24.06.2026 - naprawiono problem z niewczytywaniem zdjęć (pokazywały się dopiero po odświeżeniu strony).
| zapomniałem hasło | nowe konto | dodaj zdjęcie
Mapa
Nieistniejące
Komentarze Kresy Kresy + Polska Panoramy Pomoc
powiat strzeliński
Najbliższe obiekty nieistniejące
Słup ogłoszeniowy
244
m
Gęsiniec
Dębowa 3
364
m
Gęsiniec
Dębowa 5
379
m
Gęsiniec
Staromiejska 38 (stary)
526
m
Strzelin
Górzysta 3
559
m
Strzelin

Za wpłaty ze zrzutka.pl oraz cegiełek kupione zostały:

  • Dyski twarde Seagate Exos X22 20TB x 2 = 2500 zł
  • Router TP Link Archer X55 AX3000 = 277 zł
  • Serwer plików NAS QNAP TS-673A-8G = 4677 zł

Przeznaczenie: kopie zapasowe strony (obecnie wykonywane są ręcznie na domowym komputerze)

zdjęcie 1 zdjęcie 2 zdjęcie 3

wczytywanie danych...

Fabryka włókiennicza

Obiekt obecnie nie istnieje
Dawniej: Mechanische Bund Weberei
Większość mieszkańców dawnego Gęsińca była tkaczami-chałupnikami. Najpierw tkali płótno lniane, potem bawełnę. We wsi w roku 1825 było zarejestrowanych 207 warsztatów tkająckich. To było powodem wybudowania ok.1830 roku, fabryki włókienniczej w pełni zmechanizowanej jak na owe czasy, w której to otwarto przędzalnię bawełny,dostarczanej w stanie surowym z Austrii. Gotowe wyroby przekazywano do Bielawy (Langenbielau) w pow. dzierżoniowskim (Kreis Reichenbach) w celu wykańczania.
[ mietok - 2011 ]
proszę czekać...
Ostatnie dyskusje
Z innej pocztówki wynika, że to fabryka włókiennicza.
2011-03-26 18:26:26 (15 lat temu)
BAL†
 
A ja na którejś ze starych fotek, widząc, zastanawiałem się, co to za komin w Gęsińcu.
2010-09-18 22:43:06 (15 lat temu)
mietok
 
do Danuta B.: A dokładniej to: Fabryka Mechanicznego Tkactwa Kolorowego.
Pod tym zdjęciem jest zły opis, który należy poprawić.
2011-03-26 18:32:09 (15 lat temu)
ZPKSoft
 
+1 głosów:1
do Danuta B.: Danusiu Gęsiniec powstał jako osada tkaczy- chałupników , którzy dostarczali półwyroby do fabryki. Wraz z mechanizacją musieli się przebranżowić. Fabryka musiała być spora, skoro dała pracę kilkuset osobom.
2011-03-26 18:40:06 (15 lat temu)
ZPKSoft
 
do mietok: A czy wiesz co to za budynek z lewej strony komina, ma dach ponad drzewami.
2011-03-26 18:46:16 (15 lat temu)
do ZPKSoft: No tak, coś musieli robić w czasie wolnym od pracy.
2011-03-26 18:46:57 (15 lat temu)
mietok
 
do ZPKSoft: Pewnie jakiś mieszkalny na górce, a fabryka w dole, korony drzew jeszcze małe, więc nie zasłaniają jak teraz :))
2011-03-26 18:54:42 (15 lat temu)
ZPKSoft
 
Już mamy w Gęsińcu 2 zajazdy i jedno schronisko czeskie .Podobno były 4 i jeszcze jakieś inne placówki gastronomiczne. Dzięki Twoim materiałom może je odnajdziemy :))
2011-03-26 18:02:46 (15 lat temu)
mietok
 
+1 głosów:1
do ZPKSoft: Mam tu coś w zanadrzu dla Ciebie na długą noc :))) Za chwilkę ją dodam.
2011-03-26 18:35:02 (15 lat temu)
ZPKSoft
 
Mietku, kolejne gasthausy, super :)
2011-03-29 20:18:50 (15 lat temu)
mietok
 
Dokładnie :)
2011-03-29 20:19:47 (15 lat temu)
ZPKSoft
 
Mieciu, nie wiesz czy to była fabryka wyrobów wełnianych . Do lnu byłyby gdzieś rozstawione stelaże do bielenia, a na zdjęciach ich nie widać.
2011-04-05 18:57:01 (15 lat temu)
mietok
 
do ZPKSoft: Zauważ, w opisie podałem, że płótno lniane tkali , tkacze - chałupnicy przed wybudowaniem fabryki.
2011-04-05 19:00:28 (15 lat temu)
ZPKSoft
 
do mietok: Zapomniałam zupelnie o treści opisu . Przypadkiem natrafiłam na informacje i zdjęcia fabryki wełny z miejscowości Hussinetz z lat przedwojennych , ale widać dotyczyło to innej wsi , czy miasta.
2011-04-05 19:52:46 (15 lat temu)
pawulon
 
do ZPKSoft: Tu jest co nieco o Gęsińcu i nie tylko to zdjęcie też jest :)
2011-04-05 20:03:29 (15 lat temu)
ZPKSoft
 
do pawulon: Znam, ale dzięki za zainteresowanie :))
2011-04-05 20:19:48 (15 lat temu)
ZPKSoft
 
Mieciu, super !!!!!!!!!
2011-04-05 20:33:56 (15 lat temu)
ZPKSoft
 
Nie znam niemieckiego ale dotąd sobie tłumaczyłam to słowo jako coś w rodzaju poczty sezonowej ( działającej w sezonie np.letnim-turystycznym ) :)
2011-04-09 20:25:45 (15 lat temu)
mietok
 
do ZPKSoft: Być może i tak jest :)))
2011-04-09 20:30:29 (15 lat temu)
ZPKSoft
 
do mietok: A nie wiesz czy pozostały chociaż jakieś ślady tych budynków ?
2011-04-09 20:34:19 (15 lat temu)
mietok
 
do ZPKSoft: Nie, nie mam pojęcia, ale jest to dobry temat na wolne słoneczne dni. :)))
2011-04-09 20:40:25 (15 lat temu)
ZPKSoft
 
do mietok: Musimy wybrać się razem, ja mam trochę za małą wiedzę :))
2011-04-09 20:57:46 (15 lat temu)
Pokaż na mapie
6 Dyskusji (ostatnia 15 lat temu)
Obiekt na mapie
Kontakt do administratorów strony Fotopolska.Eu: | Regulamin serwisu: https://fotopolska.eu/2,artykul.html
© Copyright 2012 Neo & Siloy
Kolokacja serwerów Amsnet
Ostatnio przeglądane: przejazd 11 strzałowa toruń strzałowa służewska 3 most wygoda gądó gądó pasaż wiecha zurawica toruń koszary toruń podgórska toruń podgórska toruń kujawska toruń łódzka gassy Dobrydnio Dobrydnio Dobrydnio Dobrydnio ciche zbiczno tarnów, jasna rogów dworzec tarnów tarnów rogów rogów wałbrzych wałbrzych drobin świętoduska ostroda autobus prom wisła Strzelnica