|
|  | powiat opolski |
Za wpłaty ze zrzutka.pl oraz cegiełek kupione zostały:
- Dyski twarde Seagate Exos X22 20TB x 2 = 2500 zł
- Router TP Link Archer X55 AX3000 = 277 zł
- Serwer plików NAS QNAP TS-673A-8G = 4677 zł
Przeznaczenie: kopie zapasowe strony (obecnie wykonywane są ręcznie na domowym komputerze)
zdjęcie 1
zdjęcie 2
zdjęcie 3
|
a%3A4%3A%7Bs%3A1%3A%22k%22%3Ba%3A2%3A%7Bi%3A0%3Bi%3A1%3Bi%3A1%3Bs%3A6%3A%22Polska%22%3B%7Ds%3A1%3A%22w%22%3Ba%3A2%3A%7Bi%3A0%3Bs%3A2%3A%2218%22%3Bi%3A1%3Bs%3A8%3A%22opolskie%22%3B%7Ds%3A1%3A%22p%22%3Ba%3A2%3A%7Bi%3A0%3Bs%3A3%3A%22350%22%3Bi%3A1%3Bs%3A7%3A%22opolski%22%3B%7Ds%3A1%3A%22m%22%3Ba%3A3%3A%7Bi%3A0%3Bs%3A5%3A%2251798%22%3Bi%3A1%3Bs%3A16%3A%22Kad%C5%82ub+Turawski%22%3Bi%3A2%3Bb%3A1%3B%7D%7D
|
wczytywanie danych...
|
|
|
|
|
W postumencie krzyża zamontowana jest granitowa tablica z wyrytym napisem: Witaj Krzyżu jedyna nadziejo. W środkowej części krzyża w oszklonej wnęce znajduje się figura Matki Boskiej. Bardzo wyraźne są zaznaczone przejścia między kolejnymi fragmentami krzyża. Szczególnie pięknie jest wykonany górny półkolisty gzyms, pod którym jest napis JHS. Powyżej znajduje się betonowy krzyż z metalową figurą Chrystusa.
Trudno jest dzisiaj dojść, jakimi motywami kierowali się fundatorzy tego krzyża. Podobno przez gospodarstwo Paniczów przeszedł piorun kulisty– kula ognia – i nie wyrządził żadnej szkody. Według innej opowieści rodzina Paniczów gorliwą modlitwą uprosiła łaskę, a w podzięce ufundowała krzyż. Inicjatorem budowy tej kapliczki była gorliwa w wierze Katarzyna Panicz (Panitz) nazywana przez wszystkich „Kätha”. Była przełożoną kongregacji i opiekowała się tym krzyżem i kościołem w Kadłubie. Z prawej strony kapliczki jej budowniczy zostawił napis: An Führung von Serwuschok Guttentag – pod kierownictwem Serwuschoka z Dobrodzienia.
Wystrój krzyża był parokrotnie zmieniany. W pierwotnej formie był otoczony metalowym kutym płotkiem, który w okresie późniejszym został usunięty. W postumencie była wtedy tablica z napisem następującej treści: O Maryjo spraw to proszę, niech Jezusa rany w sercu głęboko noszę. Na początku XXI w. państwo Panicz wykonali remont krzyża i jego obejścia. Z cegły klinkierowej wykonano nową podstawę krzyża, a z tyłu nowy schludny murek.
|
proszę czekać...
|