|
|  | powiat międzyrzecki |
Więcej (4)
Za wpłaty ze zrzutka.pl oraz cegiełek kupione zostały:
- Dyski twarde Seagate Exos X22 20TB x 2 = 2500 zł
- Router TP Link Archer X55 AX3000 = 277 zł
- Serwer plików NAS QNAP TS-673A-8G = 4677 zł
Przeznaczenie: kopie zapasowe strony (obecnie wykonywane są ręcznie na domowym komputerze)
zdjęcie 1
zdjęcie 2
zdjęcie 3
|
a%3A4%3A%7Bs%3A1%3A%22k%22%3Ba%3A2%3A%7Bi%3A0%3Bi%3A1%3Bi%3A1%3Bs%3A6%3A%22Polska%22%3B%7Ds%3A1%3A%22w%22%3Ba%3A2%3A%7Bi%3A0%3Bs%3A2%3A%2217%22%3Bi%3A1%3Bs%3A8%3A%22lubuskie%22%3B%7Ds%3A1%3A%22p%22%3Ba%3A2%3A%7Bi%3A0%3Bs%3A3%3A%22329%22%3Bi%3A1%3Bs%3A13%3A%22mi%C4%99dzyrzecki%22%3B%7Ds%3A1%3A%22m%22%3Ba%3A3%3A%7Bi%3A0%3Bs%3A5%3A%2249274%22%3Bi%3A1%3Bs%3A12%3A%22Mi%C4%99dzyrzecz%22%3Bi%3A2%3Bb%3A1%3B%7D%7D
|
wczytywanie danych...
|
|
|
|
|
Dom starosty, były budynek Klubu Garnizonowego
Ten historyczny budynek, przy dawnej ulicy Kościelnej 9 – aktualnie Świerczewskiego 24, ma całkiem bogatą historię. W okresie międzywojennym był to budynek reprezentacyjny starostwa, znany także, jako willa starosty (landsratsvilla).
Kiedy w dniu 30 stycznia 1945 roku wojska radzieckie zajęły Międzyrzecz i front przesunął się dalej na zachód, do miasta zaczęła przybywać ludność polska. Jeszcze przed zakończeniem wojny rozpoczęto organizowanie w Międzyrzeczu polskiej administracji. Zaczęły powstawać niezbędne do funkcjonowania miasta placówki, w tym także służby zdrowia. Właśnie w tym budynku, należącym przed wojną do niemieckiego landrata (starosty) założono pierwszą placówkę służby zdrowia – Izbę Chorych w Międzyrzeczu.
W okresie powojennym budynek ten stał się jedną z najstarszych placówek kulturalno-oświatowych na terenie naszego miasta.
W końcu 1945 roku zgodnie z decyzją ówczesnych władz miejskich w budynku pełniącym w tamtych latach funkcję Domu Społecznego wydzielono na potrzeby powstającego muzeum kilka pomieszczeń w celu zabezpieczenia przygotowywanej wtedy ekspozycji.
Biblioteka Publiczna została powołana 28 września 1946 r. na wniosek inspektora szkolnego Zygfryda Pomesnego, uchwałą Prezydium Rady Narodowej na podstawie art. 10 Dekretu z dnia 17 kwietnia 1946 r. „O bibliotekach i opiece nad zbiorami”. Jej organizatorką i pierwszą kierowniczką była Halina Gielo.
Początkowo księgozbiór był niewielki liczył tylko 44 woluminy i w całości pochodził z darowizn. Od 25 października 1946 r. biblioteka zaczęła otrzymywać fundusze na zakup książek. W ciągu kolejnych lat księgozbiór rozbudowywano, rosła liczba czytelników i wypożyczeń.
W pierwszych dniach listopada 1946 roku uroczyście powitano żołnierzy jednostki Wojska Polskiego (17 Pułk Piechoty), która rozpoczęła stacjonowanie w miejscowych koszarach. Żołnierzom przekazano wtedy kościół ewangelicki (obecnie św. Wojciecha), który miał pełnić rolę kościoła garnizonowego.
Do dyspozycji wojska przypadł także budynek pełniący dotąd rolę Domu Społecznego, w którym zlokalizowano Kasyno Oficerskie. Później równolegle funkcjonował tu także Klub Garnizonowy, a po przeniesieniu Kasyna do Wędrzyna funkcjonował tu już tylko Klub Wojskowy, który we wrześniu 2013 roku został przeniesiony do dawnej siedziby Żandarmerii Wojskowej przy ul. Wojska Polskiego. Historyczny budynek, po przeprowadzonym przez Agencję Mienia Wojskowego przetargu dostał się w prywatne ręce, kończąc tym samym swoją publiczną rolę.
za http://www.miedzyrzecz.biz/Archiwum-2015/11-listopad-2015/018-art/018-art.shtml
Obecnie w budynku funkcjonuje Restauracja "Kasyno"
|
proszę czekać...
|