| zapomniałem hasło | nowe konto | dodaj zdjęcie
Mapa
Nieistniejące
Komentarze Kresy Kresy + Polska Panoramy Pomoc
ul. Fabryczna
ul. Gołębia
ul. Kilińskiego Jana
ul. Kobro
ul. Księży Młyn
ul. Magazynowa
ul. Milionowa
ul. Piłsudskiego Józefa, marsz.
ul. Popowskiego
ul. Przędzalniana
ul. Śmigłego-Rydza Edwarda
ul. Targowa
ul. Tylna
ul. Tymienieckiego Wincentego, bp
ul. Wilcza
ul. Zwycięstwa
ul. Żelazna

Za wpłaty ze zrzutka.pl oraz cegiełek kupione zostały:

  • Dyski twarde Seagate Exos X22 20TB x 2 = 2500 zł
  • Router TP Link Archer X55 AX3000 = 277 zł
  • Serwer plików NAS QNAP TS-673A-8G = 4677 zł

Przeznaczenie: kopie zapasowe strony (obecnie wykonywane są ręcznie na domowym komputerze)

zdjęcie 1 zdjęcie 2 zdjęcie 3

wczytywanie danych...

SIM Księży Młyn

Zdrowie
Religia
Edukacja
Transport
Budowle
Kultura
 
Krajobraz
Zieleń
Sport
Kolej
Przemysł
Inne
Obszar nr 5 Księży Młyn.
Al. Piłsudskiego – Al. Śmigłego Rydza – Milionowa – Granica Dzielnic Widzew/Górna – granica dzielnic Widzew/Śródmieście – Al. Piłsudskiego.

Księży Młyn to zespół fabryk włókienniczych (przede wszystkim przędzalni bawełny) i obiektów towarzyszących, budowanych na terenie Łodzi od połowy XIX wieku.

Pierwsza przędzalnia Karola Scheiblera (pochodzącego z rodziny niemieckiej), z maszyną parową o mocy 40 KM, powstała przy Wodnym Rynku (dziś Plac Zwycięstwa) obok parku Źródliska w roku 1855. W następnych latach nastąpiła rozbudowa przedsiębiorstwa w tym rejonie do postaci zabudowy fabryczno-mieszkalnej, będącej pierwszą planową tego typu w Łodzi. Całość w pierwszej fazie rozwoju stanowiła pewnego rodzaju jurydykę
więcej
proszę czekać...
Ostatnie dyskusje
poprzednia12...9101112131415...4950następna
blaggio.
 
+2 głosów:2
Zmieniłem adres obiektu nr 134 na 148, bo później numeracja przy ulicy uległa zmianie.
2023-11-20 23:31:37 (2 lata temu)
blaggio.
 
+3 głosów:3
Do Zeto: Łaźnia była w budynku położonym w głębi działki tak, jak sam napisałeś pod zdjęciem i wejście było chyba od ulicy Kilińskiego. Dodałem osobny podobiekt łaźni.
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: dopisek
2023-11-20 23:52:25 (2 lata temu)
zeto
 
+1 głosów:1
do blaggio.: Oczywiście masz rację. Podpisałem jak widać i miałem jeszcze uzupełnić, ale zająłem się czym innym.
2023-11-22 21:51:32 (2 lata temu)
Do Zeto: To nie jest basen, tylko pomieszczenie z natryskami, które widać wokoło.
2023-11-20 23:46:22 (2 lata temu)
zeto
 
Moim skromnym zdaniem jest to basen, wykorzystywany czasowo do zbiorowych kąpieli - tutaj dzieci. Że basen jest bez wody, to żaden problem, łatwo można przywrócić go do jego właściwej funkcji. Chyba tutaj chodziło o element zbiorowości i chyba był w ten sposób wykorzystywany w okresie np. nasilonej zakażalności świerzbem lub wszawicą.
2023-11-22 23:32:25 (2 lata temu)
zeto
 
+1 głosów:1
Trochę mi to przypomina cotygodniowy (tak jest - jeden raz w tygodniu) seans w wojskowej łaźni w JW ???? w Mrzeżynie. Po kąpieli dodatkowa atrakcja, czyli fasowanie krótkich garnizonowych gaci wojskowych. Też jedna para na tydzień...
2023-11-24 16:01:59 (2 lata temu)
Stanisław Goś
 
+4 głosów:4
Moim zdaniem data powinna być wcześniejsza, przed I Wojną Światową. Po obu stronach chłopców stoją mężczyźni w rosyjskich mundurach.
2023-11-24 16:18:00 (2 lata temu)
yani
 
+1 głosów:1
do blaggio.:
Ale wcześniej to musiał być basen, bo widać napis - "Dla pływających".
2023-11-21 16:49:40 (2 lata temu)
do yani: Trudno powiedzieć, czy tak było, może tak. Mogły to być oddzielne natryski tylko dla pływających, bo kąpiel pod natryskiem przed wejściem do basenu była raczej obowiązkowa, i Ci którzy chcieli się tylko umyć mieli osobne, żeby nie przeszkadzali. Napis w odniesieniu do basenu miałby jakiś sens, gdyby przyjąć, że był jakiś drugi basen płytszy, taki tylko do moczenia się. Z drugiej strony dla pływających niekoniecznie basen musiał mieć aż 2,5 m głębokości, chyba że miałby umożliwiać skakanie "na główkę", ale to raczej przy dłuższym basenie, gdzie możliwe są zawody, ale nie tu (zakład kąpielowy).
2023-11-21 18:40:19 (2 lata temu)
yani
 
+1 głosów:1
do blaggio.:
Jaki sens miałoby mieć budowanie natrysków co najmniej 2 metry poniżej poziomu podłogi?
2023-11-22 01:50:01 (2 lata temu)
do yani: Jak widać, pojawia się sporo argumentów za i przeciw. Budynek był dwukondygnacyjny, więc natryski może były na parterze, a intensywność oświetlenia i jego kierunek mogą wskazywać na to, że powyżej był dach ze świetlikami. Ale z drugiej strony zastanawiające jest, po co pomieszczenie natrysków byłoby odkryte, i te poręcze poniżej poziomu górnej podłogi jakby przeznaczone dla pływających. Rury doprowadzające wodę do natrysków poprowadzone są na wierzchu tak, jakby zamontowane były później, więc może to jednak był basen i ja się mylę.
2023-11-22 19:34:41 (2 lata temu)
blaggio.
 
+2 głosów:2
do zeto: Jeśli pierwotnie to był basen, to wydaje mi się, że po zamontowaniu natrysków już chyba nie pełnił tej funkcji.
2023-11-22 23:45:27 (2 lata temu)
blaggio.
 
+2 głosów:2
do zeto: Dodane teraz przez Ciebie plany łaźni potwierdzają, że to był basen. Widok jest od strony wschodniej z płytszej części, gdzie było zejście po schodach, chłopcy stoją w części głębszej (z tego wynika, że napis dotyczył tej głębszej tylko dla pływających). Poziom galerii był wyższy od poziomu 0 o jakieś 1,4 m, na wprost za przepierzeniem były natryski, a po prawej przebieralnie. Wejście było w rogu na prawo od gościa na galerii. Na basen przechodziło się korytarzem, wzdłuż którego były kabiny z wannami (24 szt.). Główne wejście do łaźni było jednak przez kamienicę od Kilińskiego. Pytanie: czy basen był tylko dla mężczyzn?
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: pytanie
2023-11-23 23:49:37 (2 lata temu)
zeto
 
+2 głosów:2
do blaggio.: Łaźnia była dostępna dla obu płci (wtedy były zresztą tylko dwie), natomiast był jakiś harmonogram dzienny dla kobiet i mężczyzn. Na basenie działała np. nauka pływania. Dużo ciekawostek jest na świetnej stronie Bedeker Łódzki.
2023-11-24 11:46:47 (2 lata temu)
zeto
 
+4 głosów:4
do Stanisław Goś: Słuszna korekta dat. Krakowskim targiem ustalono jednak, że najwcześniejsza data tego zdjęcia, to połowa czerwca 1915 r, czyli już czas okupacji niemieckiej. . Wtedy to zainstalowano w basenie 24 natryski i zorganizowano tzw. kąpiele ludowe. W takiej postaci z kąpieli korzystali mężczyźni w poniedziałki i środy, zaś kobiety we wtorki. W pozostałe dni łaźnia była nieczynna ze względu na kłopoty z opałem. Kąpiący się dostawali kawałek mydła, ale ręcznik musiał być własny..
2023-11-26 22:36:46 (2 lata temu)
blaggio.
 
+2 głosów:2
do zeto: Noo, trzeba było tak mówić od razu ;-)
2023-11-26 23:08:19 (2 lata temu)
zeto
 
do blaggio.: Od razu, to należy się brać do całkiem innej roboty. Tutaj niezbędny jest spokój, zaduma, refleksja. No i współpraca z Koleżankami i Kolegami...
2023-11-27 23:19:34 (2 lata temu)
Columba livia
 
+1 głosów:1
Do obrócenia 90 stopni w lewo.
2023-03-19 19:15:32 (3 lata temu)
Do obrócenia ... Ktoś to zauważył nieomal pół roku temu ...
2023-09-15 00:25:24 (2 lata temu)
ylooC
 
+2 głosów:2
do sawickimarcin: Postawione do pionu
2023-09-15 01:05:47 (2 lata temu)
esski
 
do sawickimarcin: No I co z tego. "že ktoś w końcu"? Wielkiej sensacji nie ma, równie dobrze mogło być obrócone za rok lub 10 lat, server zctego powodu nie ucierpiał, dzieci w Afryce nie najedzą siẹ ani to też nie pomogło żółwiom morskim czy słoniom na sawannie...W tak potẹžnej kolekcji zdĵẹć siẹ to zdarza, I bedzie siẹ zdarzało,
2023-09-15 07:02:50 (2 lata temu)
do ylooC: Dziękuję w imieniu służby. Pozdrawiam.
2023-09-15 05:23:27 (2 lata temu)
sawickimarcin
 
+1 głosów:1
do esski : Pokaż mi gdzie napisałem "że ktoś w końcu" ? Jak coś cytujesz to udowodnij ze TAK napisałem. Nie konfabuluj i nie wymyślaj kłamstewek. Sensacji nie robię lecz zgłaszam drobne nieprawidłowości. A ty jesteś niegrzeczna i złośliwa.Nie sprowokujesz mnie do głupiej dyskusji. Bardzo się pilnuję.
2023-09-15 11:57:42 (2 lata temu)
fantom
 
+5 głosów:5
do sawickimarcin: Z tego co pamiętam, to esski jest płci męskiej.
Chyba że coś się zmieniło...
2023-09-15 12:05:02 (2 lata temu)
esski
 
do sawickimarcin: Przeciętny , bardzo przeciętny użytkownik internetu jest w stanie przeczytać coś więcej jak tylko nagłówek, a jeśli tegoż (nagłowka) nie ma, z różnych tam powodów, to tenże użytkownik jest w stanie przeczytać i zrozumieć cały, dość krótki test, Jeśli taki ktoś nie ma na tyle mocy/sprawności/pojętności/erudycji/zdolności trawienia tekstu, to nie mój, a tegoż to użytkownika problem,
2023-09-16 02:00:57 (2 lata temu)
sawickimarcin
 
+4 głosów:4
do fantom: Przepraszam ... Nie zauważyłem ...Żona mi zabrania patrzeć na inne kobiety ...
2023-09-15 13:19:35 (2 lata temu)
ylooC
 
+1 głosów:1
Taka budowla w Poznaniu ? Jakaś brama? I ta kolumna taka charakterystyczna - zupełnie nie poznańska
2023-10-16 21:26:56 (2 lata temu)
KSW2020
 
+6 głosów:6
2023-10-22 01:08:24 (2 lata temu)
grgrz
 
+4 głosów:4
do ylooC: Nie było tam czasem w opisie coś o pozowaniu ?
2023-10-19 11:26:27 (2 lata temu)
ylooC
 
do grgrz: Zapewne, bo Poznań to na 110% nie jest
2023-10-19 19:34:26 (2 lata temu)
ylooC
 
+1 głosów:1
do KSW2020: Brawo! a ja szukałem na północy :)
2023-10-22 13:58:36 (2 lata temu)
blaggio.
 
+2 głosów:2
Zmieniłem przypisanie, bo EC 1 jest tu głównym obiektem, nie sama ulica.
2023-11-04 17:34:32 (2 lata temu)
este
 
do blaggio.: OK. Ten chaos trudno ogarnąć :)
2023-11-04 17:36:21 (2 lata temu)
blaggio.
 
+1 głosów:1
Do Zeto: Prawdopodobnie dojście do budynku łaźni było przez przejazd bramny w kamienicy narożnej i podwórze, a druga kamienica dwupiętrowa nie miała przejazdu i stykała się z łaźnią.
2023-11-23 18:34:27 (2 lata temu)
zeto
 
+2 głosów:2
Niedawno, bo w październiku b.r. podczas prac przygotowawczych - w tym archeologicznych - do budowy czegoś tam na terenie dawnej łaźni odkryto jej fundamenty. Pisze o tym GW :
2023-11-23 20:25:45 (2 lata temu)
blaggio.
 
+1 głosów:1
do zeto: Na drugim zdjęciu w artykule można rozpoznać rozkład pomieszczeń: kobieta stoi w miejscu pierwszej z prawej kabiny z wanną, przed nią na prawo większe pomieszczenie hallu, sam basen na zdjęciu jest z tyłu jeszcze nieruszony.
2023-11-24 00:11:08 (2 lata temu)
blaggio.
 
+3 głosów:3
Zdjęcie przypisane.
2023-12-23 14:15:38 (2 lata temu)
Desperado
 
+3 głosów:3
do blaggio.: Dziękuję Ci dobry człowieku za wszelkie przypisy, poprawki, znaczniki, etc :)
2023-12-23 14:54:47 (2 lata temu)
blaggio.
 
+2 głosów:2
Zdjęcie przypisane.
2023-12-23 14:18:44 (2 lata temu)
Pokaż na mapie
492 Dyskusji (ostatnia 2 lata temu)
Lista ulic w dzielnicy SIM Księży Młyn
12
ul. Kilińskiego Jana
Widzewska, Buschlinie
al. Piłsudskiego Józefa, marsz.
Główna, Stalina, Al. Mickiewicza (do pl. Zwycięstwa), Rokicińska, Armii Czerwonej (od pl. Zwycięstwa)
ul. Tymienieckiego Wincentego, bp
Św. Emilii, Ochotników Wojennych, 8 Marca
pl. Zwycięstwa
Wodny Rynek
Brak zdjęcia
al. Kobro
 
 
Obiekt na mapie
Kontakt do administratorów strony Fotopolska.Eu: | Regulamin serwisu: https://fotopolska.eu/2,artykul.html
© Copyright 2012 Neo & Siloy
Kolokacja serwerów Amsnet
Ostatnio przeglądane: Kościuszki 36, Drezdenko Gryfice Gryfice nowotki Brześć zakorzel merino werba gdynia lotnicze gdynia lotnicze Gdynia lotnicze Gdynia z lotu ptaka warszawa aleje jerozolimskie katowice katowice radomyśl nad sanem radomyśl wielki katowice chorzowska chorzów chorzów chorzów chorzów ŁÓDŹ ŁÓDŹ ŁÓDŹ ŁÓDŹ august soller węgrzce Zamosc Zamosc mieszkowice rymanów niedźwiedzia rymanów przemyśl