starsze
nowsze
1
1+
2-
2
2+
3-
3
3+
4-
4
4+
5-
5
5+
6-
6
oceń zdjęcie | skomentuj ocenę | 6 głosów | średnia głosów: 5.4

Polska woj. śląskie powiat cieszyński Cieszyn Śródmieście ul. Regera Muzeum Śląska Cieszyńskiego Lapidarium - dziedziniec Kamienna ławka

22 lutego 2010 , Kamienna ławka na dziedzińcu Muzeum wykonana w 1896 r. przez żołnierzy CK regimentu piechoty ( Alt - Starhemberg nr 54 - to chyba jego nazwa ).

Skomentuj zdjęcie
augiasz
 
Stacjonował w Cieszynie do roku 1905
2010-02-22 20:02:14 (16 lat temu)
stoik
Na stronie od 2009 sierpień
16 lat 10 miesięcy 14 dni
Dodane: 22 lutego 2010, godz. 18:08:43
Autor zdjęcia: stoik
Rozmiar: 1200px x 900px
4 pobrania
2228 odsłon
5.4 średnia ocen
Poprzednie i następne zdjęcia stoik
Obiekty widoczne na zdjęciu
pomniki
Kamienna ławka
więcej zdjęć (4)
Zbudowano: 1906
Kamienna ławka wykonana z piaskowca o rzeźbionych bokach i oparciu powstała najprawdopodobniej w 1906 r. Jest pamiątką po 54 cesarsko-królewskim pułku piechoty imienia księcia Alt-Starhemberga , którego obecność w Cieszynie przypada na lata 1896-1906. Poświadcza to niemieckojęzyczna inskrypcja wyrzeźbiona w oparciu ławki: K.u.K. INFT. RGT. ALT-STARHEMBERG N°.54. MDCCCXCVI - MCMVI. Poniżej inskrypcji znajduje się okrągły kartusz z nieznanym symbolem. Być może ma związek z rodem Starhembergów lub samym pułkiem. Ławka najprawdopodobniej służyła oficerom z kadry dowódczej odpoczywającym w przykoszarowym ogrodzie. Na przełomie sierpnia i września 1906 r. odbywały się na Śląsku Cieszyńskim wielkie manewry z udziałem samego cesarza Franciszka Józefa. Być może ławka została odsłonięta w jego obecności. Pierwotnie znajdowała się na wewnętrznym placu niedaleko wartowni koszarów cesarsko-królewskich Wojsk Liniowych, czyli w miejscu obecnej Komendy Powiatowej Policji . Przypuszczalnie po II wś. została rozebrana i porzucona w ogrodowych krzakach. We wrześniu 2002 r. w trakcie remontu budynku, do którego miała się przeprowadzić Komenda Powiatowej Policji, robotnicy odnaleźli ją pod przysypaną ziemią. Za pomocą pracowników i samochodu z Urzędu Miejskiego ważąca około tony ławka została przewieziona na dziedziniec Muzeum Śląska Cieszyńskiego, gdzie została oczyszczona i ponownie złożona w całość. Z pierwotnej ławki nie dochowała się dolna część pod siedziskiem - pozostały tylko wgłębienia w bocznych oparciach. Nie znany jest wykonawca ławki, jednak istnieją pewne przypuszczenia, iż mogli ją wykonać kamieniarze przedsiębiorcy budowlanego Ludwiga Kametza, który brał współudział w budowie kompleksu koszarowego. Za tezą tą przemawia istnienie bliźniaczej ławki, która znajdowała się w ogrodzie Kametza, a która w 2017 r. została przeniesiona niedaleko Parku Adama Sikory .
Lapidarium - dziedziniec
więcej zdjęć (10)
Muzeum Śląska Cieszyńskiego
więcej zdjęć (18)
Atrakcja turystyczna
Zbudowano: 1789
Dawniej: Pałac hr. Jana Larischa
Zabytek: -
Pałac – dawna rezydencja hr. Jana Larischa. Budynek został wzniesiony po wielkim pożarze Cieszyna w 1789 r. na miejscu dwóch mniejszych domów mieszczańskich. Fasada główna – od strony ul. Regera barokowo – klasycystyczna, od strony parku – oparta na resztkach miejskich murów obronnych. W tylnym skrzydle pałacu zbudowanym w latach 40. XIX w. zabytkowa stajnia, gdzie na centralnej kolumnie wspiera się kopulaste sklepienie z lunetami, okrywające koliste pomieszczenie o wysokości dwóch pięter. W stajni znajduje się stylowa kawiarnia. W miejscu fosy znajduje się piwnica, a nad nią przypałacowy ogród – Park Pokoju. W pałacu ma swą siedzibę Muzeum Śląska Cieszyńskiego.
ul. Regera
więcej zdjęć (312)
Dawniej: Konviktgasse
W czasach austriackich była to ulica Pokoju, w 1920 roku zmieniono ją na ulicę Demla. Była to swoista "nagroda pocieszenia" dla niemieckich mieszkańców Cieszyna, gdyż dotychczasowy plac Demla stał się ponownie Rynkiem. W czerwcu 1939 roku w ramach usuwania Niemców z grona patronów cieszyńskich ulic pojawiła się propozycja, aby patronem ulicy Demla został Tadeusz Reger (1872-1938), czołowy działacz socjalistyczny na Śląsku Cieszyńskim. Za propozycją głosowało zaledwie 3 radnych-socjalistów, większość była zdania, że ulica powinna zwać się Muzealna. Kilka miesięcy później, już pod okupacją niemiecką, ulica wróciła do starej nazwy, a po II wojnie światowej odkurzono pomysł z okresu międzywojennego i patronem ulicy został Tadeusz Reger.
Michael Morys Twarowski