starsze
nowsze
1
1+
2-
2
2+
3-
3
3+
4-
4
4+
5-
5
5+
6-
6
oceń zdjęcie | skomentuj ocenę | 14 głosy | średnia głosów: 5.82

Polska woj. dolnośląskie Wrocław Przedmieście Oławskie pl. Wróblewskiego Walerego

1977 , Widok na pl. Wróblewskiego. W oddali ul. Kujawska i nieistniejące już przy niej kamienice nr 1 i 2.

Skomentuj zdjęcie
Danuta B.
+1 głosów:1
Opisałabym to zdjęcie od obiektu mieszkańcy miasta. W ten sposób można go zapełnić wielką liczbą fotografii współczesnych. Niech pozostaną tam starsze archiwalia.
2011-11-22 17:16:34 (14 lat temu)
Pełna jawność twarzy mieszkańców miasta i nie trzeba ich zakrywać :)
2011-11-22 22:18:50 (14 lat temu)
Czy znasz osoby z tej fotki ... pierwszy z lewej nie ma przypadkiem na imię Zygmunt?
2011-11-22 23:15:20 (14 lat temu)
† maras
Na stronie od 2009 styczeń
17 lat 5 miesięcy 0 dni
Dodane: 4 października 2009, godz. 19:27:08
Autor zdjęcia: † maras
Rozmiar: 1053px x 695px
9 pobrań
2680 odsłon
5.82 średnia ocen
Poprzednie i następne zdjęcia † maras
Obiekty widoczne na zdjęciu
pl. Wróblewskiego Walerego
więcej zdjęć (271)
Dawniej: Mauritius Platz
W 1823 r. patronem placu u zbiegu obecnych ul. Traugutta, Kujawskiej i Walońskiej, podobnie jak pobliskiej ulicy, mostu i kościoła został św. Maurycy.

Z zabudowy powstałej głównie na przełomie XIX i XX w. do dzisiaj zachował się jedynie szalet. Reszta zniszczona została w wyniku działań wojennych bądź rozebrana w latach 70. Plac do 18 marca 1951 r. nazywano placem Wołoskim kiedy to zmieniono nazwę na pl. Walerego Wróblewskiego (1836-1908), jednego z przywódców powstania styczniowego.
ul. Kujawska
więcej zdjęć (50)
Dawniej: Garve Strasse
Ulica powstała w 1862 r. z inicjatywy H. Meinecke oraz braci Sährig na ich terenie przy palcu św. Maurycego (dziś pl. Wróblewskiego) nr 7-8. Kłopoty z wykupem działek sprawił, że dopiero w 1866 r. podpisano z miastem umowę o jej administrowaniu. Trzy lata później nadano jej imię wrocławskiego pedagoga i filozofa Christiana Garve (1742-1798).

W okresie walk od Festung Breslau ulica została niemal w całości zrównana z ziemią (głównie za sprawą wielkiego nalotu w okresie świąt wielkanocnych 1-2 kwietnia 1945). Do lat 80. zachowały się tylko dwie narożne kamienice u zbiegu z al. Słowackiego. Po ich zburzeniu na terenie pl. Społecznego (powstałego po wojnie w miejscu ulic Dobrzyńskiej, Sandomierskiej, Kujawskiej) wybudowano niezwykle piękne i funkcjonalne estakady.