| zapomniałem hasło | nowe konto | dodaj zdjęcie
Mapa
Nieistniejące
Komentarze Kresy Kresy + Polska Panoramy Pomoc
OBIEKTY - Kościół Bożego Ciała
Najbliższe atrakcje turystyczne
Sukiennice
144
m
Głogów
Ratusz - Urząd Miejski
152
m
Głogów
Kościół św. Mikołaja
254
m
Głogów
Kolegiata Wniebowzięcia Najświętsz...
762
m
Głogów
Kościół św. Michała Archanioła
7386
m
Kwielice

Za wpłaty ze zrzutka.pl oraz cegiełek kupione zostały:

  • Dyski twarde Seagate Exos X22 20TB x 2 = 2500 zł
  • Router TP Link Archer X55 AX3000 = 277 zł
  • Serwer plików NAS QNAP TS-673A-8G = 4677 zł

Przeznaczenie: kopie zapasowe strony (obecnie wykonywane są ręcznie na domowym komputerze)

zdjęcie 1 zdjęcie 2 zdjęcie 3

wczytywanie danych...

Kościół Bożego Ciała

Atrakcja turystyczna
Zbudowano: 1696-1702
Dawniej: Jesuitenkirche, Gymnasial-Kirche
Zabytek: -

Kościół późnobarokowy znajdujący się na głogowskiej starówce, niedaleko ratusza. Najstarsza wzmianka o kościele Bożego Ciała pochodzi z 1403 roku. Była to wówczas bardzo skromna kaplica. W 1420 roku została ona rozbudowana i spełniała rolę kaplicy zamkowej. W roku 1666 rozpoczęto tu budowę kolegium Jezuitów, zaś w latach 1696-1702, powstał w tym miejscu kościół zbudowany według projektu architekta Giulio Simonettiego. Po pożarze w 1711 roku świątynię odbudował wrocławski budowniczy J.B. Peintner. Ostateczny wyraz architektoniczny otrzymał dopiero ok 1730 roku, kiedy to A. Karinger ukończył fasadę. Przy ponownej restauracji w latach 1795-1797, którą kierował architekt Aloys Molinari, część fresków wykonana została przez romantycznego pisarza, muzyka i malarza E.T.A Hoffmanna, który w tych latach odbywał praktykę w sądzie głogowskim. Mocno zniszczony w 1945 roku odbudowany został etapami po wojnie. Niewiele zachowało się z oryginalnego wystroju wnętrza. Ołtarz i organy pochodzą z protestanckiego kościoła w Kożuchowie. Nie zachowały się przedwojenne hełmy wież. Ze zniszczonego kolegium zachowały się tylko mury kapitalne skrzydła, będącego przedłużeniem korpusu kościoła. W ścianę dawnego klasztoru wmurowany pod koniec XIX wieku portal z kamienicy Rynek 26 autorstwa Johanna Pola z Głogowa, po 1945 roku silnie zniszczony.

proszę czekać...
Ostatnie dyskusje
labeo7
 
Podmiana.
2014-07-08 23:21:34 (11 lat temu)
do labeo7: Dzięki :)
2014-07-08 23:28:17 (11 lat temu)
Danuta B.
 
+1 głosów:1
Oj, od 2009 pierwsza ocena:). A odsłon sporo.
2013-01-06 22:01:20 (13 lat temu)
x xx
 
+5 głosów:12
zdjęcie jest "prefotoszopową" hybrydą fotograficzno graficzną, myślę że powinno zaliczyć "kubełek" , może gdzieś jest wersja bez tej "malarskiej" ingerencji.
Pomijając formę jaką przybrało to słońce, pocztówka kuriozalna.
Gdzieś kiedyś ktoś tak nazwał pocztówkę zJP-2 widocznym na tle nieboskłonu.
Bardzo nietrafiony "unikat".
2013-01-07 14:47:35 (13 lat temu)
McAron
 
+8 głosów:8
Ja chciałbym obronić tą swastykę z historycznego punktu widzenia. Jest to widokówka obrazująca jak chore i wypaczone umysły miało społeczeństwo niemieckie w ówczesnym czasie (jeśli kartka wysłana była przed 1939 r. to jeszce, od biedy, można to jakoś usprawiedliwić) - obrazować faszyzm jako lekarstwo na całe zło, bo jak interpretować napis "Słońce przyszłości". Ostatnio oglądałem w TV jak to prezydent Obama po wpadce z "polskimi obozami śmierci" przy okazji pośmiertnego odznaczania pana Karskiego w ramach przeprosin własnoręcznie naniósł poprawki do listu pisząc o "hitlerowskim reżimie", nie wspominając nic o narodzie niemieckim. I tu znów zaczyna się coś zamazywać, bo powyższą kartkę ktoś wydał, ktoś kupił, wysłał i ktoś ją odebrał i zachował do dzisiejszych czasów więc moim zdaniem to nie był reżim ale cały naród. Wiem, że to jest strona miłująca architekturę a nie niuanse historyczne, ale czuję się w obowiązku obronić tą szkaradną fotkę.
2013-01-08 10:11:32 (13 lat temu)
Guderian
 
+2 głosów:2
McAron, w pełni się z Tobą zgadzam, z Zagórza Śl. też jest taka fotka i jakoś nikomu nie przeszkadza
2013-01-13 16:57:25 (13 lat temu)
Petroniusz
 
+6 głosów:6
do Danuta B.: Może dlatego, że kolega McAron sam nie lubi oceniać?
2013-01-06 22:04:17 (13 lat temu)
stoik
 
do Danuta B.: już przybyło ; )
2013-01-07 14:05:14 (13 lat temu)
Andrzej G
 
+2 głosów:6
do x xx: Powiem tak - jak najbardziej kubełek, pod warunkiem, że na stronie będzie to samo ujęcie, bez doróbek graficznych. Dopóki tak nie będzie niech jest i ukazuje Ratusz z tego ujęcia.
2013-01-07 19:50:38 (13 lat temu)
mamik
 
+4 głosów:6
do Andrzej G: Z ratusza widoczny tutaj jest tylko niewielki kawałek wieży. Zygmunt będzie zaskoczony ale akurat tutaj bym się z nim zgodził. Nic oryginalnego w tym ujęciu nie ma.
2013-01-07 20:29:44 (13 lat temu)
do mamik: Pisząc Ratusz nie miałem na myśli budynku jako takiego, raczej nazwę podpisaną do zdjęcia. Przeglądnąłem to co pod hasłem Ratusz jest na FP, i nie znalazłem takiego samego ujęcia bez ozdobnika. Jeśli piszemy to nieraz o tym, że warto zachowywać obrazy ulotne, to uważam, że dopóki nie będzie lepszego takiego obrazu, i ten jest wart oglądania. To tyle ode mnie. Każdy zrobi jak uzna, większość zapewne tym razem mnie obarczy znacznym balastem 'minusów'. Pozdrawiam
2013-01-07 20:50:58 (13 lat temu)
mamik
 
+1 głosów:1
Podmienione na HD full screen ;-)
2012-06-24 14:38:46 (13 lat temu)
mamik
 
W większym rozmiarze.
2012-06-23 22:18:38 (13 lat temu)
nyskadolniak
 
+1 głosów:1
1932+ (trójkołowy furgonik Tempo Foront po lewej).
2024-06-16 14:40:16 (2 lata temu)
mamik
 
Im Sommer 1936 to chyba latem 1936 r. o ile znam niemiecki. A nie znam.
2011-01-29 22:50:08 (15 lat temu)
do mamik: W opisie jest mowa również o kościele jezuitów.
2011-01-29 23:07:45 (15 lat temu)
mamik
 
do † Festung: To ten po prawej z dwoma wieżami ,Bożego Ciała
2011-01-29 23:13:18 (15 lat temu)
esski
 
+1 głosów:1
Kotuś, dotyczy to wszystkich zdjęć jakimi nas uraczyłeś. Podczas obróbki każdego obrazu w programie jakiego używasz nastaw szerokość zdjęcia na wartość pomiędzy 1500 a 1600,pix. Panoramy z Ratusza mogą być szersze.
2014-04-25 14:04:32 (12 lat temu)
atom
 
Podmiana, korekta datowania.
2021-12-18 12:26:06 (4 lata temu)
ZPKSoft
 
+2 głosów:2
Raczej do obiektu Kolegium .
2015-10-02 19:34:26 (10 lat temu)
do ZPKSoft: Dziękuję :)
2015-10-02 19:45:05 (10 lat temu)
Bożego Ciała*
2025-01-09 01:58:03 (rok temu)
Pokaż na mapie
10 Dyskusji (ostatnia rok temu)
Kościół Bożego Ciała.
Kościół jezuitów i nieistniejący już dziś kościół garnizonowy. Fot. "Das schöne Schlesien : Niederschlesien Städte und Landschaft".
1841
-
1900
1841
-
1902
1890
-
1902
1895
-
1905
1898
-
1905
1900
-
1915
1900
-
1920
1900
-
1920
1910
-
1925
1920
-
1925
Kościół Bożego Ciała na archiwalnych mapach i planach
1926-1933
1926
-
1933
1926
-
1933
Kościół Bożego Ciała - obiekty i wydarzenia
Obiekt na mapie
Kontakt do administratorów strony Fotopolska.Eu: | Regulamin serwisu: https://fotopolska.eu/2,artykul.html
© Copyright 2012 Neo & Siloy
Kolokacja serwerów Amsnet
Ostatnio przeglądane: Gnadenfeld bydgoszcz bydgoszcz kasprzaka Brenna Plac Grunwaldzki Wrocław lipa lipa lipa lipa katowice borki gozdawa gozdawa katowice dom prasy śląskiej klimkówka Błatnia Glogow Glogow ulica 4 budynek szkoły wiadukt trzebnica hilgi pałac tyszkiewiczów rymanów-zdrój SUPRAŚL chemia pawiilon Zmigrod Zmigrod Legnicka 24 Hel poręby kupieńskie Hel GRAJCAREK GRAJCAREK Borowskiego 21, Gorzów Strumykowy zakątek