Legenda głosi, że pierwsi mieszkańcy po przybyciu w okolice Soc zauważyli niewielkie źródełko Iedwie sączącej się wody. Od niego dali nazwę swej wsi powtarzając ,,soce eta wada iż ziemli, ino soce''. Historycznie udokumentowana informacja o tym miejscu pochodzi z 1560 r.
Współcześnie na uwagę zasługuje rozplanowanie wsi nawiązujące do charakterystycznej dla tego regionu wsi tzw.,,szeregówki'' . Zaskakujące jest to, że mamy tu do czynienia z jej dwoma równoległymi częściami, oddalonymi od siebie o około 300 m. Rozdziela je naturalna granica - przepływająca środkiem rzeczka Rudnia. Obie części wsi mają swoje zwyczajowe nazwy. Fragment położony poniżej rzeki, na bardziej wilgotnym gruncie („mokrym'') mieszkańcy w swojej gwarze nazywają ,,Mokrany''. Natomiast część zlokaIizowana powyżej strumyka to „Suchlany''.
Na uwagę zasługuje również kapliczka prawosławna p.w. św. Proroka Eliasza z pocz. XX w.
Gruntownie przebudowana w Iatach 90. XX w., zachowała we wnętrzu Iokalny, Iudowy charakter. Zobaczyć w niej można ikonostas oraz wysoki krzyż z rzeźbą. We wsi jest wiele drewnianych domów z początku XX w. z wyjątkowo piękną snycerką.
Na każdym wyjeździe ze wsi stoją kamienne krzyże, wszystkie z taką samą datą: 1895 r. Legenda głosi, iż pod koniec XIX w. Soce nawiedziła epidemia. Śmierć zebrała wówczas potężne żniwo. Zmarłych, których nie nadążano grzebać na cmentarzu parafialnym w pobliskich Puchłach, zakopywano w Iesie. Wtedy to jeden z mieszkańców Soc usłyszał we śnie głos nakazujący pozostałym przy życiu mężczyznom sporządzić w ciągu jednej doby kamienne krzyże i postawić na czterech krańcach wsi, kobietom zaś połączyć je uprzędzoną w tym samym czasie nicią. Polecenie wykonano i stał się cud zaraza ustąpiła. Jak głosi Iegenda, jeden z krzyży nie został ukończony, gdyż mężczyznom zabrakło czasu. W takim stanie ów krzyż przetrwał do dnia dzisiejszego.
Na rzeźbionych krzyżach zachowały się ręcznie wykute intencje do świętych: św. Proroka Eliasza, św. Antoniego Pieczerskiego i Matki Bożej.
Święta parafialne obchodzone są: w trzeci dzień Wielkanocy, 14 listopada - św. Eliasza i 2 sierpnia
- św.św.Kosmy i Damiana.
Źródło: tablica informacyjna przy kapliczce.
więcej 
|
proszę czekać...
|