starsze
nowsze
1
1+
2-
2
2+
3-
3
3+
4-
4
4+
5-
5
5+
6-
6
oceń zdjęcie | skomentuj ocenę | 16 głosów | średnia głosów: 6

Polska woj. śląskie powiat cieszyński Cieszyn Śródmieście Rynek

Lata 1970-1980 , Cieszyn. Rynek.

Skomentuj zdjęcie
Coś tutaj narozrabiałem. Podmieniłem zdjęcie, ale się nie pokazuje. Wymieniła się tylko miniaturka. Proszę o pomoc.
2016-01-27 00:22:31 (10 lat temu)
do fralat: A próbowałeś odświeżyć obraz (F5)?
2016-01-27 00:34:28 (10 lat temu)
fralat
+1 głosów:1
do Arkadiusz K. (Arro): Pomogło. Dziękuję bardzo!
2016-01-27 00:37:39 (10 lat temu)
Arkadiusz K. (Arro)
+1 głosów:1
do fralat: Nie ma sprawy :)
2016-01-27 00:38:32 (10 lat temu)
Jak na zbiory własne, to bardzo mały skan.
2016-01-27 08:46:11 (10 lat temu)
do YouPiter: Zmieniłem na większe. Wczoraj coś mi się paskudziło, albo lepiej: ja paskudziłem.
2016-01-27 14:07:34 (10 lat temu)
do fralat: Jest lepiej, nie można wyciągnąć z tego 1400 - 1500 pixeli ?
2016-01-27 14:20:32 (10 lat temu)
do YouPiter: Przecież jest 1500 px.
2016-01-27 15:10:21 (10 lat temu)
Jak na przedział lat 1975 - 1980 tylko jeden Polski Fiat 125p na płycie rynku? Same Warszawy, Syreny, cztery Nysy (w tym 3 to starsze wersje), jakaś Zastava 750 lub Fiat 600, chyba Trabant i Wartburg i trochę dawnego Zachodu. Mi to pachnie raczej na góra 1971-72 rok.
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: a takie tam...
2016-01-27 18:03:44 (10 lat temu)
do paulus60: Widokówkę z Cieszyna otrzymałem w 1980 r. Podejrzewałem wcześniejszy druk. Może jest to drugie wydanie. Sygnaturka: II-3/3417/76. Czy z liczby .../76 można coś wywnioskować (może to rok wydania). Mogę zwiększyć zakres: 1970-1980. Nie będzie wtedy błędu.
2016-01-27 18:24:08 (10 lat temu)
do fralat: To dubel: - tu zaś zdjęcie to ma takie daty: 1968-1970. Mnie też pasuje raczej ten zakres, a nie za bardzo rok 1980, ale mogę się mylić

Sprawdzenie datowania można czasem dokonać na samej FP
Wystarczy przeanalizować istniejące zdjęcia (i ich daty - o ile oczywiście są poprawne, bo mogą być nieaktualne lub zbyt szeroko określone w czasie) biorąc za punkt wyjścia istnienie tych samych rzeczy na zdjęciu (np. wejście na pocztę od Rynku, neon nad Kogucikiem, oprawy oświetleniowe przy arkadach, konkretne kwietniki betonowe (talerze) stojące blisko Floriana itd.
Nie widzę tu ani jednego Fiata 125P. Jego produkcję w Polsce rozpoczęto pod koniec 1968 r. Więc w roku 1970 na drogach raczej nie było zbyt wielu tego typu samochodów - co się mniej więcej zgadza z tym zdjęciem, gdzie tych aut chyba nie widać, no może kilka sylwetek by pasowało, ale są niewyraźne
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: corr
2016-01-27 22:03:32 (10 lat temu)
cracusiac
+2 głosów:2
Ta jest wydaje mi sie lepsza.
2016-01-28 06:48:14 (10 lat temu)
paulus60
+1 głosów:1
do cracusiac: Zdecydowanie. Wyraźniejsza i cieplejsza. Ja bym tę wersję pozostawił.
2016-01-28 07:57:20 (10 lat temu)
do Stenek: Stenku, jest jeden PF125p. Niebieski, po prawej stronie. Patrząc od dołu zdjęcia jest to piąty samochód, obok jakiegoś "amerykana" ;) z otwieranym czarnym dachem. Drugim Fiatem mógłby też być samochód, również niebieski, w którym ktoś zamyka lub otwiera bagażnik, choć to już takie pewne nie jest, wygląda raczej na Fiata 124 (umiejscowienie reflektora). Zresztą o Fiacie napisałem powyżej, poddając w wątpliwość przedział czasowy widokówki.
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: abcd
2016-01-28 08:04:14 (10 lat temu)
do paulus60: Tak, ten niebieski to faktycznie może być nasz "kanciok" ;))
2016-01-28 20:35:26 (10 lat temu)
fralat
Na stronie od 2015 listopad
10 lat 7 miesięcy 13 dni
Dodane: 26 stycznia 2016, godz. 23:30:27
Autor: J. Jastrzębski i A. Kaczkowski ... więcej (53)
Rozmiar: 1500px x 1039px
Aparat: NIKON D5100
1 / 60sƒ / 5.6ISO 40055mm
6 pobrań
1223 odsłony
6 średnia ocen
Poprzednie i następne zdjęcia fralat
Obiekty widoczne na zdjęciu
Rynek
więcej zdjęć (1578)
Dawniej: Demelplatz, plac Jana III Sobieskiego
Założony przez księcia Kazimierza II w 1496 r., obecny kształt przybrał na przełomie XIX i XX w., pozostałością średniowiecznej zabudowy są piwnice (pod renesansowymi budynkami). W centrum studnia z figura św. Floriana. Otoczony podcieniami oraz renesansowymi i barokowymi kamieniczkami z XVI w., przebudowanymi w XIX i XX w. Obecnie miejsce koncertów i innych imprez masowych. Rynek wydawałoby się jest nazwą na tyle neutralną, że nie powinna ulegać zmianie - ale nie w Cieszynie. Pod koniec XIX wieku (w 1885 r.) przechrzczono go na plac Demla, chcąc uhonorować Jana Demla, wieloletniego burmistrza miasta. W 1920 roku wrócono do tradycyjnej nazwy - zresztą wszyscy tak czy tak mówili Rynek, a nie plac Demla. W 1933 roku w związku z 250-leciem odsieczy wiedeńskiej cieszyńscy radni przemianowali Rynek na plac Sobieskiego. Nawet "Gwiazdka Cieszyńska" komentowała, że zmiana będzie czysto symboliczna. Co więcej, nasi samorządowcy wprowadzili niezły bajzel w nazewnictwie ulic, bo w tym czasie w Cieszynie była już ulica Sobieskiego (obecnie Jerzego Cienciały). W czasie II wojny światowej Rynek stał się placem Hitlera, a w 1949 roku na kilka lat placem Stalina.
Michael Morys Twarowski
W 1884 r. położono nowe chodniki.