26.06.2026 - między godz. 10:30 a 12:00 mogą wystąpić przerwy w działaniu strony.
| zapomniałem hasło | nowe konto | dodaj zdjęcie
Mapa
Nieistniejące
Komentarze Kresy Kresy + Polska Panoramy Pomoc
powiat opolski
OBIEKTY - Skwer
Obiekty w okolicy
Skwer
6
m
Kadłub Turawski
Leśna 4
64
m
Kadłub Turawski
Kapliczka św. Jana Nepomucena
108
m
Kadłub Turawski
Główna 41
164
m
Kadłub Turawski
Krzyż kamienny
241
m
Kadłub Turawski

Za wpłaty ze zrzutka.pl oraz cegiełek kupione zostały:

  • Dyski twarde Seagate Exos X22 20TB x 2 = 2500 zł
  • Router TP Link Archer X55 AX3000 = 277 zł
  • Serwer plików NAS QNAP TS-673A-8G = 4677 zł

Przeznaczenie: kopie zapasowe strony (obecnie wykonywane są ręcznie na domowym komputerze)

zdjęcie 1 zdjęcie 2 zdjęcie 3

wczytywanie danych...

Kapliczka "„Kierchówek"

Zbudowano: ok 1815 r.

Od 1740 r. Śląsk znajdował się pod panowaniem pruskim. Wojska napoleońskie wkroczyły do wszystkich miast pruskich, również do Opola. Francuzi przemaszerowali również przez Kadłub Turawski. Mieszkańcy Kadłuba byli bardzo niezadowoleni z pobytu rannych żołnierzy na terenie miejscowości, bo codziennie inna rodzina musiała zaopatrywać ich w żywność. 

Zmarłych żołnierzy pogrzebano na nowo utworzonym cmentarzu, który znajduje się na obecnym rozwidleniu ulicy Głównej i Starej. Na cmentarzu tym około 1815 r. zbudowano trójkondygnacyjną murowaną kapliczkę o klasycznej budowie. Budowniczym tej kapliczki był Jakub Waloschek, mieszkaniec Kadłuba.  Wewnątrz kapliczki umieszczono drewnianą figurę Matki Boskiej zakupioną w Częstochowie. W kaplicy znajdują się obrazy przedstawiające św. Rodzinę (w srebrnej oprawie – wyprodukowano w Dreźnie w latach 1897–1899), Matkę Boską (oleodruk) i św. Antoniego (oleodruk z 1913 r. autorstwa Josefa Mathausera). Powyżej umieszczono figurę św. Jana Nepomucena pochodzącą z I poł. XIX w., „aby chronił przed powodzią”. W górnej części kapliczki umieszczono mały dzwon.

W 1957 r. kaplica została odnowiona. Pod koniec czerwca 1965 r. w czasie burzy jedno z drzew uszkodziło górną część kapliczki. Bez zgody ówczesnych władz usunięto uszkodzenia, jednak nie mając innych możliwości zmniejszyli wysokość kapliczki o jedną kondygnację.

proszę czekać...
Ostatnie dyskusje
ZPKSoft
 
Matka Boska ubrana w sukienkę komunijną ?
2022-01-06 11:48:12 (4 lata temu)
Clipo66
 
do ZPKSoft: Albo ślubną i ta korona....
2022-01-06 11:51:19 (4 lata temu)
4elza
 
do ZPKSoft: Te klimaty są mi raczej obce, ale ciekawa jestem o co tu chodzi?
2022-01-06 11:53:21 (4 lata temu)
ZPKSoft
 
do Clipo66: Na ślubną za prosta i za mała ;-) A korona..., no cóż przecież to Matka Boska Królowa.
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: dod.
2022-01-06 11:51:49 (4 lata temu)
ZPKSoft
 
do 4elza: Nie wiem dlaczego tak ubrano figurkę. Może rzeźba była zniszczona a sukienka akurat pod ręką ;-) Osoba przebierająca figurkę chciała w ten sposób podkreślić niewinność Maryi ?
2022-01-06 11:56:42 (4 lata temu)
4elza
 
do ZPKSoft: Dzięki. Myślałam, że może autor fotki wie coś na ten temat, pytanie przez szybkość zostało skierowane do Ciebie.
2022-01-06 12:00:19 (4 lata temu)
Pokaż na mapie
1 Dyskusja (ostatnia 4 lata temu)
Obiekt na mapie
Kontakt do administratorów strony Fotopolska.Eu: | Regulamin serwisu: https://fotopolska.eu/2,artykul.html
© Copyright 2012 Neo & Siloy
Kolokacja serwerów Amsnet
Ostatnio przeglądane: Sala kazimierzowska Sala kazimierzowska getto kIELCE kIELCE dom pogrzebowy dom pogrzebowy zabrze żnin żnin Kłobuck Mereczowszczyzna urodzenia kościuszki górnicza górnicza ziębice plac niepodległości zakopane plac niepodległości zakopane Jeżów Sudecki dolina szwajcarska nowa huta lublin lublin jamno rogau rosenau łódź łódź podczele Warszawa plac aleks strehlen strehlen kukinia kukinia Poznań ul. kramarska Pułtusk