| zapomniałem hasło | nowe konto | dodaj zdjęcie
Mapa
Nieistniejące
Komentarze Kresy Kresy + Polska Panoramy Pomoc
powiat szydłowiecki
TEMATY - Huta żelaza

Wystawa Starych Samochodów

Obiekty w okolicy
Szkolna 31
267
m
Chlewiska
Szkolna 19
575
m
Chlewiska
Szkolna 8
663
m
Chlewiska
Publiczne Gimnazjum. im. Jana Pawł...
680
m
Chlewiska
Struga Szabasówka
851
m

Za wpłaty ze zrzutka.pl oraz cegiełek kupione zostały:

  • Dyski twarde Seagate Exos X22 20TB x 2 = 2500 zł
  • Router TP Link Archer X55 AX3000 = 277 zł
  • Serwer plików NAS QNAP TS-673A-8G = 4677 zł

Przeznaczenie: kopie zapasowe strony (obecnie wykonywane są ręcznie na domowym komputerze)

zdjęcie 1 zdjęcie 2 zdjęcie 3

wczytywanie danych...

Huta żelaza

Obiekt istnieje częściowo
szydłowiecki /
Huta wybudowana w latach 1890-1892 należała do rodziny Platerów, następnie przejęta została przez spółkę Akcyjną Handlowo-Przemysłową "Elibor", a w 1939 r. wydzierżawiła ją Huta "Pokój". W 1939 r. przestała pracować. Po wojnie w części zakładu uruchomiono produkcję, część zaś najcenniejszą z punktu widzenia walorów zabytkowych przejęło pod opiekę w 1960 r. Muzeum Techniki w Warszawie.
Osobliwością jest zbudowany przez Francuzów zespół wielkopiecowy - jedyny tego typu obiekt w Polsce i jeden z nielicznych w Europie. Dawne wyposażenie huty składa się z wielkiego pieca na węgiel drzewny z urządzeniami zasypowymi typu Parry, wodnej wieży wyciągowej, dwóch dmuchaw leżących (w tym jednej produkcji polskiej - z wytwórni Andrzeja Zamojskiego), dwóch
więcej
proszę czekać...
Ostatnie dyskusje
Rafał T
 
+1 głosów:1
O, pan Stasio - przewodnik.
2011-10-22 18:24:45 (14 lat temu)
Stenek
 
Zdjęcie - bajecznie piękne!
2012-12-30 23:15:41 (13 lat temu)
Do 1940 Niemcy wytapiali tu stal niskowęglową na potrzeby przemysłu lotniczego - według p.Stanisława.
2011-10-22 18:31:51 (14 lat temu)
ZPKSoft
 
Ostatni w Europie wielki piec opalany węglem drzewnym.
2012-10-06 20:06:23 (13 lat temu)
Przewodnik bez zmian - zmienił tylko teczkę na czarną. Kopalnia wiedzy o hucie i okolicach.
2012-12-30 21:16:27 (13 lat temu)
do ZPKSoft: W poprzedniej epoce na terenie huty funkcjonowała mini lokomotywka parowa, mini wąskotorowa. Pasiona parą techn ze stacjonarnego kotła, czy się zachowała ? Jej szerokotorowa siostra kursowała między elektrownią "Powiśle" i Dw Gdańskim?
2012-12-31 14:16:59 (13 lat temu)
do ZPKSoft: W poprzedniej epoce na terenie huty funkcjonowała mini lokomotywka parowa, mini wąskotorowa. Pasiona parą techn ze stacjonarnego kotła, czy się zachowała ? Jej szerokotorowa siostra kursowała między elektrownią "Powiśle" i Dw Gdańskim?
2012-12-31 14:17:00 (13 lat temu)
do niewypal Jan Kowalski : Jest jeszcze mini lokomotywa - jak na Jahrhundertausstellung 1913. Zaraz posadzę fotę...
2012-12-31 18:41:57 (13 lat temu)
ZPKSoft
 
do niewypal Jan Kowalski : Czy ta ?
2012-12-31 14:33:50 (13 lat temu)
do ZPKSoft: Dzięki ! W sezonie pogadam z nią. Resztki potłuczoczonych żeliwnych ram okiennych rozwalonej hali mam w RB. Poszperaj coś o losie Nimieckiego inżyniera zarządcy do 1940r...Ma to pośredni związek ze zbrodnią Skłoby , Hucisko...
2012-12-31 15:27:31 (13 lat temu)
ZPKSoft
 
To raczej nie model tylko lokomotywka przetokowa.
2011-03-18 22:33:19 (15 lat temu)
tak, oczywiście, do przetaczania modeli ;-) model austriackiego parowozu najprawdopodobniej serii 170.
2016-03-07 21:20:45 (10 lat temu)
Stenek
 
+1 głosów:1
Piękne te "dryndy" ;-)
2012-12-30 22:34:29 (13 lat temu)
esski
 
A ja myślałem , na pierwszy rzut oka, że to cytryny.
2012-12-31 02:14:58 (13 lat temu)
esski
 
Topolino?
2012-12-31 02:15:10 (13 lat temu)
do esski : Zapewne sugestia z powodu koloru tabliczki informacyjnej ;)
2012-12-31 10:36:07 (13 lat temu)
fantom
 
+1 głosów:1
Tu inna fotka tego miejsca podpisana: Kombinat w Chlewiskach od strony zalewu

2023-01-15 21:42:34 (3 lata temu)
Woj11
 
Nazwa Polonez pojawi się deko później. Najpierw było FSO "Polski"
2025-05-20 21:07:37 (rok temu)
do Woj11: Dokładnie tak. Mój opis tyczy się opisu do auta w muzeum. Stąd Polonez - Bo najstarszy przedstawiciel modelu. i "Polski" - Wówczas nie był to nawet FSO Polski tylko "Polski 2000"
2025-05-21 09:00:30 (rok temu)
Woj11
 
do Gladiator Motor: Więcej info i wnętrze tego "Włocha"
2025-05-21 09:16:40 (rok temu)
do Woj11: Dziękuję.
2025-05-21 09:17:15 (rok temu)
Pokaż na mapie
7 Dyskusji (ostatnia rok temu)
Nieczynna od 1939 r. huta żelaza. Budynki murowane z miejscowego kamienia, częściowo z cegły. Pobliskie złoża mialy małą zawartość żelaza i produkcja pochłan...
Nieczynna od 1939 r. huta żelaza. Budynki murowane z miejscowego kamienia, częściowo z cegły. Pobliskie złoża mialy małą zawartość żelaza i produkcja pochłan...
1890
-
1955
1890
-
1968
1958
-
2008
1994
-
2008
2006
-
2008
2008
-
2008
2008
-
2008
2008
-
2008
2008
-
2008
2008
-
2008
Huta żelaza - obiekty i wydarzenia
Obiekt na mapie
Kontakt do administratorów strony Fotopolska.Eu: | Regulamin serwisu: https://fotopolska.eu/2,artykul.html
© Copyright 2012 Neo & Siloy
Kolokacja serwerów Amsnet
Ostatnio przeglądane: bydgoska bydgoska breslau rynek częstochowa osobowa Zakroczym kosciol jankowo Zakroczym Zakroczym granica granica Poddębice Poddębice Zadzim radomsko radomsko Ministerstwo Transportu Oświęcim Oświęcim tomaszów mazowiecki tomaszów mazowiecki ul. Sienkiewicza 31 Bydgoszcz rozprza Watkowo sklep sklep pod gwiazdą dzwon dzwon kołobrzeg kołobrzeg kołobrzeg kołobrzeg emilii plater katowice hotel monopol Kazimierz Dolny