26.06.2026 - między godz. 10:30 a 12:00 mogą wystąpić przerwy w działaniu strony.
| zapomniałem hasło | nowe konto | dodaj zdjęcie
Mapa
Nieistniejące
Komentarze Kresy Kresy + Polska Panoramy Pomoc
powiat otwocki
OBIEKTY - ul. Kraszewskiego
76
Obiekty w okolicy
Kaplica Matki Bożej Trzykroć Przed...
242
m
Otwock
Ambasadorska 2
438
m
Otwock
Pensjonat Anulka
463
m
Otwock
Obserwatorium Geofizyczne
547
m
Otwock
Zaciszna 40
570
m
Otwock

Za wpłaty ze zrzutka.pl oraz cegiełek kupione zostały:

  • Dyski twarde Seagate Exos X22 20TB x 2 = 2500 zł
  • Router TP Link Archer X55 AX3000 = 277 zł
  • Serwer plików NAS QNAP TS-673A-8G = 4677 zł

Przeznaczenie: kopie zapasowe strony (obecnie wykonywane są ręcznie na domowym komputerze)

zdjęcie 1 zdjęcie 2 zdjęcie 3

wczytywanie danych...

Kraszewskiego 76

Zbudowano: 1933
Dawniej: Letnisko dla dzieci pracowników Pocztowej Kasy Oszczędności
proszę czekać...
Ostatnie dyskusje
yani
 
+5 głosów:5
Kraszewskiego 76.
2025-04-09 17:30:17 (rok temu)
yani
 
+2 głosów:2
Przypisałem.
2025-04-09 17:54:14 (rok temu)
Neo[EZN]
 
+1 głosów:1
do yani: No i wyjaśniła się zagadka filmowa, super... Dziwne że ciężko dotrzeć do informacji o tym co było w tym budynku.
2025-05-09 22:04:24 (rok temu)
yani
 
do Neo[EZN]:
:)
2025-05-09 22:08:11 (rok temu)
Neo[EZN]
 
+3 głosów:3
Może ktoś ma pomysł jakie mogło być przeznaczenie (a najlepiej lokalizację) tego budynku? Naszukałem się wczoraj przez prawie 2 godziny w woj. mazowieckim i łódzkim + Jurata po willach, pensjonatach, przedszkolach, domach wypoczynkowych a nawet szpitalach, sanatoriach, uzdrowiskach... Żona powiedziała że może spróbować skontaktować się z tą dziewczynką z górnego zdjęcia za pośrednictwem któregoś z reżyserów filmów w których ostatnio grała (niesamowity staż aktorski - 85-letni) choć trochę wątpię w to żeby pamiętała gdzie to było kręcone bo to mogła być tylko ta jedna scena a reszta ujęć była kręcona w innych miejscach + w atelier.

Dolne zdjęcie pokazuje budynek od prawej strony względem tego co jest na górze. Mnie to wygląda na dom prywatny i tak duży obiekt musiał mieć zrobione jakieś zdjęcia przed wojną do np. portfolio architekta. To pewnie okolice Warszawy albo może i sama Warszawa - wątpię żeby cała ekipa jechała gdzieś dalej na dwa ujęcia.
2024-08-03 12:56:12 (rok temu)
Jacy
 
Do rozwiązania tej ciekawej zagadki może przydać się każdy szczegół. Ów filmowy sierociniec prowadzi doktor Jan Mankiewicz (grany przez Franciszka Brodniewicza) w małym miasteczku Zasielsk.
2024-08-04 07:51:11 (rok temu)
Jacy
 
Tak wyglądał obiekt w filmie:
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: Korekta
2024-08-04 08:23:22 (rok temu)
Szukaliście w Grójcu? 1.22 minuta
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: uzup.
2024-08-04 19:17:23 (rok temu)
Neo[EZN]
 
+1 głosów:1
W tym filmie są jeszcze dwa ujęcia na których widać ten budynek:
- lewa część na obu zdjęciach, jak widać była ona długa i miała sporo okien obok siebie, za ogrodzeniem widać jakiś budynek i słup z izolatorami. Mnie to najbardziej wygląda na przedszkole albo szkołę.

Widok z okna:


Trzeba by było poszukać budynku o takim rzucie: ale jeżeli to było przedszkole lub szkoła to jest szansa na to że zostało przebudowane albo rozebrane i w jego miejscu powstał nowy obiekt...
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: Linki
2024-08-04 20:40:07 (rok temu)
Jarosław Dubowski
 
+2 głosów:2
2024-08-05 01:07:02 (rok temu)
Jacy
 
+2 głosów:2
Nalezą się wielkie brawa!!!
2024-08-05 08:51:35 (rok temu)
yani
 
Saturnin Kelasz pojawia się również w książkach telefonicznych bez konkretnej ulicy, a tylko z adresem "Świder Zamlądz". Zamlądz to obecnie część Świdra po przeciwnej stronie torów kolejowych niż obecna ulica Kraszewskiego. Numer telefonu jest ten sam co szkoły, którą podałem we wcześniejszym linku - 54 82.
Nic nie znalazłem na temat ulicy Teresy, ale parafia świdrzańska jest właśnie pod wezwaniem św. Teresy.
2024-08-05 21:07:52 (rok temu)
yani
 
+1 głosów:1
Chyba jednak budynek ze zdjęcia, to nie szkoła Saturnina Kelasza. Znalazłem przedwojenny plan Świdra i ulica Kraszewskiego miała wtedy taką samą nazwę jak obecnie. Strona 9:
2024-08-05 21:52:05 (rok temu)
Neo[EZN]
 
+2 głosów:2
Otrzymałem odpowiedź z Archiwum Państwowego w Warszawie, o. w Otwocku.

Szanowny Panie,
Archiwum Państwowe w Warszawie Oddział w Otwocku informuje, że w swoim
zasobie przechowuje następujące jednostki archiwalne dotyczące nieruchomości położonej
przy ul. Kraszewskiego w Otwocku:
78/1 Akta miasta Otwocka z lat 1916-1950, jednostki archiwalne:
- sygn. 4176 pt. Szkic projektowanej szosy mającej połączyć ulicę Majową z ulicą
Kraszewskiego w osiedlu Świder, gm. Letnisko-Falenica powiat warszawskiego, z roku 1937,
- sygn. 4177 pt. Szkic projektowanej szosy od ul. Majowej do ul. Kraszewskiego w granicach
osiedla Świder z lat [1916-1950],
- sygn. 4382 pt. Szkic projektowanej szosy mającej połączyć ulicę Majową z ul. Kraszewskiego
w osiedlu Świder, gm. Letnisko Falenica pow. Warszawskiego z roku 1937;
78/7 Akta gminy Letnisko-Falenica powiat warszawski z lat 1927 – 1952, jednostki
archiwalne:
- sygn. 503 pt. Projekt domu mieszkalnego w Świdrze przy ul. Kraszewskiego własność
Heleny i Jana Szypulskich z roku 1930,
- sygn. 504 pt. Projekt zamienny domu mieszkalnego w Świdrze przy ul. Kraszewskiego
własność Erny Czechowskiej z roku 1935,
- sygn. 505 pt. Projekt zamienny domu mieszkalnego w Świdrze przy ul. Kraszewskiego
własność Erny Czechowskiej z roku 1935,

ul. Górna 7, 05-400 Otwock, tel.: 22 779-38-71
e-mail: apw.otwock@warszawa.ap.gov.pl, www.warszawa.ap.gov.pl

- sygn. 536 pt. Projekt domu odpoczynkowego dla uczennic Gimnazjum Państwowego im.
Marii Konopnickiej w Świdrze przy Szosie Warszawskiej i zbiegu ul. Kraszewskiego z roku
1932;
78/87 Prezydium Miejskiej Rady Narodowej w Otwocku z lat 1950-1976, jednostka
archiwalne sygn. 573 pt. Książka meldunkowa ul. Kraszewskiego 76, 95 w Otwocku z lat
1963-1972.

Ten dom odpoczynkowy dla uczennic Gimnazjum Państwowego chyba odpada bo Szosa Warszawska jest ciut dalej?
2024-09-16 16:14:03 (rok temu)
yani
 
+4 głosów:4
Znalazłem wyjaśnienie czym był ten budynek:
2025-04-09 17:31:49 (rok temu)
Neo[EZN]
 
+1 głosów:1
do Jacy: Zasielsk to oczywiście fikcyjna nazwa a grany był przez Grójec - ta "gra" to chyba tylko dwa ujęcia na początku filmu. Grójec odpada bo ten dom stał / stoi w lesie. Nie wiem czy w jego wnętrzu było coś kręcone, możliwe że nie ale czasem chyba kręcono filmy w prawdziwych wnętrzach?

W 1938 roku wytwórnia Omnia-Film nakręciła film "Zapomniana Melodia", cześć ujęć kręcono w Zegrzynku. Po nakręceniu tego filmu na bazie Omnia-Film powstała wytwórnia Tempo-Film i pierwszym i ostatnim filmem tej wytwórni był film "Przez łzy do szczęścia" w którym nakręcono ten tajemniczy budynek

Myślę że można ograniczyć obszar poszukiwań do kilkudziesięciu km od Warszawy.
2024-08-04 11:43:08 (rok temu)
Krzyś_
 
+4 głosów:4
do Neo[EZN]: Zdjęcie plenerowe kręcono w Świdrze:

Jeśli stoi, to znajdziemy :-)
2024-08-04 12:25:48 (rok temu)
Neo[EZN]
 
+1 głosów:1
do Krzyś_: No i to jest ciekawy trop. Otwock przeszukiwałem i nie znalazłem tego obiektu na starych zdjęciach ale jeszcze przejrzę nowe (wiadomo że na stronie nie ma wszystkich budynków sfotografowanych ale może akurat się ten trafił...).
2024-08-04 13:53:42 (rok temu)
do Neo[EZN]: Budynek ma też ciekawy rzut - prawdopodobnie w formie krzyża. Szukałem takiego na zdjęciach lotniczych z Otwocka ale nie znalazłem.
Znalazłem za to ogłoszenie w Kurierze Czerwonym z 18 maja 1939 roku:
"DO FILMU "Przez łzy do szczęścia" POSZUKUJEMY DZIECI od lat 5 do 10. Omnia-Film, Jerozolimska 27/15."
2024-08-04 14:59:28 (rok temu)
yani
 
+1 głosów:1
do Neo[EZN]:
Może mieć kształt litery "T". Główny budynek i 3 skrzydła. Oczywiście 4 też nie można wykluczyć.
2024-08-04 15:43:17 (rok temu)
Jarosław Dubowski
 
+1 głosów:1
do da signa: W 1:22 nie widzć tego domu - widać Rynek. Wyżej piszą że nie szukali w Grójcu bo budynek stoi w lesie.
2024-08-04 19:38:21 (rok temu)
do Jarosław Dubowski: Sorry, nie zauważyłam tego komentarza.
2024-08-04 19:44:52 (rok temu)
2024-08-04 21:04:16 (rok temu)
yani
 
do da signa:
Sorry, ale zupełnie nie to...
2024-08-04 21:11:30 (rok temu)
Neo[EZN]
 
+2 głosów:2
do yani: No niestety choć rzut całkiem podobny. Tutaj wrzuciłem poprawioną wersję z zaznaczeniem kierunków świata i dachów -
2024-08-04 21:18:18 (rok temu)
do Neo[EZN]: Tu byłoby dobre pole do popisu dla AI. ;-)
2024-08-04 21:35:43 (rok temu)
Neo[EZN]
 
+4 głosów:4
do Neo[EZN]: Ten budynek wygląda trochę podobnie z góry i nawet ma taki sam układ kominów na dachu tej wyższej części!
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: Korekta
2024-08-04 21:57:07 (rok temu)
do blaggio.: Zgadza się, też o tym myślałem w kontekście odszukania tego budynku :)
2024-08-04 21:49:48 (rok temu)
yani
 
+2 głosów:2
do Neo[EZN]:
Moim zdaniem na 99% trafiony!
2024-08-04 22:13:02 (rok temu)
Neo[EZN]
 
+3 głosów:3
do yani: O, szukam na GSV od 20 minut i nie znalazłem tak dobrego ujęcia. Wszystko się zgadza, czyli to Wczasowa 76... Dziwne że nie ma żadnych zdjęć tego budynku i niewiele o nim wiadomo... Może to był dom wypoczynkowy? Szkoda że ode mnie to 4 godz. jazdy samochodem bo już bym tam jutro był z aparatem i dronem. To jest pewnie ta droga którą biegły dzieci i możliwe że nawet da się podejść tą drogą pod sam dom...

Wygląda na to że budynek został podzielony na wielu właścicieli.
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: Link
2024-08-04 22:23:38 (rok temu)
do yani: Brawo!
2024-08-04 22:37:24 (rok temu)
yani
 
+3 głosów:3
do Neo[EZN]:
76, ale Kraszewskiego, nie Wczasowa.
Szukałem jakiś informacji na temat tego budynku, ale bezskutecznie...
2024-08-04 22:34:25 (rok temu)
blaggio.
 
+1 głosów:1
do Neo[EZN]: Dom musiał być wzniesiony na początku lat 30., bo na mapie z końca lat 20. jeszcze tam nic nie ma.
2024-08-04 22:39:40 (rok temu)
Neo[EZN]
 
+1 głosów:1
do yani: Może w Muzeum Ziemi Otwockiej będą wiedzieli coś na jego temat?
Budynek widać na zdjęciu z 1944 roku -
2024-08-04 22:39:28 (rok temu)
yani
 
+2 głosów:2
do Neo[EZN]:
Przypisałem.
2024-08-04 22:40:50 (rok temu)
yani
 
+1 głosów:1
do Neo[EZN]:
Znalazłem coś takiego w książce telefonicznej 1938:
"7-klasowa prywatna koedukacyjna szkoła powszechna pod wezw. św. Jerzego w Świdrze. Internaty i Osiedle wypoczynkowe dla młodzieży szkolnej."
Niestety nie ma adresu, ale pod względem funkcjonalnym może pasować.
2024-08-05 13:42:44 (rok temu)
Neo[EZN]
 
+1 głosów:1
do blaggio.: Może nawet w II poł. lat 30.? Na tych ujęciach wygląda całkiem świeżo, tylko kominy trochę przybrudzone.
2024-08-04 22:43:44 (rok temu)
da signa
 
+1 głosów:1
do yani: To ja coś takiego mam , tylko niestety bez skanu
2024-08-05 13:56:12 (rok temu)
Neo[EZN]
 
+4 głosów:4
do da signa: Dziękuję Wam za pomoc w odnalezieniu tego budynku i osób z nim związanych. Jak widać ten temat od kilku dni nie daje mi spokoju - temat budynku i tego filmu. Na film trafiłem przypadkowo szukając ostatnich filmów nakręconych przed wojną i kiedy zobaczyłem w nim dzieci to obudziły się w mnie jakieś "rodzicielskie" uczucia które pojawiły się wraz z dzieckiem 5 lat temu. Zacząłem szukać kto grał w tym filmie - i z dorosłych i z dzieci i okazało się, że co najmniej jedna z osób jeszcze żyje i to nie byle jaka osoba tylko dziewczynka która pojawia się w wielu scenach w tym w scenie końcowej ...

Kiedy uświadomiłem sobie że ta wówczas mała dziewczynka to ta sama osoba z wywiadu na YouTube a oczy które patrzą w jednej scenie filmu z 1939 roku to te same oczy ... że ta osoba żyła w zupełnie innym świecie - w Warszawie której już nie ma i w czasach tak odległych dla nas - to zacząłem sobie wyobrażać moje dziecko za 87 lat które pokazuje filmy na których jest małą dziewczynką...Twarz już będzie inna ale pewne charakterystyczne rysy będą nadal widoczne.

Jeżeli chodzi o ten budynek to szkoła z internatem pasowałaby do jego wyglądu - film kręcono między czerwcem a sierpniem więc szkoła była wtedy nieczynna. Właściciel szkoły Saturnin Kelasz (1890-1976) zostawił po sobie całkiem sporą rodzinę - sprobuję skontaktować się z osobą która utworzyła to drzewo genealogiczne i zobaczymy czy coś więcej napisze o tym budynku.
2024-08-05 15:48:47 (rok temu)
do da signa: Można skontaktować się z muzeum w Otwocku i obejrzeć plan, wtedy będzie pewność.
2024-08-05 16:49:13 (rok temu)
do da signa: W szczegółach dokumentu jest adres Teresy 3. Czyli kolejny raz pojawia się ta nieistniejąca już nazwa ulicy w Świdrze... Ciekawe które to miejsce?
2024-08-05 20:22:13 (rok temu)
Neo[EZN]
 
+2 głosów:2
do Neo[EZN]: Budynek po wojnie to był prawdopodobnie "Dom Studencki Świder" - a przed wojną pewnie dodatkowo szkoła.
(edit) - a może jednak to był inny budynek - - DS Świder miał adres Teresy 4, nie wiem gdzie to jest obecnie.
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: Korekta
2024-08-05 16:16:39 (rok temu)
Jarosław Dubowski
 
+1 głosów:1
do Neo[EZN]: Ale jak mawia Korneliusz Pacuda - wszystkie drogi prowadzą do Nashville. Saturnin Kielasz w książce telefonicznej dostepnej tu również występuje pod adresem Teresy 4.
2024-08-05 19:33:15 (rok temu)
Neo[EZN]
 
+1 głosów:1
do yani: Tak, ta ulica w tym czasie nazywała się tak jak obecnie ale być może przy tej działce znajdowała się jeszcze jedna uliczka która miała swoją nazwę - np. (św.) Teresy. Na tym planie podane są nazwy tylko większych ulic. Mogę spróbować napisać do krewnej p. Saturnina - może będzie wiedziała coś na ten temat oraz do Muzeum Ziemi Otwockiej.
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: Uzupełnienie
2024-08-05 23:35:39 (rok temu)
yani
 
do Neo[EZN]:
Wczasowa to była ówcześnie Sosnowa, a obecna Chrobrego to dawniej Andriollego. Z planu wynika, iż do czwartej ulicy ta posesja nie przylegała.
2024-08-06 00:06:08 (rok temu)
Neo[EZN]
 
+1 głosów:1
do yani: Wysłałem zapytanie o ten budynek do Muzeum Ziemi Otwockiej oraz o plan przebudowy piętra budynku szkoły do AP w Warszawe / Otwocku. Chciałbym zrobić sobie długi weekend w Warszawie - wtedy bym Otwock odwiedził ale zobaczymy czy się uda.
2024-08-07 13:53:26 (rok temu)
yani
 
do Neo[EZN]:
Do Muzeum Ziemi Otwockiej próbowałem się dodzwonić, ale jest zamknięte, nikt tam nie pracuje i nie wiadomo, czy kiedykolwiek będzie jeszcze otwarte.
Dzwoniłem również do Miejskiego Ośrodka Kultury, obiecano mi, że spróbują uzyskać jakieś informacje na temat ulicy Teresy. Będę jeszcze próbował skontaktować się w tej sprawie z Urzędem Miasta.
Widzę, że właśnie bonczek wrzucił aktualne zdjęcia obiektu i chwała mu za to!
2024-08-07 14:10:12 (rok temu)
do yani: MZO jeszcze w maju coś wrzucało na FB, szkoda że zostało zamknięte, chyba że tylko na wakacje? Póki co nie przyszła żadna odpowiedź, z AP również ale dajmy im czas. Dzięki za kontakt do MOK i oby udało się uzyskać jakieś informacje o tym obiekcie z UM lub z MOK.
2024-08-07 22:47:41 (rok temu)
Neo[EZN]
 
+1 głosów:1
Ta niższa część została rozbudowana - trochę ją przedłużyli.
2024-08-07 15:41:16 (rok temu)
Neo[EZN]
 
+2 głosów:2
Ogromne dzięki Tomek za zdjęcia!!! Czy zostało coś z drogi którą biegły dzieci?
Spotkałeś może jakiegoś mieszkańca?
2024-08-07 15:43:20 (rok temu)
yani
 
To obecnie jest wspólnota mieszkaniowa, wcześniej należało do miasta. Znalazłem zawiadomienie sprzed kilku lat o sprzedaży lokali w tym budynku najemcom.
Skoro należało do miasta, to być może zostało po wojnie przejęte jako opuszczone mienie pożydowskie.
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: uzup.
2024-08-07 19:33:47 (rok temu)
do Neo[EZN]: Tam nie ma żadnej drogi. Przed domem jest piaszczysty plac i dojazd do budowy jaka ma miejsce tuż przed budynkiem. Może zimą jak nie będzie zieleni uda się zrobić całość. Duża część budynku "pachnie" mi socjałem a skrzydła podzielone są na pojedyncze mieszkania chyba po trzy na skrzydło. Jest trochę śmieci, złomu...Budynek nie ma takiego uroku jak na przedwojennej fotografii.
2024-08-07 19:05:06 (rok temu)
yani
 
+1 głosów:1
do Neo[EZN]:
Znalazłem w Google Earth Pro dobrej jakości zdjęcie tej posesji z kwietnia 2009:
2024-08-07 20:52:36 (rok temu)
do bonczek_hydroforgroup: Ciekawe że nawet chodnik i krawężniki się nie ostały (skąd my to znamy?) albo są przysypane ziemią. Tak myślałem że coś zaczną budować obok tego budynku bo na zdjęciach lotniczych widać że w dużej części wycięli ten sosnowy lasek...
2024-08-07 22:41:01 (rok temu)
do yani: Pewnie tak było albo to była prywatna ale nieżydowska szkoła / przedszkole po wojnie przejęta przez państwo i przebudowana na budynek mieszkalny. Film kręcili w czasie wakacji 1939 więc szkoły i tak były nieczynne choć wszystkie ujęcia tego budynku nakręcili raczej jednego dnia więc mogli to zrobić w niedzielę poza wakacjami.

Zastanawia mnie dziwna konstrukcja na prawo od okna - oraz coś wiszącego nad drzwiami - - wygląda jak współczesna długa żarówka.
2024-08-07 22:39:23 (rok temu)
Jarosław Dubowski
 
+1 głosów:1
do Neo[EZN]: Dziwna konstrukcja obok okna wygląda na półkę, przeznaczenie trudno określić. Można sobie wyobrazić wystawienie tam głośnika zewnętrznego od radia albo metronomu do jakichś zajęć plenerowych.
Nad drzwiami jest oprawa z kloszem na wygiętej rurce - popularna do lat 60-tych
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: Uzup.
2024-08-08 04:59:25 (rok temu)
Neo[EZN]
 
+1 głosów:1
do Jarosław Dubowski: Ciekawa koncepcja z tą półką na głośnik choć głośniki w tym czasie chyba nie były popularne? Szukałem w internecie takich przedwojennych ale prawie niczego nie znalazłem. A może stawiali tam gramofon, radio lub metronom? Skoro na filmie jest pusta to pewnie stawiano tam coś co nie było odporne na warunki atmosferyczne. Półka jest wysoko - chyba nawet dorosły ledwo mógł tam sięgnąć.

Co do klosza do może to był i taki klosz - na klatce filmu wygląda jakby był bardzo cienki, jak świetlówka ale pewnie widać odbicie światła w kloszu który był szerszy.
2024-08-08 15:54:38 (rok temu)
Pokaż na mapie
4 Dyskusje (ostatnia rok temu)
Kraszewskiego 76 na archiwalnych mapach i planach
Obiekt na mapie
Kontakt do administratorów strony Fotopolska.Eu: | Regulamin serwisu: https://fotopolska.eu/2,artykul.html
© Copyright 2012 Neo & Siloy
Kolokacja serwerów Amsnet
Ostatnio przeglądane: warszawa wołowa grochowska targ bydła warszawa targ Miłoszycka 24 gdansk siedlce warecka nowy świat zielona góra zielona góra Piotrkowska mielec mielec Świnoujście Świnoujście Świnoujście Świnoujście Międzyzdroje Cmolas Kielce, Grunwaldzka 31a-31g oaza trolejbus Międzyzdroje Gryfa Pomorskiego neony neony neony neony neony Międzyzdroje neony Ostrowy Tuszowskie Ostrowy Tuszowskie Ostrowy Tuszowskie Gnaty Paderewskiego