Pierwotnie w 1907 powstał tu modrzewiowy pałacyk myśliwski Habsburgów.
Gościli w nim m. innymi: arcyksiążę Fryderyk z żoną Izabelą księżną von Croÿ-Dülmen, w 1915 cesarza niemiecki Wilhelm II z gen. Hindenburgiem ponadto Karol I - cesarz Austro-Węgier z gen. Hötzendorfem. W roku 1927 opuszczony budynek wyremontowano, z zamiarem przekazania go Prezydentowi RP. Remont zakończono 23 grudnia 1927, a już w nocy z 23 na 24 grudnia, w niewyjaśnionych okolicznościach spłonął całkowicie. Do zaprojektowania nowej rezydencji, w miejsce spalonego pałacyku, zaproszono wybitnego krakowskiego architekta prof. Adolfa Szyszko-Bohusza, który w latach 1929-1931 zaprojektował modernistyczny obiekt. Pierwotnie budynki miały płaskie dachy, dopiero w 1938 dobudowano kryte miedzią dachy dwuspadowe. Do wykonania projektu wnętrz zaproszono prof. Andrzeja Pronaszkę oraz Włodzimierza Padlewskiego. W miejscu dawnego pałacyku myśliwskiego powstał Zamek Dolny, natomiast właściwa rezydencja postała nieco wyżej, na warstwicy łączącej Zadni Groń z Baranią Górą, w miejscu z którego roztaczał się widok na widły Białej i Czarnej Wisełki (obecnie jest tu Jezioro Czerniańskie). Od 21 stycznia 1931 r. po przekazaniu przez Sejm Śląski prezydentowi RP (wówczas był nim Ignacy Mościcki), wykorzystywany był przez głowę państwa w celach wypoczynkowych. Obecnie zespół składa się z: -Zamku Górnego - właściwej rezydencji Prezydenta RP, -Zamku Dolnego - część konferencyjna i pokoje hotelowe, - Zamku dolnego - Gajówki - restauracja i pokoje hotelowe, - Kaplicy z 1909 r. pod wezwaniem Św. Jadwigi Ślaskiej. W czasie okupacji (1939-1945) Zamek znajdował się w dyspozycji niemieckiego SS. Po wojnie budynek, z którego zginęła część wyposażenia, szybko odrestaurowano i przekazano z powrotem do dyspozycji prezydenta. W 1948 r. przebywał tu Bolesław Bierut. Po likwidacji urzędu prezydenta służył jako ośrodek wypoczynkowy Urzędu Rady Ministrów. Kilkakrotnie tylko był tu Władysław Gomułka, za to regularnie przyjeżdżał tu polować na głuszce Konstanty Rokossowski. Dwa razy do roku, na Wielkanoc i Boże Narodzenie, gościł tu premier Józef Cyrankiewicz. Bywali Piotr Jaroszewicz, Edward Ochab, Franciszek Waniołka, Włodzimierz Sokorski, Edward Gierek. Zameczek użyczał też gościny ludziom nauki (Tadeusz Kotarbiński, Szczepan Pieniążek, Zygmunt Skibniewski) i sztuki (Nina Andrycz, Iga Cembrzyńska, Władysław Hańcza, Czesław Wołłejko). Od 1981 r. obiekt stał się domem wczasowym KWK Pniówek, lecz cały czas pozostawał własnością Skarbu Państwa. W latach 90. był dzierżawiony przez Jastrzębską Agencję Turystyczną. W 2002 r. został na powrót przejęty przez Kancelarię Prezydenta RP. Remontowany w latach 2003-05 z jednoczesną przebudową obiektów towarzyszących. Oddany do ponownego użytku w 2005 r. przez prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego jako: Rezydencja Prezydenta RP Zamek - Narodowy Zespół Zabytkowy w Wiśle. Zamek Górny oprócz funkcji reprezentacyjnych i wypoczynkowych dla prezydenta RP jest także udostępniany zwiedzającym (grupy do 20 osób, rezerwacja na co najmniej 7 dni wcześniej). Zwiedzać można: hal wejściowy, werandę zwaną też salonem Pronaszki (jest to główne pomieszczenie recepcyjne Górnego Zamku), reprezentacyjną jadalnię, salon i palarnię (inaczej pokój kominkowy). Na drugim piętrze zwiedzać można zachowany gabinet Prezydenta Mościckiego oraz łazienkę. Większość umeblowania stanowią oryginalne meble w/g projektu Pronaszki. Zachowały się też żyrandole i kinkiety. Odtworzono kolorystykę ścian z 1931 roku (kolor wanilii i odcienie szarości). Zamek Dolny i Gajówka, poza okresami kiedy w rezydencji przebywa Prezydent RP lub jego goście pełnią funkcje hotelowo-konferencyjne i są ogólnodostępne. Obok znajduje się drewniana kaplica z 1909 r. pod wezwaniem Św. Jadwigi Śląskiej. Kaplicę tę w stylu tyrolskim zbudowano z gotowych elementów drewnianych przywiezionych z Przyszowic. W odrestaurowanym wnętrzu poza barokowym ołtarzem zakupionym przez fundatora z cieszyńskiego muzeum diecezjalnego, znajduje się figura Św.Jadwigi Ślaskiej z sakiewką w ręku (dar Jolanty Kwaśniewskiej), chrzcielnica (dar Prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego) a nad nią mały krucyfiks (dar Marii Kaczyńskiej). Kaplica ta jest elementem szlaku architektury drewnianej woj. śląskiego. W Kaplicy w niedzielę odbywają się nabożeństwa - o 10:30 ewangelickie, o 12:00 katolickie (wstęp po okazaniu dowodu osobistego). za Wikipedia http://pl.wikipedia.org/wiki/Zamek_Prezydenta_Rzeczypospolitej_Polskiej_w_Wi%C5%9Ble