26.06.2026 - między godz. 10:30 a 12:00 mogą wystąpić przerwy w działaniu strony.
| zapomniałem hasło | nowe konto | dodaj zdjęcie
Mapa
Nieistniejące
Komentarze Kresy Kresy + Polska Panoramy Pomoc
ul. Fabryczna
ul. Gołębia
ul. Kilińskiego Jana
ul. Kobro
ul. Księży Młyn
ul. Magazynowa
ul. Milionowa
ul. Piłsudskiego Józefa, marsz.
ul. Popowskiego
ul. Przędzalniana
ul. Śmigłego-Rydza Edwarda
ul. Targowa
ul. Tylna
ul. Tymienieckiego Wincentego, bp
ul. Wilcza
ul. Zwycięstwa
ul. Żelazna

Za wpłaty ze zrzutka.pl oraz cegiełek kupione zostały:

  • Dyski twarde Seagate Exos X22 20TB x 2 = 2500 zł
  • Router TP Link Archer X55 AX3000 = 277 zł
  • Serwer plików NAS QNAP TS-673A-8G = 4677 zł

Przeznaczenie: kopie zapasowe strony (obecnie wykonywane są ręcznie na domowym komputerze)

zdjęcie 1 zdjęcie 2 zdjęcie 3

wczytywanie danych...

SIM Księży Młyn

Zdrowie
Religia
Edukacja
Transport
Budowle
Kultura
 
Krajobraz
Zieleń
Sport
Kolej
Przemysł
Inne
Obszar nr 5 Księży Młyn.
Al. Piłsudskiego – Al. Śmigłego Rydza – Milionowa – Granica Dzielnic Widzew/Górna – granica dzielnic Widzew/Śródmieście – Al. Piłsudskiego.

Księży Młyn to zespół fabryk włókienniczych (przede wszystkim przędzalni bawełny) i obiektów towarzyszących, budowanych na terenie Łodzi od połowy XIX wieku.

Pierwsza przędzalnia Karola Scheiblera (pochodzącego z rodziny niemieckiej), z maszyną parową o mocy 40 KM, powstała przy Wodnym Rynku (dziś Plac Zwycięstwa) obok parku Źródliska w roku 1855. W następnych latach nastąpiła rozbudowa przedsiębiorstwa w tym rejonie do postaci zabudowy fabryczno-mieszkalnej, będącej pierwszą planową tego typu w Łodzi. Całość w pierwszej fazie rozwoju stanowiła pewnego rodzaju jurydykę
więcej
proszę czekać...
Ostatnie dyskusje
poprzednia12...424344454647484950następna
Szukałem fabryki Carla Soederstroema i zauważyłem, że to zdjęcie jest flipnięte.
2010-06-26 16:07:30 (16 lat temu)
pawulon
 
do bolo1910: Teraz jest dobrze?
2010-06-26 16:51:57 (16 lat temu)
Tak, dzięki. : )
2010-06-26 16:55:04 (16 lat temu)
Znów flipnięte. : (
2010-08-20 17:50:46 (15 lat temu)
zeto
 
Rewelacja!
2010-06-11 22:08:46 (16 lat temu)
Teraz widać, że to zbiornik gazu. :-)
2010-06-11 23:34:46 (16 lat temu)
zeto
 
Czy to antena satelitarna na zbiorniku:-)
2010-06-12 15:34:09 (16 lat temu)
zeto
 
To jednak nie jest antena :-) To jest wskaźnik ilości (objętości) gazu w zbiorniku...
2010-08-13 18:19:08 (15 lat temu)
zeto
 
Pawilonik na zapleczu cerkwi w Parku Kolejowym. Zwany Kroplą Mleka (choć nie mający nic wspólnego z instytucją o tej nazwie). Sprzedawano tu różne wyroby mleczne. Jeszcze niedawno stał w formie ruiny, jak teraz - nie wiem...
2010-07-10 18:56:18 (15 lat temu)
zeto
 
Park Kolejowy jak się okazuje nazywa się parkiem Stanisława Moniuszki, czego nawet nie dostrzegłem; pewno już od dawna...
2010-07-10 22:45:53 (15 lat temu)
W latach 60 - 70 sklep nazywał się \"Oaza\" (nie mylić z barem \"Oaza\" przy P.O.W. 42).
2010-07-12 20:03:20 (15 lat temu)
WW
 
Ewentualne uwagi co do przypisania mile widziane.
2010-07-15 14:29:33 (15 lat temu)
zeto
 
Spółka SBL zajmowała się jak wynika i z rosyjskiego, i z niemieckiego tekstu wyrobami wełnianymi. Szerst\' lub Wolle to wełna...
2010-07-15 19:29:53 (15 lat temu)
WW
 
do zeto: Tfu, nie wiem, dlaczego napisałem bawełna - bezmyślność.
2010-07-15 20:18:11 (15 lat temu)
zeto
 
Łódź jednak bawełną stała...
2010-07-15 22:02:11 (15 lat temu)
1) W 1898 fabryka przy ul. Tylnej miała nr 2 i 4 a pod nr 6 mieścił się ogród przyfabryczny (?). 2) Dawny (1898 r) adres tej fabryki to ul. Mikołajewska 3-5 ( nr 3 - skład, nr 5 -fabryka). W latach osiemdziesiątych pod tym adresem swoje biura miał OTEX.
2010-07-16 12:40:34 (15 lat temu)
WW
 
Super zdjęcie - pokazuje bezsensownie zniszczoną później zabudowę południowej pierzei ul. Narutowicza na zachód od ul. Kilińskiego.
2010-08-15 17:44:09 (15 lat temu)
zeto
 
Autor zdjęcia Hugo Jeager, ten sam, który wykonał serię zdjęć z kutnowskiego getta (i wiele innych na terenach okupowanej Polski)...
2010-08-15 23:25:26 (15 lat temu)
Dlaczego tej karty nie ma w reprincie ?. :-(
2010-09-03 20:58:22 (15 lat temu)
do bolo1910: Bo naśladownictwo zostało zastrzeżone ;)
2010-09-03 21:10:44 (15 lat temu)
do Jarosław Dubowski: :-)
2010-09-03 21:17:05 (15 lat temu)
zeto
 
do bolo1910: ?
2010-09-03 22:43:58 (15 lat temu)
do zeto: Czy skan tej karty pochodzi z albumu, który posłużył do wydania reprintu w 2003 r.?
2010-09-03 23:19:18 (15 lat temu)
zeto
 
do bolo1910: Tego oczywiście nie wiem. Informacje uzyskasz w antykwariacie A. Struga 3, u wydawcy :-) W reprincie jest 41 zdjęć, czyli taka liczba o jakiej pisze Strzałkowski w odniesieniu do składanki. Ciekawe czy w oryginale kolejne zdjęcia posiadały numerację, jak jest w reprincie.
2010-09-03 23:48:02 (15 lat temu)
do zeto: Na kartach nie widać numerów, więc chyba nie. Znawcy Łodzi uważają, że album nie mógł powstać przed 1899 r., to co ocenzurowano w 1896 r., okładkę.
2010-09-04 23:57:13 (15 lat temu)
To zdjęcie o ile pamietam pochodzi z pierwszego wydania albumu Wilkoszewskiego. I nie jest to jedyne zdjecie ,które nie znalazło się w drugim wydaniu. Fotografia Nowego Rynku sprzed budowy linii tramwajowej także nie znalazła się w drugim wydaniu.Zdjęcie podobne do tego na którym widać już jadące tramwaje Nowym Rynkiem ,w drugim wydaniu zastąpiono już fotografią aktualną z tramwajami.
2010-09-05 21:22:31 (15 lat temu)
do Sarlacc1976: Dwie karty, które zamieściłem pochodzą z albumu, który pojawił się na aukcji internetowej. Do opisu aukcji dołączony był bardzo szczegółowy wykaz kart, a na pierwszym miejscu była karta \"Ogólny widok m. Łodzi\". Karta doskonale by do tego opisu pasowała, gdyby nie to, że spotkałem się z informacją, której jeszcze nie sprawdziłem, że \"W 1900 r.do budynku dobudowano pięciokondygnacyjną wieżę\" co wyklucza wcześniejsze (1896) powstanie albumu. Oryginału nie widziałem i mogłem tylko przypuszczać, że drugie zdjęcie \"Nowy Rynek\" (reprint str. 20), też jest zamienione. Dzięki za info, że widziałeś inne zdjęcie. Mam jeszcze drobny problem z \"Przytułkiem dla Starców\", muszę go wiarygodnie \"postarzyć\" o rok (większość źródeł podaje, że budowę zakończono w 1897 r.). PS Jeśli \"góra\" pozwoli to wrzucę skan okładki.
2010-09-06 12:25:48 (15 lat temu)
zeto
 
do bolo1910: W pracy \"Księży Młyn\" G. Kobojek, jako rok budowy remizy strażackiej przy zakładach Scheiblera podaje się rok 1891. I dotyczy to całego obiektu - łącznie z pięciokondygnacyjną wieżą.
2010-09-06 17:23:28 (15 lat temu)
do zeto: Też tak myślę ale ... (Spacerownik str. 60).
2010-09-06 18:14:51 (15 lat temu)
do Sarlacc1976: Czy tak wyglądała okładka albumu \"Widoki Łodzi\" w którym widziałeś kartę \"Ogólny widok m. Łodzi\".
2010-09-09 16:52:20 (15 lat temu)
Nowa dusza z Łodzi - witamy jesiennie :)
2010-10-19 10:12:17 (15 lat temu)
zeto
 
Trzeba by zmienić datowanie, bo: 1) trasa W-Z została skończona w 1979 r., 2) widoczny w tle Central II, tu jeszcze w budowie, został przekazany do użytkowania w 1991 r. Bezpiecznie będzie napisać 1985 - 1990.
2010-10-19 11:23:53 (15 lat temu)
pawulon
 
+2 głosów:2
Skoro znasz adres to utwórz obiekt :)
2010-12-30 11:38:58 (15 lat temu)
WW
 
+2 głosów:2
do pawulon: Tak jest!
2010-12-30 13:51:21 (15 lat temu)
pawulon
 
+2 głosów:2
do WW: Spocznij ;))
2010-12-30 14:38:33 (15 lat temu)
zuf
 
do pawulon: Rządzicie! Wasze rozmowy są, hmm, inspirujące(?) :)
2010-12-30 23:33:21 (15 lat temu)
pawulon
 
+1 głosów:1
do zuf: No to słuchaj Zuf i ucz się :)
2010-12-30 23:34:51 (15 lat temu)
mamik
 
Wygląda jak w czasie pożaru
2010-12-01 19:09:06 (15 lat temu)
WW
 
Wbrew pozorom bardzo ciekawe zdjęcie - to okolice Dworca Fabrycznego, które później zostały bardzo silnie - i nieudolnie zresztą - przekształcone. Bardzo wiele budynków na zdjęciu nie istnieje.
2010-12-01 19:49:53 (15 lat temu)
ragnar
 
Lekko ktoś czas migawki \"przytrzymał\"
2010-12-01 23:40:14 (15 lat temu)
† Festung
 
+1 głosów:1
Niczym Breslau w czasie wielkanocnego nalotu dywanowego.
2010-12-02 12:46:28 (15 lat temu)
WW
 
Przypisano.
2010-12-28 11:00:51 (15 lat temu)
Pokaż na mapie
491 Dyskusji (ostatnia 15 lat temu)
Lista ulic w dzielnicy SIM Księży Młyn
12
ul. Kilińskiego Jana
Widzewska, Buschlinie
al. Piłsudskiego Józefa, marsz.
Główna, Stalina, Al. Mickiewicza (do pl. Zwycięstwa), Rokicińska, Armii Czerwonej (od pl. Zwycięstwa)
ul. Tymienieckiego Wincentego, bp
Św. Emilii, Ochotników Wojennych, 8 Marca
pl. Zwycięstwa
Wodny Rynek
Brak zdjęcia
al. Kobro
 
 
Obiekt na mapie
Kontakt do administratorów strony Fotopolska.Eu: | Regulamin serwisu: https://fotopolska.eu/2,artykul.html
© Copyright 2012 Neo & Siloy
Kolokacja serwerów Amsnet
Ostatnio przeglądane: SIEDLCE SIEDLCE krynica krynica żółkiew żółkiew żółkiew żółkiew brukowa szczecin szczecin ul. Ogrodowa 50 popowice westerplatte westerplatte westerplatte westerplatte westerplatte Sala kazimierzowska Sala kazimierzowska Sala kazimierzowska Sala kazimierzowska getto kIELCE kIELCE dom pogrzebowy dom pogrzebowy zabrze żnin żnin Kłobuck Mereczowszczyzna urodzenia kościuszki górnicza górnicza