26.06.2026 - między godz. 10:30 a 12:00 mogą wystąpić przerwy w działaniu strony.
| zapomniałem hasło | nowe konto | dodaj zdjęcie
Mapa
Nieistniejące
Komentarze Kresy Kresy + Polska Panoramy Pomoc

Za wpłaty ze zrzutka.pl oraz cegiełek kupione zostały:

  • Dyski twarde Seagate Exos X22 20TB x 2 = 2500 zł
  • Router TP Link Archer X55 AX3000 = 277 zł
  • Serwer plików NAS QNAP TS-673A-8G = 4677 zł

Przeznaczenie: kopie zapasowe strony (obecnie wykonywane są ręcznie na domowym komputerze)

zdjęcie 1 zdjęcie 2 zdjęcie 3

wczytywanie danych...

Panoramy Oliwy

1 subskrypcja
proszę czekać...
Ostatnie dyskusje
12następna
Obniżyłem datowanie.
2018-02-25 00:59:17 (8 lat temu)
grgrz
 
do chrzan233 : Najwcześniej to 1906 a najpewniej 1907 r ( gazownia).
2018-03-03 07:35:08 (8 lat temu)
Jette
 
+4 głosów:4
Utworzyłem na bocznym pasku podobiekt "panoramy Oliwy". Jest tych panoramek trochę, a plączą się bezpańsko po całej dzielnicy.
2015-01-01 14:02:30 (11 lat temu)
grgrz
 
Przed 1900 r , istnieje stary budynek nr 9 + ogród.
2017-11-03 21:45:22 (8 lat temu)
Świetnie widać budynek Danzig-Olivaer Lackfabrik DAOL, po wojnie zakład farb Polifarb "Oliva" przy obecnej ul. Bora-Komorowskiego.
2015-07-09 19:25:50 (10 lat temu)
† KC
 
Panoramka wydaje sie byc 10-15 lat starsza, to chyba wczesny Ballerstaedt
2016-07-20 21:33:13 (9 lat temu)
Sądzę że poniżej z lewej, widoczne są domy przy ul. Czyżewskiego (Ludolfiner Weg), dalej zabudowania wzdłuż ul. Grunwaldzkiej (Zoppoter Chaussee ) , zaś pas zieleni ciągnący się w kierunku zatoki to ul. Pomorska (Seestraße ).
2015-11-04 22:19:06 (10 lat temu)
elmis
 
Najdalej z lewej strony to już bloki przy ul. Karlikowskiej w Sopocie. Nad morzem, pierwszy po prawej , to zapewne istniejący jeszcze w tych latach DW "Zremb"
2016-01-06 11:21:14 (10 lat temu)
vetinari
 
+1 głosów:1
No, niech mi ktoś jeścze powie, źe zima niejest kolorowa :-)
2017-01-05 07:44:25 (9 lat temu)
YouPiter
 
+1 głosów:1
do vetinari: Gwoli ścisłości - 12 grudnia - jeszcze jesień panowała...
2017-01-05 12:15:04 (9 lat temu)
do YouPiter: :-)
2017-01-05 16:45:43 (9 lat temu)
Wacław Grabkowski
 
+2 głosów:2
Ciekawostka dotycząca Oliwy.
"Rok Pański 1683 [rzecz dzieje się podczas odsieczy wiedeńskiej Jana III Sobieskiego - przyp. mój].
Rajono (radzono) mi kupić konie na Nowych Ogrodach u kupca (tam to ku Oliwie to przedmieście zowią Nowe Ogrody). Poszedłem tedy tam w niedzielę na odwieczerzu, wtenczas, kiedy wszystek prawie lud ze Gdańska wychodzi i wyjeżdża na spacyjery. Idąc od tamtego kupca nazad już, deszcz począł padać. Więc żem w pogodę wyszedł, nie wzieli mi opończy; wstąpiłem do austeryjej (gospoda) chcąc przeczekać ów deszcz. Owi też spacyjernicy, gdzie kto mógł, to uciekał pod dach; wpadło ich tedy kilka i do owej izby, gdzie ja siedziałem, posiedli u stołów i poczęli sobie o wojnie dyszkurować. Ja tam tego nie rozumiał, mało co, niektóre tylko słowa; ale zaś powiedał ten, o którym piszę (a deszcz wielki leje i woda rynsztokami jako rzeki płynie). Patrząc oknem na owę wodę rzecze jeden:
- Ej, dajże Boże, żeby tam pod Wiedniem katolicka krew takimi strumieniami płynęła jak ta woda.
Rzecze drugi:
- Nadzieja w Bogu.
(...) Aż oni znowu mówią na króla te słowa:
- Ale ten, świnia karmna, po co on tam poszedł? (...) Bodajże tam obadwa z cesarzem doczekali kajdankami brzękać!
A tymczasem ów, co osobno siedział, już nie mógł wytrzymać, bo katolik. Był to Niemiec, ale nie Gdańszczanin, z któregoś pruskiego miasta; faktorowaniem się bawił przy kupcach. Ozwie się do nich, nie po niemiecku, ale żebym ja zrozumiał, po polsku, i mówi te słowa:
- Rozumiałem, że siedzę z chrześcijanami, a ja siedzę z poganami, rozumiałem, że z ludźmi, ale widzę z bestyjami; godzi się to takie zbrodnie mówić? (...)
A oni do szpad; on tylko trzcinkę miał. (...) Zawoła ów do mnie:
- Mospanie, przeciwko królowi to mówią.
Ja do szable, Niemcy z izby. Trudno już było za nimi wypadać na Gdańsk. Dopiero mi rzetelniej (dokładniej) [ten Niemiec - przyp. mój.] powiedział, co mówili. Ja mówię:
- Pódź ze mną do prezydenta! (tytuł ten przysługiwał urzędującemu burmistrzowi).
- Pójdę.
- Zeznasz to?
- Zeznam.
Przyszedłszy nie zastaliśmy go. Pojechał do majętności. (...) Przyjechał, ale się już położył sturbowany i wieczerzy nie jadł".

Jan Chryzostom Pasek, "Pamiętniki", pod red. Mariana Kaczmarka. Ossolinemum 1990, s. 133-135.
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: dwie literówki
2018-08-12 20:42:56 (7 lat temu)
grgrz
 
+1 głosów:1
Dom emerytek oddany pod koniec 1904 r a gazownię zaczęto użytkować w 1907 r więc za dużego rozrzutu nie uczyniłeś.
2019-02-05 15:51:42 (7 lat temu)
13 Dyskusji (ostatnia 7 lat temu)
Kontakt do administratorów strony Fotopolska.Eu: | Regulamin serwisu: https://fotopolska.eu/2,artykul.html
© Copyright 2012 Neo & Siloy
Kolokacja serwerów Amsnet
Ostatnio przeglądane: Przeworsk Przeworsk bagicz Przeworsk Bagicz olesnica olesnica Gudenhagen findera szczecin findera szczecin słoneczniki rembertów Bukowiec pałac Bukowiec pałac muszyna sanok sanok sanok sanok Gryfino Gryfino teatr guliwer bugaj czemierniki Zachem bydgoszc bydgoszc Krakow Paulinska Krakow Piasek Krakow Wislna Krakow Paulinska Pilgramsdorf Krakow Dunajewskiego Pilgramsdorf grybów