26.06.2026 - między godz. 10:30 a 12:00 mogą wystąpić przerwy w działaniu strony.
| zapomniałem hasło | nowe konto | dodaj zdjęcie
Mapa
Nieistniejące
Komentarze Kresy Kresy + Polska Panoramy Pomoc
powiat leski
Obiekty w okolicy
Cerkiew w Tyskowej Michała Archan...
1156
m
Tyskowa
Cmentarz w Tyskowej
1161
m
Tyskowa
Cerkiew
1355
m
Radziejowa
Korbania
2086
m
Wodospad Czartów Młyn
1690
m
Wola Górzańska

Za wpłaty ze zrzutka.pl oraz cegiełek kupione zostały:

  • Dyski twarde Seagate Exos X22 20TB x 2 = 2500 zł
  • Router TP Link Archer X55 AX3000 = 277 zł
  • Serwer plików NAS QNAP TS-673A-8G = 4677 zł

Przeznaczenie: kopie zapasowe strony (obecnie wykonywane są ręcznie na domowym komputerze)

zdjęcie 1 zdjęcie 2 zdjęcie 3

wczytywanie danych...

Wypalarnia węgla drzewnego

Węgiel drzewny pozyskuje się z gatunków drzew liściastych, takich jak buk, grab, dąb, olcha oraz brzoza.
Ze względu na wartość opałową drewna, najbardziej wartościowy węgiel drzewny pozyskuje się z drewna bukowego i grabowego, przesezonowanego i wysuszonego do wilgotności ok. 25-30 %. Węgiel drzewny otrzymuje się w procesie spalania drewna, przy ograniczonym i kontrolowanym przez węglarza dostępie powietrza (tlenu). Aby ilość dostarczanego tlenu można było kontrolować, węgiel pierwotnie wypalano w tzw. mielerzach. Zapotrzebowanie przemysłu oraz ochrona środowiska wymagały poszukiwania innych sposobów pozyskiwania węgla drzewnego, bardziej oczyszczonego z siarki i innych niepożądanych substancji. W wyniku tego opracowano technologię pozyskiwania węgla drzewnego
więcej
proszę czekać...
Ostatnie dyskusje
Arkadiusz K. (Arro)
 
+2 głosów:2
Miejsce wygrodzone, brak zgody właściciela na wejście na teren wypału. Obiekt ustrzelony fonem.
2017-08-28 16:47:04 (8 lat temu)
Arkadiusz K. (Arro)
 
+1 głosów:1
W widocznych na zdjęciu retortach mieści się ok. 12 ton drewna. Załadowany do pełna piec wypala się przez 24 godziny, po czym zostaje wygaszony przez odcięcie dopływu tlenu. Następnie ok 30 godzin trwa proces wystudzania. Po wszystkim w retortach pozostaje ok 1200 kg węgla drzewnego.
2017-08-28 18:43:51 (8 lat temu)
Dariusz Łukasik
 
+3 głosów:3
do Arkadiusz K. (Arro): To nasze kaprysy sobotniej karkówki z rusztu drogo przyrodę kosztują...jestem w szoku, nie wiedziałem że towarzyszy tej produkcji aż taka rozrzutność.
2017-08-28 19:03:57 (8 lat temu)
do Dariusz Łukasik: I jak bys wiedzial, źe polowa weglu driewnianego na rynku europiejskim pochodzi z wycietych lasów Amazonii.... jedna rzeć jest jak takie rzeczy robi mala firma, i druga globalne brutalne wykorzystywanie biedy i zapasów natury i ziemi.
2017-08-28 19:09:05 (8 lat temu)
Stenek
 
+1 głosów:1
do Dariusz Łukasik: Cóż, produkcja sera żółtego też pochłania mleko w podobnych proporcjach w stosunku do wyrobu gotowego. Nie ma nic za darmo :_))))
2017-08-29 20:46:34 (8 lat temu)
Arkadiusz K. (Arro)
 
+4 głosów:4
do vetinari: Jako ciekawostkę dodam jeszcze, że produkcja z Polski kierowana jest głównie za granicę. Jest w Uhercach sortownia, gdzie spływa produkcja m. in z tego wypału. Tam następuje podział. Gruba frakcja - Szwecja, Norwegia, drobniejsza m. in Niemcy. To co pozostanie - nazwijmy to "śmieciami" służy do produkcji brykietów, które kupujemy. Większość węgla drzewnego dostępnego na polskim rynku pochodzi z Ukrainy i nie ma dobrej opinii choćby z powodu wyjątkowo niskiej kaloryczności. Informacje pozyskane od węglarza.
2017-08-28 19:24:22 (8 lat temu)
do Arkadiusz K. (Arro): Wiem o tym, nasz wegel drewniany jest natomiast wywoźony do Niemiec i Austrii. Ciekawe kam oni wywoźa swój wegel..:-)
2017-08-29 07:11:22 (8 lat temu)
mamik
 
do Arkadiusz K. (Arro): Oprócz takich archaicznych producentów są też nowocześniejsi ;-)
2017-08-29 08:11:31 (8 lat temu)
do mamik: Faktycznie te są mało nowoczesne, choć koszt (35 - 40 tysięcy za sztukę) nie jest niski. Zdecydowanie nowocześniejsze są retorty poziome w Szczerbanówce, choć i im daleko do linkowanej przez Ciebie fabryki ;) Dodam jeszcze, że przy wypale pracują podobno jedynie osoby przyjezdne, nikt z tzw tubylców ;)
2017-08-29 09:08:55 (8 lat temu)
Eugeniusz S.
 
+2 głosów:2
do mamik: Te nowe metody to jest tak jak z mlekiem z którego nie można zrobić zsiadłego bo jest gorzkie.
2017-08-29 09:40:58 (8 lat temu)
Pokaż na mapie
2 Dyskusje (ostatnia 8 lat temu)
Obiekt na mapie
Kontakt do administratorów strony Fotopolska.Eu: | Regulamin serwisu: https://fotopolska.eu/2,artykul.html
© Copyright 2012 Neo & Siloy
Kolokacja serwerów Amsnet
Ostatnio przeglądane: mielec mielec Świnoujście Świnoujście Świnoujście Świnoujście Międzyzdroje Cmolas Kielce, Grunwaldzka 31a-31g oaza trolejbus Międzyzdroje Gryfa Pomorskiego neony neony neony neony neony Międzyzdroje neony Ostrowy Tuszowskie Ostrowy Tuszowskie Ostrowy Tuszowskie Gnaty Paderewskiego pieniężno winnica Gnaty andrzeja waligórskiego Winnica Graty parczew trasa Kraków Gagarina Kraków