26.06.2026 - między godz. 10:30 a 12:00 mogą wystąpić przerwy w działaniu strony.
| zapomniałem hasło | nowe konto | dodaj zdjęcie
Mapa
Nieistniejące
Komentarze Kresy Kresy + Polska Panoramy Pomoc
wczytywanie danych...

Syberka

Dawniej: Osiedle PPR
Zdrowie
Zieleń
Transport
Przemysł
 
Religia
Edukacja
Budowle
Kultura

23 grudnia 1957 roku prezydium WRN w Katowicach przyjęło uchwałę w sprawie „zatwierdzenia założeń inwestycji budowy dzielnicy miasta Będzina – Syberki".

Pierwsze plany budowy osiedla na jednym ze Wzgórz Małobądzkich pojawiły się sześć lat wcześniej, ale zostały odrzucone przez Główny Ośrodek Planowania Gospodarczego i Główny Komitet Urbanistyki. Powodem były niekorzystne wyniki ekspertyzy geologiczno-górniczej. Do pomysłu wrócono, gdy ponowne badania podważyły wiarygodność tych pierwszych. Planowany wcześniej pod inwestycję 63-hektarowy teren rozszerzono wówczas dodatkowo o kolejnych 20 hektarów.

Planowana na osiem lat budowa ciągnęła się ponad ćwierć wieku.

Najpierw wybudowano

/p>
więcej
proszę czekać...
Ostatnie dyskusje
poprzednia12345następna
mir242
 
Widoczne trzy budynki na pierwszym planie ocalały do dziś. Plus zamek będziński i kościół Świętej Trójcy.
2019-01-18 16:45:57 (7 lat temu)
vetinari
 
+1 głosów:1
Fotopiesek :-)
2019-04-06 12:23:14 (7 lat temu)
Jan Nepomucen ??
2019-04-14 18:56:19 (7 lat temu)
ZPKSoft
 
do vetinari: W środku ? Prawdopodobnie tak, może patron zmarłego (Jan Walentkowsky?).
2019-04-14 19:07:13 (7 lat temu)
do ZPKSoft: Tak, ta rzeźba po środku.
2019-04-14 19:13:29 (7 lat temu)
Trochę mnie to dziwi, tak kosztowna nawierzchnia, a tu ruch samochodowy w najlepsze
2020-01-16 13:52:09 (6 lat temu)
vetinari
 
+2 głosów:2
Fotopiesek ☺
2020-02-16 18:04:09 (6 lat temu)
ZPKSoft
 
+2 głosów:2
do vetinari: Chyba z obandażowaną łapą .
2020-02-16 18:09:06 (6 lat temu)
vetinari
 
+1 głosów:1
Fotopiesek ☺
2020-02-16 17:56:39 (6 lat temu)
4elza
 
+2 głosów:2
Anioł energetyczny;-)
2020-11-01 05:29:26 (5 lat temu)
4elza
 
+1 głosów:1
Zosiu starałam się, trochę wokół niego pobiegałam;-)
2020-11-01 11:14:08 (5 lat temu)
ZPKSoft
 
+1 głosów:1
To nie Jezus to Maryja. Takie przedstawienie postaci nosi nazwę Serca Maryi.
2020-11-01 09:41:59 (5 lat temu)
Eugeniusz S.
 
+1 głosów:1
Rzeźba przedstawia Niepokalane Serce Maryi.
2020-11-01 11:15:16 (5 lat temu)
cracusiac
 
+1 głosów:1
Czy ten komin musiał być na zdjęciu?
2020-11-01 11:28:13 (5 lat temu)
4elza
 
do ZPKSoft: Dziękuję bardzo, nie czuję się najlepiej w tej tematyce.
2020-11-01 11:11:17 (5 lat temu)
4elza
 
do Eugeniusz S.: Dzięki.
2020-11-01 11:16:32 (5 lat temu)
Eugeniusz S.
 
+1 głosów:1
do cracusiac: Mieli obalić ale zapomnieli.
2020-11-01 12:37:09 (5 lat temu)
PiotrW
 
+2 głosów:2
do cracusiac: Musiał nie musiał ale zestawienie mocne.
2020-11-01 17:08:10 (5 lat temu)
4elza
 
+5 głosów:5
do cracusiac: Tak, kadr jest celowy i przemyślany.
2020-11-02 04:27:34 (5 lat temu)
ritterswalder
 
+1 głosów:1
Budowę tej elektrowni zaczęto w roku 1913, a prąd popłynął do odbiorców w 1916. Tu wygląda na już działającą.
2021-03-01 08:02:27 (5 lat temu)
4elza
 
+1 głosów:1
do ritterswalder: Opis poprawiony.
2021-03-01 08:26:14 (5 lat temu)
4elza
 
+1 głosów:1
Datowanie do ewentualnej korekty.
2021-11-16 05:16:45 (4 lata temu)
42 Dyskusji (ostatnia 4 lata temu)
Syberka - obiekty i wydarzenia
Lista ulic w dzielnicy Syberka
12
Kontakt do administratorów strony Fotopolska.Eu: | Regulamin serwisu: https://fotopolska.eu/2,artykul.html
© Copyright 2012 Neo & Siloy
Kolokacja serwerów Amsnet
Ostatnio przeglądane: radymno noniewicza Poznań Poznań tvp tvp tvp tvp tvp tvp Muzeum Archidiecezjalne w Poznaniu ul. Chmielna 36 przytoczna dwór garbolewskich Stalmacha szczecin wroclaw wroclaw Ciechanów Ciechanów bydgoszcz plac solny Wrocław, Michalczyka warszawa okrzei Statki dwór garbolewskich czerwonka czerwonka legion legion charbin harbin wysok kamień mystków mystków mszalnica wysoki kamień