starsze
nowsze
1
1+
2-
2
2+
3-
3
3+
4-
4
4+
5-
5
5+
6-
6
oceń zdjęcie | skomentuj ocenę | 16 głosów | średnia głosów: 5.71

Polska woj. śląskie powiat cieszyński Cieszyn Śródmieście ul. Przykopa

26 czerwca 2015 , Nowy wizerunek s nocnym podświetleniem

Skomentuj zdjęcie
palo
 
mogło być 6 ale balans bieli :(
2015-07-06 20:40:23 (10 lat temu)
Veti, dzięki że pamiętałeś o mnie

Natomiast: - o tempora, o mores, senat videt!

Co za czasy, żeby tak piękne miejsce zalać wstrętnym, żółto pomarańczowym światłem lamp sodowych ???!?!???!?!?!?!?!?!?
Jest dziś tyle światła białego, ech, szkoda gadać
2015-07-06 20:44:07 (10 lat temu)
Neo[EZN]
+1 głosów:1
do palo: Tak tam pewnie jest pomarańczowo od lamp - gdyby biel zbalansować to wyszłoby nienaturalnie a czy zależy nam na oddaniu rzeczywistości czy białej bieli której tam nie ma o tej porze dnia? :)
2015-07-06 21:57:30 (10 lat temu)
do Neo[EZN]: NEO, ja znów swoje - łodpisz proszę na maile .....
2015-07-06 22:45:29 (10 lat temu)
do Neo[EZN]: Nie zgadzam się - nie ma mowy o oddawaniu żadnej bieli. Gdyby tam zastosowano normalne uliczne lampy np. metalohalogenkowe, to światło białe jest zbliżone do światła dziennego, i wówczas wszystkie oświetlane w ten sposób rzeczy i przedmioty zjawiły by się nam w ich naturalnym kolorze, zgodnie z rzeczywistością tam obecną.
Ale komu by się chciało, wszak soda najtańsza, więc wali się to wstrętne światło gdzie się da. Owszem, na drogach jest niezastąpione, daje dużo bezpieczeństwa, pomaga we mgle, ale to koniec tych zalet, wady przeważają: - to oddawanie mocno przekłamanych, nie naturalnych kolorów otoczenia
2015-07-06 22:49:08 (10 lat temu)
Metanhalogen byłby chyba najgorszym rozwiązaniem z powodu powstawania bardzo ostrych kontrastów.Metalhalogen nadaje się do oświetlania wielkich placów np. budowa czy stadion ale w parku potrzeba stłumionego oświetlenia a soda taka jest.
2015-07-06 23:01:53 (10 lat temu)
do † marian11: Marianku nie pisz takich nonsensów, chyba nie wiesz, o czym piszesz. Światło stłumione nie nadaje się do oświetlenia parku, bo tu nie chodzi o to, żeby oprawa oświetleniowa emitowała byle jaki strumień świetlny, (mówiąc po naszymu, żeby nie „bździła”, jyny świyciła), ale aby strumień ten był użyteczny! Stłumione światło było onegdaj w PRL efektem stosowania słabych źródeł światła ulicznego, ale dziś na szczęście nie jest to już możliwe.

Kontrast, na który tak narzekasz, jest właśnie zaletą, chwilę dalej przeczytasz: „Kontrast barwy przy oświetleniu światłem białym powoduje lepszą widoczność u pieszych." Jest też sporo opraw, posiadających zmrożone, matowe powierzchnie, eliminujące oślepianie i powstawanie zbyt dużych kontrastów, oprawy parkowe w większości mają takie wykonanie, ale są i inne, ze szkłem czystym, tylko odpowiednio wyprofilowanymi odbłyśnikami, zapobiegającymi oślepianiu.
Zatem oświetlenie parków powinno umożliwiać pieszym bezpieczne poruszanie się po ścieżkach. Obszary poza ścieżkami w zasadzie nie wymagają oświetlenia. Oświetlenie parkowe powinno umożliwiać pieszym dostrzeganie przeszkód lub innych niebezpieczeństw na drodze ich ruchu, jak również poprawne dostrzeganie innych pieszych poruszających się lub znajdujących się w niewielkiej odległości. – jak chcesz spełnić te wymagania wyimaginowanym, „stłumionym oświetleniem”???

Lampy (nie oprawy) metalohalogenkowe są nowoczesnymi źródłami światła łączącymi zalety wysokiej skuteczności świetlnej i zdolności wiernego oddawania barw oświetlanych przedmiotów. Pod względem energooszczędności ustępują tylko lampom sodowym, pozostawiając daleko w tyle tradycyjne lampy rtęciowe. Pod względem wierności oddawania barw są uznawane za jedne z najlepszych wśród sztucznych źródeł światła.
Światło lamp metalohalogenkowych postrzegane jest jako białe w odróżnieniu od nieprzyjemnej, chłodnej, niebiesko-zielonej barwy promieniowania rtęci czy nieprzyjemnej pomarańczo-żółtej sody, zniekształcającej kolory otoczenia. Bogate, wieloliniowe widmo promieniowania lamp metalohalogenkowych charakteryzuje się doskonałymi właściwościami oddawania barw.
Lampy metalohalogenkowe zapewniają światło o najwyższej jakości przy minimalnym zużyciu energii elektrycznej.
Jeśli chodzi o oprawy parkowe, to jest ich cała masa na rynku, wystarczy się tylko rozejrzeć:
Np.: - Oprawa parkowa Park NEW - Elgo; do wysokoprężnych lamp metalohalogenkowych:


=======================================
Poczytaj też tutaj:
:

Cytuję: „Źródła światła:
Parki i przestrzenie zieleni zwykle wymagają zastosowania białego światła o wysokim wskaźniku oddawania barw (RA >=60). Kontrast barwy przy oświetleniu światłem białym powoduje lepszą widoczność u pieszych.
Dodatkowo, wyniki ostatnich badań nad widzeniem mezopowym wskazują przewagę światła białego w zakresie lepszego widzenia peryferyjnego, istotnego przy poruszaniu się pieszych w parkach.
Z tego względu zaleca się stosowanie lamp metalohalogenkowych (z jarznikiem ceramicznym i CosmoWhite) lub źródeł LED o białej barwie światła.

Oprawy oświetleniowe:
Oprawy stosowane do oświetlenia parków powinny charakteryzować się wysokim stopniem ochrony (stopień IP nie niższy od 66) w celu dobrego utrzymania początkowych parametrów oświetleniowych w czasie.
Gdy oprawy oświetleniowe instalowane są na niskich wysokościach (do 5 m), należy rozważyć wykorzystanie konstrukcji wandaloodpornych, wykorzystujących materiały o dużej wytrzymałości mechanicznej, np. aluminiowa obudowa oraz szklane lub poliwęglanowe osłony ochronne.
Wskazane jest by oprawy posiadały Etykietę Światła Przyjaznego dla Środowiska (Green Light Label), której wymagania określa firma Schréder.”

Przykłady instalacji oświetleniowych parków
Instalacja wykorzystująca oprawy ALURA, rozmieszczone wzdłuż ścieżki parkowej. Lampy metalohalogenkowe z jarznikiem ceramicznym gwarantują białe światło i dobrą widoczność u pieszych.
2015-07-07 00:29:12 (10 lat temu)
† marian11
+2 głosów:2
Ło matko.Ale elaborat wypocił Stenek.
2015-07-07 11:48:10 (10 lat temu)
Komentarz został usunięty przez użytkownika
2015-07-07 11:48:24 (10 lat temu)
No-dalem to zdjiecie dla Stenka-nie chcialem wielkiej diskusii na temat czy lepsie sa źulte czy biela światla-ja i tak jestem daltonista....panowie spoko-ja sie czesie źe wogule tam coś swieczi-bo jak tam bylem pierwszy raz-to sie nieomal zabilem.....:-)
2015-07-07 15:43:06 (10 lat temu)
do † marian11: No rozumiem, ale nie chciałem Cię tym tekstem przygnieść ;)) tylko co nieco dopowiedzieć, cobyś skorzystał, sorry za taki elaborat, masz rację
2015-07-08 00:34:59 (10 lat temu)
Bardzo ładne!
2015-07-10 12:27:37 (10 lat temu)
vetinari
Na stronie od 2014 czerwiec
12 lat 0 miesięcy 6 dni
Dodane: 6 lipca 2015, godz. 17:49:59
Autor zdjęcia: vetinari
Rozmiar: 1600px x 1067px
1 pobranie
678 odsłon
5.71 średnia ocen
Poprzednie i następne zdjęcia vetinari
Obiekty widoczne na zdjęciu
ul. Przykopa
więcej zdjęć (783)
Dawniej: Mühlgraben
Ul. Przykopa - dawna dzielnica tkaczy, garbarzy, sukienników i kowali, rozlokowana nad potokiem Młynówki (dawny kanał doprowadzający wodę do młynów miejskich). Urokliwy klimat - niskie domy z drewnianymi galeryjkami i mostkami, powstałe głównie w XVIII i XIX w. W 1889 r. przeprowadzono ponownie obmurowanie brzegu koryta.