starsze
nowsze
1
1+
2-
2
2+
3-
3
3+
4-
4
4+
5-
5
5+
6-
6
oceń zdjęcie | skomentuj ocenę | 9 głosów | średnia głosów: 6

Polska woj. warmińsko-mazurskie Elbląg Stare Miasto ul. św. Ducha Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Cypriana Kamila Norwida

Lata 1920-1939 , Dziedziniec Szpitala Świętego Ducha, dawniej Heilig-Geist-Hospital przy Heilig-Geist-Strasse (ul. Św. Ducha).

Skomentuj zdjęcie
Na 99% nie :(
2010-02-21 23:10:56 (16 lat temu)
do Neo[EZN]: Niestety, ale też tak obstawiam :(
2010-02-22 00:44:26 (16 lat temu)
:(
 
2010-02-22 13:46:54 (16 lat temu)
:(
 
do pawulon: Bardzo ciekawy link z tekstem po niemiecku :( ale zdjęcia mówią za siebie:
2010-02-22 14:00:54 (16 lat temu)
do :(: Dzięki, zaraz utworzę obiekt i przypiszę zdjęcie :)
2010-02-22 14:16:00 (16 lat temu)
:(
 
do pawulon: Proszę bardzo. Podziwiam tempo z jakim uzyskałeś zgodę na wykorzystanie zdjęcia z tej strony dla
2010-02-22 15:44:51 (16 lat temu)
do :(: Jest to stara pocztówka których były pewnie setki i jako taka po upływie 70-ciu lat nie podlega ochronie prawnej. Dałem ją aby zobrazować piękno tego obiektu i Niemcy nie będą chyba mieć mi tego za złe że skorzystałem ze skanu z ich stronki, co zresztą zaznaczyłem dając jako źródło tą stronkę ;)
2010-02-22 16:38:15 (16 lat temu)
:(
 
do pawulon: Aha, rozumiem, że skany ponad 70-letnich pocztówek z internetu wolno dodawać bez uprzedniej zgody właściciela strony? Fajnie to wiedzieć. Wydawało mi się, że Regulamin twierdzi coś innego. Podając jako źródło wysyłasz jednak ludzi na manowce do jakiegoś trenera doradcy, a nie do zdjęć Elbląga.
2010-02-22 21:52:54 (16 lat temu)
do :(: Dzięki za zwrócenie uwagi co do linku do źródła, już go poprawiłem, a co do reszty to... masz rację i częściowo jej nie masz. W okresie kiedy powstała ta pocztówka nie stosowano zastrzeżeń prawnych mówiących co można a co nie można z nią zrobić. Pocztówki były dobrem publicznym, nikt wtedy ich nie kopiował, więc nie było potrzeby stosowania jakichkolwiek licencji, praw autorskich itp. Ochrona prawna dotyczy tylko materiałów z wyraźnym zastrzeżeniem prawa autorskiego, a jeśli prawa takie nie były zastrzeżone, to w ogóle nie powstały i nie zostały potem przedłużone. Osoba która zamieściła tą pocztówkę takich praw nie posiada, a sama zrobiła skan z oryginału (lub innego skanu) którego nie jest twórcą, więc jakichkolwiek roszczeń wnosić nie może, nie może też w związku z powyższym udzielać zgody na kopiowanie nie swojego dzieła. Jeśli chodzi o nasz Regulamin to z jednej strony mówi że nie można kopiować zdjęć z innych stron internetowych, z drugiej pozwala to robić w stosunku do portali aukcyjnych. I gdzie tu sens i logika, prawdziwy paradoks ;)
2010-02-23 00:15:34 (16 lat temu)
Witam.
Jeżeli chodzi o zastrzeżenia prawne w czasach wydawania pocztówek przed wojną to były one na większości pocztówek jasno określone.Istniał zakaz kopiowania ponieważ ograniczało to dochód wydawcy.Uważam ,że udostępniając scany powinno się zapytać o zgodę właściciela.To nic nie boli.Tak się zresztą robi wydając albumy z pocztówkami.Jest to tak przyjęte.Poza tym koszt niektórych pocztówek jest ogromny (około 1000 zł) i udostępnianie takiego scanu może spowodować spadek wartości gdyż pocztówka taka robi się w podświadomości popularna.
Pozdrawiam
2016-11-20 16:15:58 (9 lat temu)
vigo
+5 głosów:5
do adzient: Chyba lekko przesadziłeś. Zbieram od lat widokówki, niektóre wrzucam na FP i nie zauważyłem, aby spadła ich wartość. Żaden poważny kolekcjoner nie uzna reprodukcji czy skanu za zagrożenie dla swoich zbiorów. Idą Twoim tokiem rozumowania, to niedługo portret Mony Lizy będzie bez wartości, bo jest powielany w setkach tysięcy razy. Nie mogę się też zgodzić też z tezą, że posiadając jeden oryginał z tysiąca wydanych kilkadziesiąt lat temu pocztówek mogę sobie rościć jakiekolwiek prawa do ich publikacji. W takiej sytuacji powinienem zakazać publikacji na FP ok 1500 kartek z Breslau, bo posiadam oryginały.
2016-11-20 16:47:37 (9 lat temu)
do vigo: Może i masz rację.Jednak rozmawiałem z dwoma z większych kolekcjonerów i oni to potwierdzili.Piszesz ,ze żaden poważny kolekcjoner tego nie powie.Dwóch to powiedziało.Jeżeli chodzi o jeden egz z pośród 1000 to nie wiem czy wszystkie pocztówki były wydane w tysięcznym nakładzie.Gdyby tak było pocztówek z jednego miasta mielibyśmy miliony.Jeżeli przyznać ok 7-10 000 wyprodukowanych pocztówek z jednego miasta i pomnożyć to przez 1000 mielibyśmy 7-10 milionów pocztówek.Świat byłby zalany przez pocztówki.Niestety niektóre pocztówki były wydawane w minimalnych nakładach i na rynku zdarzają się pojedyncze egz .
Prosta sprawa - publikacja czyjegoś wartościowego mienia powinna się rozpocząć od zapytania o zgodę.
Publikujesz tę konkretną pocztówkę zatem powinieneś zapytać.Tego powinna wymagać grzeczność.
To,że masz inne zdanie w tym temacie - Twoja sprawa.
Pozdrawiam
2016-11-23 16:26:57 (9 lat temu)
pawulon
Na stronie od 2008 grudzień
17 lat 6 miesięcy 16 dni
Dodane: 21 lutego 2010, godz. 22:18:28
Rozmiar: 927px x 600px
19 pobrań
4305 odsłon
6 średnia ocen
Poprzednie i następne zdjęcia pawulon
Obiekty widoczne na zdjęciu
Atrakcja turystyczna
Zbudowano: po 1242
Dawniej: Heilig-Geist-Spital (Zespół Szpitalny Świętego Ducha)
Zabytek: 191/N z 28.12.1961 + 406 z 14.10.1971

Kościół pw. Świętego Ducha w Elblągu – część zespołu szpitalnego pw. Św. Ducha, powstałego w XIII w. na mocy przywileju lokacyjnego wystawionego przez legata papieskiego, Wilhelma z Modeny z 15 lutego 1242 r. Szpital miał sprawować opiekę nad pielgrzymami, ubogimi i chorymi w mieście. Początkowo były to zabudowania drewniane. Po pożarze z 1288 r., który strawił niemal całkowicie kościół i szpital, do odbudowy użyto cegieł. Od południowej strony zespół szpitalny otoczony był murem, który częściowo zachował się do dziś. W latach 1312-1467 był to naczelny szpital zakonu krzyżackiego, a wielki komtur pełnił jednocześnie funkcję wielkiego szpitalnika zakonu krzyżackiego. Składał się wówczas z głównego domu, wielkiej izby i kaplicy, posiadał przyszpitalny ogród ziołowy i niewielki cmentarz, a także młyn na kanale Kumieli w obrębie Starego Miasta. W następnych stuleciach był wielokrotnie przebudowywany i zmieniano również cel jego użyteczności. Fachwerkowe budynki, powstałe w latach 1650-1680 od strony zachodniej, a także od ul. Zamkowej i ul. Gimnazjalnej zamknęły teren szpitala, rozdzielony dodatkowo domem szafarza na dwa dziedzińce: wschodni i zachodni.

W latach 1717-1772 były krzyżacki szpital pełnił funkcję kościoła garnizonowego wojsk polskich, a następnie pruskich. Od marca 1807 do lutego 1808 r. mieściły się tam piekarnia i magazyn mąki, utworzone przez Francuzów przebywających w Elblągu w czasie trwania wojny francusko-pruskiej. W trakcie walk o miasto w 1945 r. zabudowania zespołu szpitalnego i kościoła uległy niemal całkowitemu zniszczeniu. Odbudowa zrujnowanego zabytku trwała kilka lat: odbudowano budynki istniejące w średniowieczu (dom główny, wielką izbę i kaplicę) oraz skrzydło dostawione do kaplicy wzdłuż ul. Zamkowej. Dnia 28 maja 1979 r. uroczyście otwarto tam bibliotekę.

Obecnie w odbudowanym kompleksie poszpitalnym i sąsiadujących z nim kamienicach mieści się Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Cypriana Kamila Norwida. Biblioteka posiada unikalne zbiory (większość z czasów od XVI do XVIII wieku). Księgozbiór liczy około pół miliona egzemplarzy. Ponad 50000 woluminów stanowią zbiory o wysokiej wartości naukowej. Biblioteka jest w pełni skomputeryzowana.



Info o Zespole Szpitalnym pw. Świętego Ducha za: [

Wikipedia]

Dopiski i korekta: mike016 na podst. K. Hauke, H. Stobbe, Die Baugeschichte und die Baudenkmäler der Stadt Elbing, Stuttgart 1964; praca zbiorowa, "Historia Elbląga" tom I, Gdańsk 1993

Więcej na temat historii [ Biblioteki Elbląskiej]


ul. św. Ducha
więcej zdjęć (172)
Dawniej: Heilig Geist Straße