starsze
nowsze
1
1+
2-
2
2+
3-
3
3+
4-
4
4+
5-
5
5+
6-
6
oceń zdjęcie | skomentuj ocenę | 13 głosy | średnia głosów: 5.98

Polska woj. dolnośląskie Wrocław Południe pl. Hirszfelda Ludwika

9 lutego 2010 , Na tym zdjęciu będę testował aplet do panoram.

Skomentuj zdjęcie
A ja na dobry rozruch stawiam szósteczkę.
2010-02-09 18:02:56 (16 lat temu)
do † Festung: I prawidłowo. Może za chwilę uda się to pokazać w pełnej krasie :))
2010-02-09 18:09:09 (16 lat temu)
Bomba, super, miodzio, wypas ;]
2010-02-09 19:10:41 (16 lat temu)
do † Festung: Miał nosa Festung! Ile zdjęć składa się na taką panoramę?
2010-02-09 19:45:11 (16 lat temu)
No. Chwilowo można sobie obejrzeć jak to wygląda - póki jeszcze nie kontynuowałem dłubania przy tym.
2010-02-09 19:53:56 (16 lat temu)
fck
do Danuta B.: Bodajże pięć.
2010-02-09 19:54:28 (16 lat temu)
do fck: Tak jest choć można i z czterech zrobić ale jak robię z pięciu to mam pewność, że się złoży bez problemu.

Wcześniej robiłem panoramy zwykłym obiektywem szerokokątnym i musiałem zrobić 45 zdjęć żeby uzyskać podobną panoramę :) Teraz mam rybie oko, które widzi na szerokość 180 stopni w horyzoncie (czyli 120 w pionie). Rybie oko tanie jak barszcz w kategoriach cen obiektywów - firma nieznana ale ponoć wypuściła obiektyw który jest lepszy od stałoogniskowej Sigmy i porównywalny z Nikonem :) To Samyang.

Mogę takie panoramy trzaskać masowo bo więcej czasu pochłania wypoziomowanie statywu niż pstryknięcie pięciu zdjęć. Później zrobię system do robienia znaczników na takich panoramach tak, że będzie można sobie kliknąć na jakiś budynek :)
2010-02-09 20:04:34 (16 lat temu)
do Neo[EZN]: Kupiłeś Samyanga 8 mm f/3.5? Ja czekam aż pojawi się z bagnetem 4/3 bo na razie niby jest, ale nie w sklepach, a na ZD 8 mm f/3.5 mnie nie stać :(. Z tym ze po wczorajszym zakupie ZD 9-18 przestało mi się spieszyć :)
2010-02-10 10:24:24 (16 lat temu)
do Neo[EZN]: Na Święta sprawiłem sobie Samyanga. Trzeba przyznać dobrze się sprawuje. No może na początku miałem problemy z ostrością, ale jest OK:)
2010-02-10 21:25:06 (16 lat temu)
do ŁAPA: Ja tak samo. Jakoś dziwnie tak jest, że dobrą ostrość w nieskończoności mam przy ustawieniu na jakieś pół metra :) No ale do panoram na ulicy wystarczy raz sobie ostrość ustawić i koniec. Przysłona f8, czas na oko - na cyfraku od razu widać czy nie przesadziłem - i każda panorama udana :)

Obiektyw jest rewelacyjny do takich panoramicznych zastosowań. Ma bardzo niskie parametry niedokładności przy sklejaniu w PTGui - grunt to dobrze ustawiona głowica panoramiczna. W weekend porobię więcej panoram.
2010-02-10 22:09:21 (16 lat temu)
do Neo[EZN]: Bo się nie ustawia na nieskończoność tylko na hiperflokalną :P
2010-02-11 09:08:34 (16 lat temu)
do Tomasz Górny (Nemo5576): Heh. Wstyd to napisać ale pierwszy raz się z tym spotkałem bo zawsze ustawiałem odległość albo na matówce (Zenit) albo automat. A widzę, że to się zgadza bo dla 50m obiektu f8, ogniskowej 8mm odległość hiperfokalna to ok. 0,4m :)
2010-02-11 09:16:39 (16 lat temu)
do Neo[EZN]: Jak widzisz człowiek uczy się całe życie ;)
2010-02-11 10:45:02 (16 lat temu)
Neo[EZN]
Na stronie od 2001 wrzesień
24 lat 9 miesięcy 7 dni
Dodane: 9 lutego 2010, godz. 17:59:22
Autor zdjęcia: Neo[EZN]
Rozmiar: 2500px x 1250px
Licencja: CC-BY-SA 3.0
1 pobranie
4084 odsłony
5.98 średnia ocen
Poprzednie i następne zdjęcia Neo[EZN]
Obiekty widoczne na zdjęciu
pl. Hirszfelda Ludwika
więcej zdjęć (220)
Dawniej: Franz Seldte Platz, Höfchen Platz, pl. Prostokątny
Plac powstał według planu urbanistycznego Kaumanna i Hofmanna z 1882 r. Miał kształt prostokąta o wymiarach 140 x 120 metrów z dwoma zieleńcami oddzielonymi dwupasmową drogą (obecną ul. Zaporoską). Przepiękna zabudowa powstała głównie na przełomie XIX i XX wieku. Wschodnią pierzeję zdobił wybudowany w latach 1891-1893 przez Karla Grossera budynek Krajowego Zakładu Ubezpieczeń.
Nowy plac otrzymał nazwę Höfchen Platz, która pochodziła od nazwy wsi, która dawniej znajdowała się w tym rejonie. Na początku lat 30. XX wieku plac otrzymał nowego, "brunatnego" partona. Był nim Franz Seldte (1882-1947), szef Stahlhelmu i minister pracy w rządzie Hitlera.

W czasie walk o Festung Breslau zniszczone zostały wszystkie okazałe kamienice. Ocalał jedynie wspomniany budynek zakładu ubezpieczeń. W latach 1972-1974 r. w miejscu zieleńców na środku placu wzniesiono budynek mieszkalny z częścią handlową zawieszoną nad ulicą, którą co jakiś czas dzielni kierowcy próbują zburzyć.
Jeśli chodzi o powojenne nazwy tego placu to początkowo był on nazywany Placem Prostokątnym. Nazwa ta utrzymła się do 1954 r. W tym właśnie roku patronem został, już w miesiąc po swojej śmierci, Ludwik Hirszfeld (1884-1954), lekarz mikrobiolog, immunolog i serolog.