [opis za: Cristoforo].

Skomentuj zdjęcie
Tomi_Opole
+1 głosów:1
Sam rabin chyba zostawił odciski palców :)
2014-03-17 08:00:24 (12 lat temu)
źle trafiłem, chciałem ocenić na 6, ktoś może to poprawić lub wymazać?
2014-03-18 17:26:06 (12 lat temu)
do Przemysław Nijakowski: Te odciski palców naprawdę fatalnie wyglądają ;)
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: zmiana
2014-03-18 17:36:27 (12 lat temu)
pawulon
+1 głosów:1
do Przemysław Nijakowski: Możesz próbować ponownie.
2014-03-18 17:38:06 (12 lat temu)
krzysztal
Na stronie od 2011 kwiecień
15 lat 2 miesiące 0 dni
Dodane: 16 marca 2014, godz. 22:23:50
Rozmiar: 1074px x 1500px
14 pobrań
2090 odsłon
6 średnia ocen
Poprzednie i następne zdjęcia krzysztal
Obiekty widoczne na zdjęciu
Wnętrza
więcej zdjęć (4)
Nowa Synagoga
więcej zdjęć (70)
Architekt: Felix Henry
Wykonawca: Erich Schmidt
Zbudowano: 1897
Zlikwidowano: 1938
Dawniej: Neue Synagoge
Rosła w siłę w drugiej połowie XIX wieku opolska gmina żydowska. Z końcem wieku, w 1897 roku wzniosła nową, olbrzymią synagogę przy ul. Barlickiego 2 na wyspie.

Zaprojektowana przez architekta Feliksa Henry nowa synagoga była budowlą o założeniu centralnym, z wyniesioną wysoko kopułą z latarnią, osadzoną na wysokim ośmiobocznym tamburze. Zwartą bryłę świątyni wzbogacały cztery kopułki wieńczące narożne wieżyczki. Budowla przez swą centralność założenia i bogactwo kopuł wyraźnie orientalizująca, mieściła się w obowiązującym z końcem XIX wieku nurcie stylistyki eklektycznej.

Niespełna pół wieku służyła opolskiej gminie piękna świątynia. W 1938 roku, w czasie narastającej eksterminacji Żydów, zmiotła bożnicę z powierzchni ziemi pamiętna "noc kryształowa"; wtedy też finalizował się exodus ludności żydowskiej z Opola.

Na wolnej parceli pozostałej po synagodze zbudowano w latach 60. ubiegłego wieku przedszkole, które z powodzeniem funkcjonuje do dziś. Niewielki domek wolno stojący obok przedszkola jest jedyną pozostałością po bożnicy, w nim bowiem pomieszkiwał urzędujący sługa synagonalny (dziś gabinety lekarskie).

Ostatnio w listopadzie 1998 roku, w 60 lat po zniszczeniu synagogi, ustawiono na tym miejscu głaz pamięci według projektu architekta Floriana Jesionowskiego. "Ludzie tego nie zapomną" - głosi widniejący na kamieniu napis.

Andrzej Hamada, "Piękna nowa synagoga", Gazeta Wyborcza, Opole 2003
ul. Piastowska
więcej zdjęć (1608)
Dawniej: Hafen Strasse