starsze
nowsze
1
1+
2-
2
2+
3-
3
3+
4-
4
4+
5-
5
5+
6-
6
oceń zdjęcie | skomentuj ocenę | 5 głosów | średnia głosów: 5.85

Polska woj. wielkopolskie powiat poznański Kórnik ul. Zamkowa Zamkowa 3

13 września 2013 , Ul. Zamkowa 3. Dawna Szkoła Gospodarstwa Domowego założona w 1882 r. przez Jadwigę z Działyńskich Zamoyską. Właściwa nazwa to Szkoła Domowej Pracy Kobiet, nazywana Zakładem Kórnickim, była pierwszą szkołą gospodarczą na ziemiach polskich.

Skomentuj zdjęcie
syl
Opis wg pawulon'a.
2016-02-21 19:23:45 (10 lat temu)
syl
Na stronie od 2011 lipiec
14 lat 11 miesięcy 16 dni
Dodane: 21 lutego 2016, godz. 19:04:10
Autor zdjęcia: syl
Rozmiar: 1500px x 842px
Aparat: VG120,D705      
1 / 160sƒ / 8ISO 805mm
1 pobranie
947 odsłon
5.85 średnia ocen
Poprzednie i następne zdjęcia syl
Obiekty widoczne na zdjęciu
Zamkowa 3
więcej zdjęć (19)
Zbudowano: 1882-06-24
Dawniej: Szkoła Gospodarstwa Domowego, Szkoła Domowej Pracy Kobiet

Szkoła Domowej Pracy Kobiet (znana również jako Szkoła Gospodarcza, Szkoła Gospodarstwa Domowego lub Zakład Kórnicki) została założona 24 czerwca 1882 r.  przez Jadwigę z Działyńskich Zamoyską. Była to pierwsza szkoła gospodarcza dla kobiet na ziemiach polskich.



Maria Zamoyska w swoich wspomnieniach odnośnie pierwszych siedzib Szkoły Domowej Pracy Kobiet napisała:



W Kórniku miałyśmy w jednym domu kuchnię i jadalnię, w drugim sypialnię, a w trzecim, tzw. Klaudiówce […] miałyśmy z lewej strony wchodząc tkalnie, a z drugiej strony na prawo szwalnię...".



Szkoła Jadwigi Zamoyskiej zyskała poparcie władz kościelnych oraz duże zainteresowanie w społeczeństwie. Stała się jednak niewygodna dla zaborcy. Z tego też powodu 1 grudnia 1885, rodzina Zamoyskich na mocy tzw. rugów pruskich została zmuszona do opuszczenia swojej siedziby. W 1886 dobrze już zorganizowana szkoła w Kórniku została przeniesiona do Lubowali na Spiszu, a następnie do Kalwarii Zebrzydowskiej, Zakopanego, wreszcie do Kuźnic .



Po zakończeniu I wojny podjęto próbę odtworzenia szkoły. Stworzono filię szkoły Kuźnickiej w Kórniku, gdzie odbywały się dwuletnie kursy pracy domowej.



Budynkiem, w którym odbywały się zajęcia była oficyna wschodnia znajdująca się na Podzamczu.


ul. Zamkowa
więcej zdjęć (286)