Prev
Ostatnie komentarze
|
|
Olsztynek 1944 - Pogrzeb generała-pułkownika Günthera Kortena |
|
Neo[EZN] (2009-11-27 21:19:23)
Zapewne. W tym czasie front był na linii Suwałki - Warszawa - Radom - zbliżając się do tych miast dosyć szybko od początku 1944 roku...
|
|
esski (2010-10-23 12:38:50)
A gdzie to cesarz się podziewa? A raczej jego szczątki doczesne.
|
|
Neo[EZN] (2010-10-23 12:45:54)
Na Wikipedii jest napisane \"Obecnie szczątki feldmarszałka spoczywają w kościele św. Elżbiety w Marburgu nad rzeką Lahn w Hesji.\"
|
|
WW (2010-10-23 14:33:35)
I to jest prawda, zaświadczam. Oczywiście Hindenburg nie był cesarzem. Dziwi mnie natomiast przypisanie obiektu do wydarzenia, a nie do punktu geograficznego, szczególnie że powstał kilka lat później niż wydarzenie, do którego jest przypisany.
|
|
Kavikvs (2010-10-23 14:48:33)
Zakładałem ten obiekt w jakieś wiosce. Ktoś to usunął i dodał do I wojny.
|
|
Neo[EZN] (2010-10-23 18:28:33)
Przecież jest dodany do dwóch miejscowości - - nikt niczego nie usuwał :)
|
|
Kavikvs (2010-10-23 18:37:15)
Aha, myśłałem, że Sudwa powinna się pojawić pod zdjęciem.
|
|
WW (2010-10-23 21:05:19)
No właśnie, dlaczego Olsztynek i Sudwa nie pojawiają się pod zdjęciem? I dlaczego w Sudwie nie ma żadnego obiektu ani zdjęcia?
|
|
Neo[EZN] (2010-10-23 21:13:59)
Nie pojawiają się pod zdjęciem ponieważ Sudwa i Olsztynek to PODOBIEKTY obiektu Mauzoleum Hindenburga do którego z kolei przypisane jest zdjęcie. Na stronie nigdy nie pokazywały się wszystkie przypisania do wszystkich podobiektów obiektu do którego przypisane jest zdjęcie.
W Sudwie nie ma tego obiektu ponieważ każdy obiekt oraz zdjęcie może posiadać tylko jedno \"miasto macierzyste\" - można je sprawdzić wchodząc do edycji obiektu lub zdjęcia - w przypadku Mauzoleum Hindenburga jest to Stębark - takie automatycznie się ustawiło kiedy ktoś tworzył przypisania - wzięte zostało z obiektu \"Bitwa pod Tannenbergiem\" - można to zmienić na inne odpowiednim guzikiem w edycji obiektu.
|
|
WW (2010-10-24 12:47:10)
Ha, to ja rozumiem jeszcze mniej. Jeszcze niedawno bowiem obiekt pojawiał się w Olsztynku, ale w Sudwie nie. Teraz nie ma go ani tu, ani tu.
|
|
Cristoforo (2011-03-19 00:57:03)
Wydarzenie przedstawione na zdjęciu nie ma nic wspólnego z Hindenburgiem. To jest państwowy pogrzeb genrała-pułkownika Günthera Kortena zmarłego z ran odniesionych w zamachu na Hitlera jaki przeprowadzono w Wilczym Szańcu.
|
|
Temistokles (2014-01-05 11:58:34)
|
|
yani (2026-06-17 00:54:50)
Korekta przypisania i opisu.
|
|
|
Olsztynek Gospoda "Tannenbergkrug" |
|
tomimaki (2023-02-08 23:16:29)
|
|
Michał. K (2026-06-03 05:38:48)
Min.1938, bo gospoda jest nowa.
|
|
|
Morąg Armaty |
|
ZPKSoft (2026-05-09 18:59:47)
Może lepiej przypisać tu , ratusza nie widać na fotce.
|
|
a%3A3%3A%7Bs%3A1%3A%22k%22%3Ba%3A2%3A%7Bi%3A0%3Bi%3A1%3Bi%3A1%3Bs%3A6%3A%22Polska%22%3B%7Ds%3A1%3A%22w%22%3Ba%3A2%3A%7Bi%3A0%3Bs%3A2%3A%2212%22%3Bi%3A1%3Bs%3A20%3A%22warmi%C5%84sko-mazurskie%22%3B%7Ds%3A1%3A%22m%22%3Ba%3A3%3A%7Bi%3A0%3Bs%3A5%3A%2239356%22%3Bi%3A1%3Bs%3A9%3A%22Mi%C5%82akowo%22%3Bi%3A2%3Bb%3A1%3B%7D%7D
|
wczytywanie danych...
|
|
|
|
|
Miłakowo leży nad rzeką Miłakówką przy drodze Morąg-Orneta. Początki grodu są związane z budową zamku krzyżackiego. Około 1300 r. powstała przy nim podmiejska osada. Prawa miejskie otrzymało Miłakowo około 1323 r. W średniowieczu było otoczone murami, miało ratusz, kościół i rynek. W 1414 r., podczas wojny polsko-krzyzackiej, zostało zniszczone przez wojska polskie. Zamek, usytuowany w północno-zachodnim narożu murów, został uszkodzony przez Szwedów w 1659 r., kiedy to ucierpiało znacznie całe miasteczko, a całkowicie zniszczony w 1807 r. przez Francuzów. W czasie wojen napoleońskich Miłakowo kilkakrotnie było zdobywane przez obie walczące strony. W mieście krótko przebywał Napoleon Bonaparte.Po powstaniu listopadowym w Miłakowie przebywała liczna grupa polskich oficerów i żołnierzy internowanych w Prusach.
W 1894 r. wybudowano przechodzącą przez Miłakowo linię kolejową Morąg-Orneta, która działała do końca II wojny światowej. W 1945 roku miasto zostało zajęte przez wojska sowieckie i jak wiele innych zniszczone. Spłonęło wtedy całe stare miasto z ratuszem i znacznie ucierpiały miłakowskie kościoły. Miłakowo utraciło wtedy prawa miejskie, które przyznano mu powtórnie w 1998 r. Stare miasto otoczone jest zachowanymi we fragmentach XIV-wiecznymi murami. Przetrwały też nieliczne domy z przełomu XVIII i XIX w. kilka ładnych kamieniczek z przełomu XIX i XX w.
W miasteczku zachowało się kilka zabytków, które warte są uwagi. Jednym z nich jest kościół św. Elżbiety i św. Wojciecha zbudowany w latach 1325-50. Odbudowano go 1823 r., po zniszczeniach z 1807 r. Kościół jest trójnawowy, z zachowanymi częściowo emporami. Obecne wyposażenie świątyni jest w większości neogotyckie. Nieopodal ulokowany jest kościół p. w. Podwyższenia Krzyża Świętego, zbudowany w stylu neogotyckim w latach sześćdziesiątych XIX w. dla nowopowstałej wówczas parafii katolickiej. We wnętrzu wyposażenie neogotyckie z XIX w.
Warto obejrzeć jedno z najbardziej malowniczych miejsc, jakim jest młyn wodny, który istniał tu już od czasów średniowiecza. Obecnie istniejący został zbudowany w 1904 r. Równolegle z nim funkcjonował również tartak. W centrum miasteczka, pod okazałym drzewem, stoi pomnik wojny 1813 r., odsłonięty w setną rocznicę tamtych wydarzeń pod wspomnianym drzewem, obecnie nazywanym „Dębem Napoleona”.
W Miłakowie warto tez zajrzeć na tamtejsze cmentarze. Dawny cmentarz ewangelicki ostatnio odnowiono, tworząc lapidarium z zachowanych nagrobków. W centrum cmentarza komunalnego przetrwały relikty żydowskiego kirkutu w postaci dobrze zachowanych kilku macew.
Za:
więcej 
|
proszę czekać...
|