| zapomniałem hasło | nowe konto | dodaj zdjęcie
Mapa
Nieistniejące
Komentarze Kresy Kresy + Polska Panoramy Pomoc
powiat będziński
OBIEKTY - Strzyżowice

Za wpłaty ze zrzutka.pl oraz cegiełek kupione zostały:

  • Dyski twarde Seagate Exos X22 20TB x 2 = 2500 zł
  • Router TP Link Archer X55 AX3000 = 277 zł
  • Serwer plików NAS QNAP TS-673A-8G = 4677 zł

Przeznaczenie: kopie zapasowe strony (obecnie wykonywane są ręcznie na domowym komputerze)

zdjęcie 1 zdjęcie 2 zdjęcie 3

wczytywanie danych...

Panoramy Strzyżowic

proszę czekać...
Ostatnie dyskusje
nukebro
 
Jeżeli to są lata 70., to pasuje mi, że jest to widok z zachodu w kierunku Elektrowni Rybnik. Dwie chłodnie kominowe, jeden komin i około 4 bloki energetyczne - pierwsza faza budowy przed 1974 r.? Elektrownie Łagisza, Łaziska i Jaworzno mają inny układ z tego co widzę.

Czy to w ogóle ma sens? Może ktoś ze Śląska się wypowie do czego przypisać te 7 kominów po lewej stronie widocznej elektrowni?
2021-05-30 22:42:35 (5 lat temu)
Myślałem kiedyś nad tym - moim zdaniem to elektrownia Łagisza a na lewo kominy huty Bankowej i bazylika w Dąbrowie Górniczej. Widok gdzieś z okolicy Sarnowa.
2021-05-30 22:45:24 (5 lat temu)
rdx0
 
no to jeszcze raz. To Łagisza. Widać na przybliżeniu jej charakterystyczny budynek. Ten
2025-06-02 18:10:50 (rok temu)
Banita
 
+2 głosów:2
do nukebro: Po wspólnych eksploracjach z rdx0 terenu w okolicach Strzyżowic punkt wykonania tej fotki to miejsce w którym znajduje się wzniesienie ze spadkiem na wschód. Gęsta ilość drzew przysłania niestety widok na zabudowę widoczną na fotografii a wyburzone chłodnie Łagiszy nie pozwalają naocznie zweryfikować lokalizacji.
Miejsce fotografującego to widoczne wzniesienie po prawej stronie na tym zdjęciu
Zabudowa na pierwszym planie to Żwirowa (budynek w kształcie sześcianu i bez okien a z przymocowaną konstrukcją z dwóch słupów to Żwirowa 30 i widok od południa). Zlewa się z zabudową ulicy Podwale:
- na lewo od budynku sześcianu stoi dom z jednospadowym dachem i kominem po środku połaci - to Podwale 16 po nadbudówce
- na prawo od sześcianu do zarysu wzniesienia stoi Podwale 33
Na drugim planie zabudowa ulicy 1 Maja. Poczynając od wzgórza do osi w kierunku odstępu między chłodniami - trzy równolegle ustawione budynki stoją do dziś i jest to 1 Maja 28 z budynkami gospodarczymi. Charakterystyczny spośród nich jest ten środkowy, który pierwotnie był krótszy. Po rozbudowie zachodnia ściana szczytowa widoczna jest w 3/4 części dachu. Nad tymi budynkami gospodarczymi wyłaniają się sklejone 1 Maja 21 i 23 Ten z jednospadowym dachem i dwoma kominami uległ znacznej przebudowie i tylko kominy go zdradzają 1 Maja 24

Kolejny rozpoznany budynek to 1 Maja 18 - szprycha od fotografa nad rozpoznanym Podwale 33

Lewa strefa fotografii to zabudowa wzdłuż DW913. Charakterystyczny budynek z jednym otwartym oknem od lewej w głębi to Belna 2 w budowie - brak jeszcze okien poddasza.
Trochę bardziej na prawo, duża połać dachu z dwoma kominami to Szosowa 33 (widok od drugiej strony oczywiście). Jak widać dach jest dwuspadowy lecz niesymetryczny. Z rdx0 uzyskaliśmy potwierdzenie od osób zamieszkującyh go że miał dwa kominy. Po jego prawej stronie w tle wyłania się kwadraciak z dwoma pionami okien - to Szosowa 22
Wszystkie szprychy z rozpoznanych budynków nakreślone na mapie w taki sposób jak nakładające się obiekty na fotografii przecinają się w miejscu które wskazałem na wstępie.
Dzięki rdx0 za wycieczkę i zachętę do niej. Pogoda dopisała, wieża kościoła w Dąbrowie górniczej doskonale widoczna.
2025-07-05 01:37:40 (11 miesięcy temu)
nukebro
 
do ritterswalder: Super, dzięki! Czyli raczej lata 60., bo brakuje kilku elementów elektrowni, a była "kompletna" w 70.?
2021-05-30 22:51:36 (5 lat temu)
nukebro
 
+2 głosów:2
do nukebro: Datacja: wg Tauronu, czyli właściciela elektrowni, bloki nr 1 i 2 (widoczne) zostały uruchomione odpowiednio 8/5/1963 i 28/9/1963, natomiast kolejne 5 bloków nr 3-7 (niewidoczne na zdjęciu nawet w trakcie budowy) między 4/1967 a 12/1970. Proponuję zatem datowanie zdjęcia na lata 1963-1966.

Lokalizacja: Jeżeli założymy, że komin jest na osi chłodni najbardziej wysuniętej na płd.-zach., to fotograf stał nieco na zachód od osi widokowej Góra Siewierska-komin El. Łagisza-chłodnia, która jest dobrze udokumentowana.
2021-05-31 15:34:29 (5 lat temu)
do nukebro: To teraz szukamy chętnego, żeby to wszystko uwzględnił i poprawił. Kto na ochotnika? :)
2021-05-31 17:37:07 (5 lat temu)
Banita
 
do blaggio.: Zabudowa w osi do kościoła to DW913 i rzut na kominy po jej zachodniej stronie. Nie znam dokładnie wszystkich wzniesień w Strzyżowicach, Rogoźnik jest wyżej położony. Może ktoś z miejscowych rozkmini.
2023-01-31 01:35:12 (3 lata temu)
rdx0
 
do Banita: no przecież widać ten budynek na fotce
2025-06-01 19:15:53 (rok temu)
rdx0
 
2025-06-03 20:26:00 (rok temu)
rdx0
 
2025-06-03 20:50:29 (rok temu)
rdx0
 
do rdx0: jest od lewej kościół w Dąbrowie są kominy huty jest budynek elektrociepłowni Łagisza. Co jeszcze potrzeba żeby przypisać fotkę ?
2025-06-03 22:29:45 (rok temu)
Krzyś_
 
do rdx0: Myślę, że potrzeba rozpoznania tego, co widać na pierwszym planie (wystarczy jeden budynek). Tło znamy od 4 lat.
2025-06-03 23:18:04 (rok temu)
rdx0
 
do Krzyś_: ok po trzynastym pojeżdżę po rejonie Gródkowa i ustalę.
2025-06-03 23:45:20 (rok temu)
rdx0
 
+1 głosów:1
do Krzyś_: nawiązując do wpisu Banity jak spojrzysz nad źródło dymu widać w podwórzu 1maja 28 zabudowanie gospodarcze z dachem tak podzielonym 1/3 na 2/3. Nie zmieniło się do dzisiaj, widoczne na satelitce google. Wysłałem dodatkowo do 4Elzy namiary na inne znaczniki. Wycieczka pierwsza klasa. Zmiany w widoku ogromne. Największym problemem były wyrośnięte drzewa.
2025-07-05 11:08:40 (11 miesięcy temu)
rdx0
 
+1 głosów:1
do Krzyś_: i te pola na pierwszym planie już nie istnieją. Prawie całe zarośnięte drzewami i krzewami. Miejscowi mówią że to już tak przestano uprawiać ponad 30 lat temu.
2025-07-05 11:19:56 (11 miesięcy temu)
rdx0
 
do rdx0: no to jeszcze raz. Pierwsze trzy zabudowania od prawej jedno za drugim to Strzyżowice ul.1 Maja 28. Jakby mógł ktoś wyjąć fotkę z niezidentyfikowanych .
2025-07-07 07:03:04 (11 miesięcy temu)
4elza
 
do Banita: Który to jest ten "z jednym otwartym oknem od lewej..."?
2025-07-07 07:31:55 (11 miesięcy temu)
4elza
 
do rdx0: Spójrz proszę, czy jest ok...
2025-07-07 07:22:44 (11 miesięcy temu)
Banita
 
do 4elza: Żwirowa 30 > Podwale 16 > budynek z dachem dwuspadowym - tworzą oś
Nad tym budynkiem z dachem dwuspadowym jest mniejszy i nad tym mniejszym jest ten z otwartym oknem, bez okien poddasza Belna 2
2025-07-07 08:46:19 (11 miesięcy temu)
Banita
 
do 4elza: Belna 2 ma ścięte naroże - dobrze wpatrując się w zdjęcie można zauważyć inny odcień tego naroża. Front skąpany w słońcu, bok zaś w cieniu i ciemny. Ten skos także jest w cieniu ale nie tak ciemny jak bok. Bardziej wyraźna jest pozioma linia na ścianach, jakby piętro było budowane z innych bloczków lub budowa wznowiona po dłuższym czasie przestoju.
Na prawo od Belna 2 skąpany w słońcu dach z dwoma kominami - dach niesymetryczny, czyli Szosowa 33 i po jego prawej stronie a po drugiej stronie Szosowej w rzeczywistości Szosowa 22 z dwoma oknami poddasza
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: korekta
2025-07-07 08:51:35 (11 miesięcy temu)
1 Dyskusja (ostatnia 11 miesięcy temu)
Kontakt do administratorów strony Fotopolska.Eu: | Regulamin serwisu: https://fotopolska.eu/2,artykul.html
© Copyright 2012 Neo & Siloy
Kolokacja serwerów Amsnet
Ostatnio przeglądane: siemianowice bulwar nadmorski koźle koźle koźle koźle Kołbacz zamieniecka prudnik prudnik prudnik prudnik DZWON DZWON bytom bytom glinica brzeska 11 sulkiewicz kołobrzeg kołobrzeg suwałki pułk mahometan mahometan mahometanie laskowa radom żeromskiego suwałki koszary Cięcina Suwałki rosyjski Jan hevelius Suwałki pułk Suwałki carski Suwałki garnizon Bagicz