|  | powiat świdnicki |
Za wpłaty ze zrzutka.pl oraz cegiełek kupione zostały:
- Dyski twarde Seagate Exos X22 20TB x 2 = 2500 zł
- Router TP Link Archer X55 AX3000 = 277 zł
- Serwer plików NAS QNAP TS-673A-8G = 4677 zł
Przeznaczenie: kopie zapasowe strony (obecnie wykonywane są ręcznie na domowym komputerze)
zdjęcie 1
zdjęcie 2
zdjęcie 3
|
a%3A4%3A%7Bs%3A1%3A%22k%22%3Ba%3A2%3A%7Bi%3A0%3Bi%3A1%3Bi%3A1%3Bs%3A6%3A%22Polska%22%3B%7Ds%3A1%3A%22w%22%3Ba%3A2%3A%7Bi%3A0%3Bs%3A2%3A%2219%22%3Bi%3A1%3Bs%3A14%3A%22dolno%C5%9Bl%C4%85skie%22%3B%7Ds%3A1%3A%22p%22%3Ba%3A2%3A%7Bi%3A0%3Bs%3A3%3A%22373%22%3Bi%3A1%3Bs%3A10%3A%22%C5%9Bwidnicki%22%3B%7Ds%3A1%3A%22m%22%3Ba%3A3%3A%7Bi%3A0%3Bs%3A5%3A%2254778%22%3Bi%3A1%3Bs%3A10%3A%22Modlisz%C3%B3w%22%3Bi%3A2%3Bb%3A1%3B%7D%7D
|
wczytywanie danych...
|
|
|
|
|
Schron wybudowany został prawdopodobnie w latach 70-tych i opuszczony przez Rosjan około 1990 roku. Przybliżone pozmiary podziemnej części obiektu - 70x30x10. Był to raczej sztab dowodzenia, z pewnością powiązany ze świdnickim garnizonem. Niewykluczone, że został przerobiony z obiektu magazynowego. Świadczy o tym dosyć lekka konstrukcja obiektu - płytko pod warstwą ziemi i brak -twardych- zabezpieczeń obiektu takich jak grodzie gazoszczelne, kulochwyty, czy wartownie. Wewnątrz obiekt został przebudowany przez Rosjan pod koniec lat 80-tych - na bazie łukowych belek stropowych zbudowano piętro, przepierzenia i wydzielono pomieszczenia. Na tynkach są rosyjskie graffiti z końca lat 80-tych (pojawia się kilka razy skrót ДМБ - demobilizacja, czyżby jak nasza rezerwa?). Między łukami, a ścianami pomieszczeń pozostały pustki o charakterze korytarzy technicznych, bądź wentylacyjnych. Na łukach głównej konstrukcji pozostawiono w niektórych miejscach wymalowane cyrylicą instrukcje - określające miejsce składowania określonych urządzeń technicznych: водило - prowadnica, стеллаж -regały, Подставки под МЗД - miejsce na miny przeciwpiechotne, изделие - wyrób, воздух - powietrze oraz ostrzeżenie o pracy dźwigu (!). Obiekt był zasilany energią z generatorów spalinowych. Na szczycie obiektu wybudowano lekkie budowle pomocnicze w formie murowanych pawilonów - dziś są w ruinie. Przed schronem wyasfaltowano duży plac manewrowy, do schronu doprowadzała także wyasfaltowana droga. Cały las modliszowski w pobliżu schronu naszpikowany jest wykopami pod stanowiska ogniowe, jak i okopami strzeleckimi.
więcej 
|
proszę czekać...
|