| zapomniałem hasło | nowe konto | dodaj zdjęcie
Mapa
Nieistniejące
Komentarze Kresy Kresy + Polska Panoramy Pomoc
OBIEKTY - Izba Rzemieślnicza

Za wpłaty ze zrzutka.pl oraz cegiełek kupione zostały:

  • Dyski twarde Seagate Exos X22 20TB x 2 = 2500 zł
  • Router TP Link Archer X55 AX3000 = 277 zł
  • Serwer plików NAS QNAP TS-673A-8G = 4677 zł

Przeznaczenie: kopie zapasowe strony (obecnie wykonywane są ręcznie na domowym komputerze)

zdjęcie 1 zdjęcie 2 zdjęcie 3

wczytywanie danych...
proszę czekać...
Ostatnie dyskusje
Krzyś_
 
Może to sala w Izbie Rzmieślniczej w Poznaniu?
2026-04-12 12:06:28 (2 miesiące temu)
Jarosław Dubowski
 
+1 głosów:1
Sądząc po tych tabliczkach Prawa/Lewa to jest jakieś profesjonalne kino.
2026-04-19 17:47:40 (2 miesiące temu)
Jarosław Dubowski
 
+2 głosów:2
Ale z drugiej strony rozwinęła sie dyskusja o kinie, a widzi ktoś okienka projekcyjne?
2026-04-19 18:35:43 (2 miesiące temu)
4elza
 
2026-04-20 08:13:12 (2 miesiące temu)
Ismena
 
+1 głosów:1
Może się też przydać do uzupełnienia opisu obiektu
2026-04-20 14:51:11 (2 miesiące temu)
Ismena
 
do Krzyś_: Możliwe. W każdym razie raczej nie sala teatralna czy kinowa ze względu na te duże okna. W kinach i teatrach takich nie było. Nie widać też kabiny projekcyjnej. Sala mogła być ewentualnie wykorzystywana jako widowiskowa lub kinowa. Co do Izby Rzemieślniczej to trochę nie pasują szprosy w oknach. No i te cztery okna na wprost musiałyby wychodzić na Al. Niepodległości. Podobne są natomiast naczółki(?) na zewnątrz, ale może wtedy była taka moda i takie produkowano masowo. Nie znalazłam, niestety, przedwojennych zdjęć wnętrz budynku.
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: literówka
2026-04-14 00:09:53 (2 miesiące temu)
Krzyś_
 
+1 głosów:1
do Ismena: Ten balkon (na NN po prawej) zwrócił moją uwagę:
2026-04-14 01:09:48 (2 miesiące temu)
grgrz
 
+2 głosów:2
do Ismena: Budynek był wielofunkcyjny. Ta sala wielkości 415 m2 i pojemności 3000 osób służyła między innymi jako sala zebrań, sala do zabaw, jako kino ( gdzie był kinematograf nie wiem) i teatr ( tu chyba były przedstawienia Teatru Narodowego) Oprócz tego „Dom Rzernicślniczy” miał dwie mniejsze sale, jedną. o powierzchni c.a.100m2 przeznaczoną dla plenarnych posiedzeń Izby Rzemieślniczej. W obiekcie urzędowały PP, szkoły, bank ,był hotelem dla inych członków izby. Miał 6 salek dla posiedzeń komisji i cechów.
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: poprawa
2026-04-23 08:57:16 (miesiąc temu)
Ismena
 
do Krzyś_: Balkon rzeczywiście podobny, ale okna wydają się być bliżej narożnika. Poza tym nie widać tego balkonu na wprost. Budynek przed zniszczeniem był dość nowy, więc nie przypuszczam, żeby go aż tak gruntownie przebudowywano w okresie międzywojennym (chociaż jest wzmianka o "przebudowie w stylu nazistowskim").
2026-04-14 01:51:05 (2 miesiące temu)
do Krzyś_: A tam działało stąłe kino?
No i brak balkonu w tyle sali...
2026-04-19 17:50:39 (2 miesiące temu)
Krzyś_
 
do Ismena: Tu na stronie 2 jest zdjęcie - ale niestety od drugiej strony i niewyraźne:

Widać co prawda kształt naczółka i chyba identyczne krzesła, ale to za mało na jakieś rozstrzygnięcia.
2026-04-14 12:10:50 (2 miesiące temu)
grgrz
 
do Ismena: Budynek został zakupiony na przetargu przymusowym w grudniu 1936r ( Towarzystwo "Dom Rzemieślniczy" zbankrutowało-nie było wstanie spłacać nawet odsetek od kredytów). Budynek po kwietniu 37r został po prostu otynkowany po zakupie przez Izbę ( widać to na zdjęciach FP). Dokonano drobnych przeróbek . W suterenach stworzono warsztaty rzemieślnicze. Tak obiekt dotrwał do wojny.
2026-04-24 08:40:20 (miesiąc temu)
Ismena
 
do Krzyś_: Mamy jeszcze zdjęcie sceny z obramowaniem w podobnym stylu. Ilość krzeseł w rzędzie też podobna (ok. 13, jeśli dobrze liczę). Tylko co z tymi oknami? Czy za tymi drzwiami po lewej jest jakaś klatka schodowa? Może ktoś był w budynku i zna jego rozkład.
2026-04-19 17:44:20 (2 miesiące temu)
Ismena
 
do Jarosław Dubowski: Raczej sala na jakieś uroczystości, koncerty czy akademie. Te okna są mało "kinowe". Chociaż mogły się też pewnie zdarzać jakieś projekcje filmowe.
2026-04-19 18:11:40 (2 miesiące temu)
Krzyś_
 
do Jarosław Dubowski: Kino to wymysł NAC :-)
Balkon z tyłu chyba był, bo widać balustradę podobną do tej bocznej (bez balkonu by nie miała sensu):

Budynek przechodził przeróbki jeszcze przed wojną.
2026-04-20 09:57:51 (2 miesiące temu)
Ismena
 
do Jarosław Dubowski: Wspomniałam o tym w drugim wpisie :)
2026-04-20 14:20:16 (2 miesiące temu)
Ismena
 
+1 głosów:1
do 4elza: To może być to. Trochę to taki bida-remont, ale biorąc pod uwagę rok i stan zniszczenia budynku, to i tak dobrze, że udało im się skończyć na rocznicę. Górny balkon i wnęka chyba jeszcze czekają na wykończenie.
2026-04-20 14:33:49 (2 miesiące temu)
Ismena
 
do grgrz: Dzięki. A nie wiesz może, czy te okna na wprost wychodziły na ulicę czy na klatkę schodową?
2026-04-23 21:40:05 (miesiąc temu)
grgrz
 
do Ismena: Mając powierzchnię 415m2 i patrząc na załączone zdjęcie to okna nie mogły wychodzić na ulicę .
2026-04-24 07:40:48 (miesiąc temu)
1 Dyskusja (ostatnia miesiąc temu)
Kontakt do administratorów strony Fotopolska.Eu: | Regulamin serwisu: https://fotopolska.eu/2,artykul.html
© Copyright 2012 Neo & Siloy
Kolokacja serwerów Amsnet
Ostatnio przeglądane: kalinowszczyzna gorzkowice rynek duszniki rynek duszniki kinowa rynek duszniki kalinowszczyzna Portus kinowa poznań z lotu ptaka kalinowszyzna poznań obornicka poznań CPN rybakiewicz gdynia gdynia piątkowska poznań ciechanów ciechanów krynica morska latarnia mikołó konstytucji 3 maja 12 waliców tarczyn tarczyn tarczyn tarczyn jagiellońska jagiellońska tarczyn tarczyn kiszewo łabędy łabędy kwiatów polskich grójec