|
|  | powiat tarnowski |
Za wpłaty ze zrzutka.pl oraz cegiełek kupione zostały:
- Dyski twarde Seagate Exos X22 20TB x 2 = 2500 zł
- Router TP Link Archer X55 AX3000 = 277 zł
- Serwer plików NAS QNAP TS-673A-8G = 4677 zł
Przeznaczenie: kopie zapasowe strony (obecnie wykonywane są ręcznie na domowym komputerze)
zdjęcie 1
zdjęcie 2
zdjęcie 3
|
a%3A4%3A%7Bs%3A1%3A%22k%22%3Ba%3A2%3A%7Bi%3A0%3Bi%3A1%3Bi%3A1%3Bs%3A6%3A%22Polska%22%3B%7Ds%3A1%3A%22w%22%3Ba%3A2%3A%7Bi%3A0%3Bs%3A1%3A%225%22%3Bi%3A1%3Bs%3A12%3A%22ma%C5%82opolskie%22%3B%7Ds%3A1%3A%22p%22%3Ba%3A2%3A%7Bi%3A0%3Bs%3A2%3A%2252%22%3Bi%3A1%3Bs%3A9%3A%22tarnowski%22%3B%7Ds%3A1%3A%22m%22%3Ba%3A3%3A%7Bi%3A0%3Bs%3A4%3A%222245%22%3Bi%3A1%3Bs%3A7%3A%22Wojnicz%22%3Bi%3A2%3Bb%3A1%3B%7D%7D
|
wczytywanie danych...
|
|
|
|
|
Pałac Dąmbskich w Wojniczu został zbudowany w 1876 roku z inicjatywy Władysława Dąmbskiego. Budowlę w stylu angielskiego neogotyku zaprojektował Karol Polityński. Dookoła pałacu rozciąga się park dworski.
Pałac wraz z założeniem parkowym, kordegardą z 1874 roku, znajdującą się parku willą z lat 1922–1924 i ogrodowym zegarem słonecznym wpisany jest do rejestru zabytków województwa małopolskiego.
Pałac został wybudowany prawdopodobnie w miejscu wcześniejszego dworu z początków XVII wieku, należącego do właścicieli sąsiedniej wsi Zamoście. Po jego zniszczeniu podczas potopu szwedzkiego powstał nowy, piętrowy dwór drewniany. W historii zachowała pamięć o tradycjach powstańczych dworu. W nim zbierała się miejscowa szlachta po upadku powstania listopadowego i zaangażowani w przygotowanie powstania styczniowego. Za działalność patriotyczną Władysław Dąmbski, właściciel dworu został aresztowany. W więzieniu spędził dwa lata. W 1876 roku na miejscu tego drewnianego dworu zbudowano obecny pałac.
Po śmierci Władysława Dąmbskiego (w 1877 roku) pałac odziedziczyła pochodząca z rodziny Jordanów żona. W 1934 roku, po bankructwie Jordanów, pałac znalazł się pod zarządem starostwa brzeskiego. Od 1936 roku funkcjonowała w nim szkoła rolnicza. Szkoła mieściła się w nim również po II wojnie światowej, do 1962 roku. Później w pałacu znajdował się internat żeński oraz przedszkole. W latach 90. XX wieku został opuszczony.
Zaniedbany, popadający w ruinę pałac jest od 2011 roku własnością gminy Wojnicz.
Źródło : https://pl.wikipedia.org/wiki/Pa%C5%82ac_D%C4%85mbskich_w_Wojniczu
|
proszę czekać...
|