26.06.2026 - między godz. 10:30 a 12:00 mogą wystąpić przerwy w działaniu strony.
| zapomniałem hasło | nowe konto | dodaj zdjęcie
Mapa
Nieistniejące
Komentarze Kresy Kresy + Polska Panoramy Pomoc
OBIEKTY - Dwór
Obiekty w okolicy
Służejów 35a-35b
49
m
Służejów
Wozownia
51
m
Służejów
Służejów 35
64
m
Służejów
Służejów 58
76
m
Służejów
Park dworski
89
m
Służejów

Za wpłaty ze zrzutka.pl oraz cegiełek kupione zostały:

  • Dyski twarde Seagate Exos X22 20TB x 2 = 2500 zł
  • Router TP Link Archer X55 AX3000 = 277 zł
  • Serwer plików NAS QNAP TS-673A-8G = 4677 zł

Przeznaczenie: kopie zapasowe strony (obecnie wykonywane są ręcznie na domowym komputerze)

zdjęcie 1 zdjęcie 2 zdjęcie 3

wczytywanie danych...

Dwór

Zbudowano: XVI-XX
Dawniej: Żeński Obóz Służby Pracy Rzeszy nr 14/51, Szkoła Podstawowa, Świetlica
Zabytek: A/4697/1864 z 11.10.1966, park A/4698/900/Wł z 25.06.1982

Renesansowy dwór z ok. 1600 r., przebudowany w 1801 i 1831 r. i rozbudowany w XX w. o boczne skrzydło, dzis nieużytkowany. Na osi pałacu od strony parku stoi wysoka, sześciokondygnacyjna wieża. W przyziemiu wieży jest piękny, renesansowy portal z herbami. Podobny występuje w sieni pałacu. Dwór otacza zaniedbany park krajobrazowy z zatartym dzisiaj planem.
za : "Ziemia Ząbkowicka -przewodnik historyczno-turystyczny" Ziębice 2013

proszę czekać...
Ostatnie dyskusje
vetinari
 
+5 głosów:5
Jest klimat....☺
2022-12-28 10:18:30 (3 lata temu)
Askofer
 
+2 głosów:2
Fajna zabawa światłem .

Pozdrawiam i do dalszych eksperymentów namawiam.
2022-12-28 12:34:08 (3 lata temu)
ZPKSoft
 
+2 głosów:2
do vetinari: Całość świetna, można się bawić w chowanego ;-) Ciekawe też muszą być piwnice ale tam bez mocnych latarek i roboczego ubrania lepiej nie wchodzić. Więc to jedyne miejsce dworu gdzie nas nie było.
2022-12-28 10:59:12 (3 lata temu)
piotr brzezina
 
+1 głosów:1
do ZPKSoft: Wygląda jak by, kometa przeleciała przez pokój :-)
2022-12-28 11:02:45 (3 lata temu)
do ZPKSoft: I tak jest ta seria ciekawa. Zawsze mnie dziwi czemu takie obiekty są puste i zniścine.
2022-12-28 12:43:00 (3 lata temu)
ZPKSoft
 
do vetinari: Cieszy nas zainteresowanie fotopolan obiektem a fotek jeszcze trochę będzie. Ten dwór jest pusty bo gmina nie ma pomysłu a remont zbyt kosztowny. Teraz jeszcze dołożył się kryzys. Gdyby nie fakt umiejscowienia dworu w centrum wsi to wypruto by wszystko ze środka i zabrano dachówki. Rozmawialiśmy z mieszkańcami którzy ze smutkiem patrzą na degradację obiektu.
2022-12-28 14:46:04 (3 lata temu)
do ZPKSoft: Wlaśnie to mnie dziwi. Stare się likviduje i za dotacjie się budują dziesiątky galerii i center informacyjnych.
2022-12-28 14:57:53 (3 lata temu)
Coś takiego widze pierwszy raz....
2022-12-29 11:25:52 (3 lata temu)
piotr brzezina
 
+1 głosów:1
do vetinari: U mnie w domu na strychu, jest dwukanałowy
2022-12-29 12:52:26 (3 lata temu)
do piotr brzezina : No, jestem zwyklym, prostym czlowiekiem. Mnie na to raczej niestarcz. Natomiast mamy na strychu przy kominach wędzarnie...
2022-12-29 12:54:02 (3 lata temu)
ZPKSoft
 
+4 głosów:4
do piotr brzezina : Dwukanałowe są dość często spotykane w starych domach. Stawiano je z powodu podatku - to tzw. podymne, które pobierano od każdego komina na dachu.
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: lit.
2022-12-29 13:22:34 (3 lata temu)
piotr brzezina
 
+1 głosów:1
do ZPKSoft: Nie wiedziałem o tym, dzięki
2022-12-29 13:53:56 (3 lata temu)
vetinari
 
+3 głosów:3
do ZPKSoft: Coś mi się przypomnialo.....
Od XVIII do XX wieku w kilku krajach europejskich płacono podatek od okien i drzwi. Jej wysokość zależała od wielkości wsi, w której stał dom, od liczby okien, a także od tego, czy wychodziło okno na ulicę, czy do ogrodu.
Podatek został wprowadzony w Anglii w 1696 roku przez króla Wilhelma III. Oranźskiego i pozostał tu do 1851 roku. We Francji okna były używane od 1798 do 1926 roku, w Hiszpanii np. do 1910 roku.
Upraszczając, podatek od okien był poprzednikiem podatku od nieruchomości, czyli podatku dochodowego. Było to bardzo praktyczne, nie trzeba było w skomplikowany sposób sprawdzać dochodów, liczby osób w gospodarstwie domowym itp. Po prostu policzyłem okna i to wszystko. Miało to też swoją logikę: kto jest bogatszy, ten ma większy dom, a co za tym idzie więcej okien.
Mnóstwo cwaniaków, chcąc uniknąć tych nieprzyjemnych przeciągów, zamurowywało okna, a nawet budowało domy z jak najmniejszą liczbą okien, ale czasem większymi.
Na przykład we Francji stare domy z zaledwie dwoma lub trzema oknami wciąż przypominają nam o tym historycznym podatku. Poza tym Francuzi wprowadzili też podatek od okien na podbitych ziemiach niemieckich – i przez pewien czas po zakończeniu wojen napoleońskich utrzymywali go nawet miejscowi panowie. Dlatego w Hesji i Nadrenii do dziś można zobaczyć domy z zamurowanymi oknami.

2022-12-29 16:20:54 (3 lata temu)
atom
 
Widocznie deski komuś były potrzebne.
2022-12-30 13:41:32 (3 lata temu)
fantom
 
do atom: Chodziliśmy kiedyś z kolegą po podobnym strychu (a konkretnie tutaj: ) i kolega tak niefortunnie stanął na deskę że wystający gwóźdź przebił mu spód buta, stopę na wylot i wierzch buta. Trzeba było użyć sporej siły aby mu tą deskę odczepić od nogi, niczym nartę. Dostał na pogotowiu dwa zastrzyki i opatrunek i żyje do dziś.
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: link
2022-12-30 13:50:11 (3 lata temu)
atom
 
do fantom: Jedna z moich sióstr jako dziecko też miała podobną przygodę, chociaż to był "wypadek domowy" - mała deseczka z gwoździem. Wyciągali jej ten gwóźdź na pogotowiu.
2022-12-30 13:54:27 (3 lata temu)
ZPKSoft
 
do fantom: I mnie spotkała podobna przygoda przy okazji remontu naszego domu, ale gwóźdź nie przebił stopy na wylot. Wystarczyła wizyta na ostrym dyżurze na chirurgii. Dziś nawet nie pamiętam, która to była stopa ;-)
2022-12-30 14:00:14 (3 lata temu)
fantom
 
do ZPKSoft: W przypadku kolegi, gwóźdź wystawał ostrym szpicem w górę, a resztę załatwiła siła nadepnięcia i masa ciała. Nawet się zastanawiialiśmy czy go z tą deską nie wieźć na pogotowie, ale do samochodu by się nie zmieścił :)
2022-12-30 14:18:25 (3 lata temu)
Moźe byly usunięte z powodu bezpieczeństwa ?
2022-12-29 11:23:47 (3 lata temu)
ZPKSoft
 
+2 głosów:2
do vetinari: Z dworu zniknęły prawie wszystkie skrzydła drzwi, deski podłogowe to i część drewnianych schodów, te które udało się od dołu rozebrać. Czymś trzeba palić. Gdyby chodziło o bezpieczeństwo to by zamurowali okna i nikt by nie wchodził.
2022-12-29 13:28:08 (3 lata temu)
Pokaż na mapie
4 Dyskusje (ostatnia 3 lata temu)
Renesansowy dwór z ok. 1600 r., przebudowany w 1801 i 1831 r. i rozbudowany w XX w. o boczne skrzydło. W swej historii mieścił również Żeński Obóz Służby Pra...
Renesansowy dwór z ok. 1600 r., przebudowany w 1801 i 1831 r. i rozbudowany w XX w. o boczne skrzydło. W swej historii mieścił również Żeński Obóz Służby Pr...
2005
-
2008
2005
-
2008
2008
-
2008
2008
-
2022
2022
-
2022
2022
-
2022
2022
-
2022
2022
-
2022
2022
-
2022
Dwór - obiekty i wydarzenia
Obiekt na mapie
Kontakt do administratorów strony Fotopolska.Eu: | Regulamin serwisu: https://fotopolska.eu/2,artykul.html
© Copyright 2012 Neo & Siloy
Kolokacja serwerów Amsnet
Ostatnio przeglądane: gliwice gliwice lisi jar koluszki Neumühl Neumühl pilchowice Wigandsthal Warszawa okrzei potocka potocka Łowicz Łowicz schody schody jurata schody Poznan lotnicze schody ul. Gwarna 19 Wrocław uniejów skatepark zadole Neumühl cieszyn cieszyn wolin wolin pałac kultury nauki dwór romerów dwór romerów Kawaleria5 Groß Dammer Kawaleria ul. Gwarna 19 Wrocław ul. Gwarna 17 Wrocław ul. Gwarna 15 Wrocław