starsze
Altana
nowsze
1
1+
2-
2
2+
3-
3
3+
4-
4
4+
5-
5
5+
6-
6
oceń zdjęcie | skomentuj ocenę | 15 głosów | średnia głosów: 6

Polska woj. mazowieckie Radom Śródmieście ul. Sienkiewicza Henryka Park im. Tadeusza Kościuszki Altana

Lata 1960-1963 , Altana w Parku Kościuszki. Widać nie istniejące dzisiaj ogrodzenie parku rozebrane w 1963r

Skomentuj zdjęcie
Rafał C.
Na stronie od 2013 listopad
12 lat 7 miesięcy 3 dni
Dodane: 9 kwietnia 2016, godz. 14:48:12
Autor: Jerzy Szepetowski ... więcej (243)
Rozmiar: 1700px x 1700px
Aparat: NIKON D90
1 / 125sƒ / 20ISO 20090mm
11 pobrań
1609 odsłon
6 średnia ocen
Poprzednie i następne zdjęcia Rafał C.
Obiekty widoczne na zdjęciu
Altana
więcej zdjęć (17)
Zabytek: 800/A z 14.10.1972 oraz 212/A/83 z 2.05.1983
Park im. Tadeusza Kościuszki
więcej zdjęć (86)
Zbudowano: 1865-1877
Zabytek: 800/A z 14.10.1972 oraz 212/A/
Park Kościuszki urządzono w latach 1866-67 w związku z budową gmachu Komisji Województwa Sandomierskiego. Główną aleję wytyczono na osi prowadzącej od gmachu KWS w kierunku dzisiejszego kościoła katedralnego. Między alejami wprowadzono wg. angielskich założeń ogrodowych kręte ścieżki. Obsadzono go rzadkimi, starannie dobranymi gatunkami drzew. Do parku prowadziły trzy bramy z ulic (obecnych) Żeromskiego, Słowackiego i Sienkiewicza. Porządku pilnował struż, który dzwonkiem obwieszczał wieczorne zamknięcie bram. W latach 1870-75 w parku usypano niewielkie wzgórze, na którym wybudowano ruiny wieży zamkowej. We wrześniu 1909 r. otrzymał elektryczne oświetlenie. 23.03. 1916 r. w rocznicę przysięgi złożonej przez Tadeusz Kościuszkę na krakowskim rynku, na filarze bramy od ul. Sienkiewicza wmurowano tablicę pamiątkową i nadano parkowi imię Tadeusza Kościuszki. Wcześniej nazywany był Parkiem Anuczinowskim ( od nazwiska gubernatora Dmitrija Anuczina), Nowym Ogrodem, Ogrodem Saskim. W latach 20 –tych ubiegłego wieku postawiono w nim altanę oraz kawiarnię nazwaną później „Latona”. W czasie okupacji niemieckiej park dostępny był tylko dla Niemców. W lutym 1945 r. na terenie parku od strony ul. Żeromskiego pochowano 34 żołnierzy radzieckich poległych w walkach o wyzwolenie Radomia i ustawiono obelisk (w 1993 r. prochy i obelisk przeniesiono na cmentarz przy ul.Warszawskiej). W latach 50 –tych w pobliżu głównej alei wybudowano muszlę koncertową, która później spłonęła. W 1963 r. rozebrano bramy prowadzące do parku oraz ogrodzenie, potem także romantyczne ruiny wieży. W 2006 w pobliżu miejsca dawnego pochówku żołnierzy radzieckich odsłonięto pomnik Jana Kochanowskiego. W latach 2010 – 12 przeprowadzono rewitalizację parku.

RafałT za „Encyklopedią Radomia” J.Sekulskiego
ul. Sienkiewicza Henryka
więcej zdjęć (526)
Dawniej: Mariacka