|
starsze nowsze oceń zdjęcie | skomentuj ocenę | 2 głosy | średnia głosów: 5.16
20 kwietnia 2006 , Ul. Czysta. Podwórko otoczone kamienicami nr 30 i 32 należącymi do ul. Kościuszki - tu, w widoku od tyłu. Po prawej, współczesna kamienica nr 28 również należy do ul. Kościuszki, następna, widoczna częściowo to nr 9 przy ul. Czystej.Skomentuj zdjęcie |
1 pobranie 1258 odsłon 5.16 średnia ocen Poprzednie i następne zdjęcia Danuta B. Obiekty widoczne na zdjęciu ul. Czysta więcej zdjęć (141) Dawniej: Blumen Strasse Uliczka widoczna jest - jeszcze bez nazwy - na planie z roku 1824, a w 1827 widać ją już pod nazwą "Kwiatowej" (Blumenstr.). Zabudowa ulicy pojawiła się w połowie XIX wieku i dotrwała do wiosny 1945, kiedy po oblężeniu Festung Breslau ostały się jedynie dwie kamienice. Po kapitulacji miasta w ruinach w okolicach Czystej i placu Czystego (być może w →[ tych schronach]) ukrywały się do końca maja resztki oddziałów niemieckich (jak napisał Antkowiak w swojej książce pt. "Ulice i place Wrocławia" były to "...niedobitki oddziałów SS i własowców, które panicznie bały się radzieckiej niewoli", czemu skądinąd nie należy się wcale dziwić). ul. Kościuszki Tadeusza, gen. więcej zdjęć (3544) Dawniej: Tauentzien Strasse, Neue Tauentzien Strasse Ulica nabrała miejskiego charakteru po 1807 r., co związane było z wyburzeniem fortyfikacji miejskich. Jednak już wcześniej w tym miejscu biegła jedna z głównych dróg Przedmieścia Świdnickiego. W 1823 r. do ulicy przyłączono odcinek między ul. Dworcową i ul. Pułaskiego zwany Małym Wygonem. Wtedy też oficjalnie wprowadzono nazwę Tauentzienstr. Patronem został pruski generał Friedrich Bogislav von Tauentzien (1710-1791). W 1863 r. do ulicę ponownie przedłużono, tym razem do połączenia z ul. Traugutta i ul. Krakowską. Nowy odcinek dla odróżnienia od starszego nazwano Neue Tauentzien Strasse. Posiadał ona także odrębną numerację. Stan taki trwał do pierwszych lat XX wieku. Wtedy zdecydowano się na połączenie całej ulicy pod jedną nazwą i z jedną numeracją. W 1945 roku zdecydowana większość zabudowy uległa zniszczeniu. Trochę mniej zniszczeń zanotowano we wschodnim odcinku ulicy. Ulica jako jedna z pierwszych po wojnie otrzymała nowego patrona. 25 lipca 1945 r. został nim generał, bojownik o niepodległość Polski Andrzej Tadeusz Bonawentura Kościuszko (1746-1817). W kolejnych latach w mijscu zniszczonych w czasie wojny kamienic wzniesiono bloki. |