starsze
nowsze
1
1+
2-
2
2+
3-
3
3+
4-
4
4+
5-
5
5+
6-
6
oceń zdjęcie | skomentuj ocenę | 19 głosów | średnia głosów: 6

Polska woj. śląskie powiat cieszyński Koniaków Kościół św. Bartłomieja

Lata 1939-1945 , Koniaków, Kościół św. Bartłomieja. Z prawej strony - fragment budynku nowej Szkoły Powszechnej im. dra Michała Grażyńskiego (tzw. "grażynki"), później rozbudowanej,
obecnie - Szkoły Podstawowej nr 1 im. Stanisława Wyspiańskiego. Drewniany dom po lewej istnieje po dziś dzień.

Skomentuj zdjęcie
palo
 
2015-02-09 17:40:05 (11 lat temu)
czesil
 
do palo: Faktycznie :-)
2015-02-09 17:57:01 (11 lat temu)
do palo: Droga jeszcze w budowie?
2015-02-09 18:02:07 (11 lat temu)
do Rafał Chmielowiec: Na to wygląda. Rafał, zwracam honor (wcześniej, w innym miejscu, sugerowałem Ci, by nie linkować na Street View, a tu jednak w porównaniu Palo, znakomicie się to przydało). Zwróćcie uwagę, jak kościół się rozrósł przez te plus minus 75 lat.
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: edit
2015-02-09 18:52:59 (11 lat temu)
palo
 
do paulus60: Wierni bogatsi, lepsza taca to dobudowali :-)
2015-02-09 21:03:55 (11 lat temu)
do palo: Palo, jakbyś tam kiedy zaś był, tuż dobre by było pocfanckać sie kapke do góry (cofnyć sie wedla tego zdjyncia)
Tam Ci je przefajno Gospoda pod Ochodzitóm!
Niesamowity klimat i charakter, a z ostatnij izby sóm taki piekne widoki na hory, że sumeryjo
2015-02-09 23:06:24 (11 lat temu)
vstrone
+1 głosów:1
do palo: Pawle - w opisie podajesz "willa po prawej nie istnieje". A moją uwagę zwrócił napis (dość długi) na tej willi. Nie pisze tam przypadkiem "Szkoła Powszechna im. dra Michała Grażyńskiego". Może ta willa to jest po prostu fragment nowej szkoły, oddanej do użytku w 1933 r., tzw. "grażynki". W drugiej połowie XX w. szkoła ta była wielokrotnie powiększana i przebudowywana, zmieniła też patrona. Dziś to może być właśnie Szkoła Podstawowa nr 1 im. Stanisława Wyspiańskiego. To tylko takie moje przypuszczenie :-)
2015-02-13 21:10:52 (11 lat temu)
palo
 
Szkoła oczywiście istnieje jednak sam budynek chyba już nie, bezskutecznie próbowałem porównać z dzisiejszą infrastrukturą :-(
2015-02-13 22:26:23 (11 lat temu)
do vstrone: Ma Pani rację. Na zdjęciu widoczny jest fragment szkoły, która została rozbudowana w latach 1968 - 1969. W 1999 roku płaski dach zastąpiono dwuspadowym. To wszystko jest opisane w historii tej szkoły. Rozumiem tu skojarzenie Palo z willą. Fragment widoczny na zdjęciu przypomina wiele modernistycznych obiektów z lat 30. XX wieku.
2015-02-13 22:33:12 (11 lat temu)
vstrone
+1 głosów:1
do palo: Ten budynek został "wchłonięty" przez nowe zabudowania szkoły. Ja widzę pewne elementy zbieżne i jest niemal przekonana, że to jest to:
2015-02-13 22:35:40 (11 lat temu)
do palo: Pawle, tu widać ten obiekt zanim przyjął dzisiejszy kształt. :-)
2015-02-13 22:36:59 (11 lat temu)
vstrone
+1 głosów:1
do palo: No i mamy potwierdzenie powyżej w komentarzu p. Paulusa60.
2015-02-13 22:38:39 (11 lat temu)
paulus60
+1 głosów:1
do vstrone: W tym samym czasie "latamy" po tych samych stronach. :-) :-)
2015-02-13 22:39:06 (11 lat temu)
vstrone
+1 głosów:1
do paulus60: Zgadza się :-)). Swoją drogą, już od kilku dni ta koniakowska "willa z długimi napisami" nie dawała mi spokoju :-)
2015-02-13 22:42:07 (11 lat temu)
paulus60
+1 głosów:1
do vstrone: Natury badacza nic nie jest w stanie pokonać. :-)
2015-02-13 22:43:59 (11 lat temu)
do paulus60: Otóż to :-)
2015-02-13 22:44:51 (11 lat temu)
palo
Na stronie od 2012 styczeń
14 lat 4 miesiące 27 dni
Dodane: 9 lutego 2015, godz. 17:14:08
Rozmiar: 1500px x 1063px
3 pobrania
1723 odsłony
6 średnia ocen
Poprzednie i następne zdjęcia palo
Obiekty widoczne na zdjęciu
kościoły, katedry, kaplice
Kościół św. Bartłomieja
więcej zdjęć (11)
Architekt: Karol Dostal
Zbudowano: 1899
Starania o budowę kaplicy w Koniakowie rozpoczął już ówczesny kierownik szkoły Józef Broda w roku 1889. Po jego przeniesieniu się do Lesznej, ówczesny Wydział Gminy przystąpił do zwózki materiałów w roku 1892, a nowemu kierownikowi szkoły Karolowi KÜBLOWI polecił zająć się planami kaplicy. Gdy 29 grudnia 1892 roku na posiedzeniu Sejmu Śląskiego w Opawie przebywał Kardynał Jerzy KOPP, zapobiegliwi Koniakowianie wysłali do niego delegację z prośbą o pieniężne wsparcie budowy kaplicy. Kardynał obejrzał plany, zapytał ilu katolików jest w Koniakowie i oświadczył: „ Jeśli zbudujecie kościół odpowiednio wielki, to otrzymacie ode mnie 12.000 reńskich. Na kaplicę według przedłożonych planów nie dam nic”. W skład delegacji wchodzili: wójt Paweł Legierski z Zarastoki 131, radny Jan Kawulok z Chrechlówek i ówczesny kierownik szkoły Karol KÜBEL. Wrócili z radosną nowiną do Koniakowa. Przygotowanie planów architektonicznych zlecili budowniczemu Karolowi Dostalowi z Cieszyna. Dnia 31 maja 1894 roku Kardynał J. Kopp przesłał pierwszą ratę subwencji w kwocie 5000 reńskich. Pomocy udzielili i inni: Arcyksiążę Albrecht darował w roku 1895 drewno na budowę kościoła i urządzenie wnętrza, Cesarz Franciszek Józef I darował 300 reńskich. Pole pod budowę, które wymieniono ze szkołą, odsprzedał Jarzy Waszut „od Deja”. Budowę, która przebiegała w bardzo ciężkich warunkach, ukończono w roku 1899. Urządzenie wnętrza (ołtarz, ambona itp.) powierzono Alojzemu Menschikowi z Frydku. Prace ukończył w roku 1901.
Architekt: Maria Wroczyńska
Wykonawca: Józef Kozieł
Zbudowano: 1929-1933
Dawniej: Szkoła Powszechna im. dra Michała Grażyńskiego