Prev
Ostatnie komentarze
|
|
Majdan Sopocki Drugi Fotopolanie w akcji |
|
sawickimarcin (2026-05-09 17:59:13)
Upływ prawie 30 lat zaciera pamięć ... Koleżeństwo z tego terenu poproszę o dokładne zlokalizowanie miejsca i ewentualne skorygowanie znacznika na mapce.
|
|
polskup (2026-05-09 18:17:40)
Ustaliłem z pomocą Geoportalu. Adres zaiste dziwaczny.
|
|
sawickimarcin (2026-05-09 18:24:15)
Na bramie jest tabliczka "stanica" ... Sugerowałem się że to widoczna w rejonie Stanica ZHP
|
|
polskup (2026-05-10 07:21:05)
Wszystko jasne. Tam było, po prostu, kilka stanic, gdyż mówi się o nich w liczbie mnogiej choćby tu:
|
|
sawickimarcin (2026-05-10 07:33:08)
OK. Dziękuję za pilotowanie tego zdjęcia.
|
|
sawickimarcin (2026-05-10 07:53:49)
Po dłuższej analizie zdjęcia i sytuacji terenowej - jako autor pozwalam sobie zmienić tytuł obiektu na współczesny. Dziękuję za pomoc i sugestie.
|
|
polskup (2026-05-10 09:23:49)
Jak się temu dobrze przyjrzałem, to nie jestem pewien, czy Sosnówka jest równoznaczna ze Stanicą, a adres podałem np. tylko części dawnej stanicy, która w całości mogła być, hipotetycznie, 72Z, podzielone na A i B.
|
|
sawickimarcin (2026-05-10 09:52:12)
Dziękuję Ci za zaangażowanie. Myślę że aktualna sytuacja jest prawdziwa. Może z czasem ktoś z tego terenu się odezwie - może Nemezis i zweryfikuje sytuację.
|
|
polskup (2026-05-10 11:31:42)
Nie ma sprawy. W końcu po to się tu spotykamy.
|
|
sawickimarcin (2026-05-10 20:09:53)
To to samo miejsce ... :)
|
|
|
Tomaszów Lubelski ul. Starozamojska |
|
WKrawczyk (2026-02-24 08:16:51)
Nie może to być ulica Starozamojska. Układ krzyży na cerkwi wskazuje zdecydowanie na ulicę 29 Listopada.
|
|
WKrawczyk (2026-02-24 08:19:35)
Widoczne skrzyżowanie to krzyżówka ulic Królewskiej i 29 Listopada, za plecami prawdopodobnie obecny dom pielgrzyma przy kościele ZNMP (Starym).
|
|
WKrawczyk (2026-02-24 21:15:54)
Ewentualnie widok z ulicy Szczepankiewicza.
|
|
|
Machnów Nowy Schron |
|
Dana (2026-02-10 13:46:01)
Proszę o zaznaczenie Machnowa Nowego na mapce 50°22'03.6"N 23°39'04.9"E
|
|
ZPKSoft (2026-02-10 13:47:51)
Zaznaczony.
|
|
Dana (2026-02-10 13:50:43)
Dzięki :)
|
|
Jarosław Dubowski (2026-02-10 14:18:18)
Na ołtarz przerobili?
|
|
a%3A3%3A%7Bs%3A1%3A%22k%22%3Ba%3A2%3A%7Bi%3A0%3Bi%3A1%3Bi%3A1%3Bs%3A6%3A%22Polska%22%3B%7Ds%3A1%3A%22w%22%3Ba%3A2%3A%7Bi%3A0%3Bs%3A2%3A%2215%22%3Bi%3A1%3Bs%3A9%3A%22lubelskie%22%3B%7Ds%3A1%3A%22m%22%3Ba%3A3%3A%7Bi%3A0%3Bs%3A5%3A%2246216%22%3Bi%3A1%3Bs%3A18%3A%22Lubycza+Kr%C3%B3lewska%22%3Bi%3A2%3Bb%3A1%3B%7D%7D
|
Miasto Lubycza Królewska zostało założone prawdopodobnie ok. pierwszej połowy XVIII wieku. Początkowo nazywało się „Lubycza miasteczko”, gdyż powstało w bezpośrednim sąsiedztwie wsi Lubycza, której dla odróżnienia dołożono człon „wieś”. Następnie w XIX – XX wieku wieś określano mianem „Lubycza Kniazie”, a do czasów obecnych - „Kniazie”, zaś miasto od końca XIX wieku nosi nazwę Lubycza Królewska. Dzieje miejscowości znane są od 1422 roku, kiedy to książę mazowiecki Siemowit IV sprzedał kniaziostwo braciom Jakubowi i Miczkowi Wołochom.
Nie jest znana dokładna data lokacji miasta. Z zapisków lustracji miast i miasteczek województwa bełskiego z połowy XVIII wieku wynika, że miasto już wówczas istniało. W tym czasie powszechne było zakładanie miast w pobliżu lub też na gruntach wsi, zwłaszcza jeśli znajdowały się na trasie ważnych szlaków komunikacyjno-handlowych, jak w tym przypadku łączącym Warszawę ze Lwowem. Dokumenty lustracyjne dostarczają niewiele informacji na temat układu przestrzennego pierwotnego miasta. Z zapisu z 1765 roku wynika, że znajdowało się tu osiem domów „zaiezdnych” i kilka „Domków małych Żydowskich”. Do I rozbioru miasto było królewszczyzną we władaniu starosty Rzeczyckiego, następnie przeszło w skład dóbr skarbu austriackiego.
Polityka Austrii zakładała inwestowanie w znaczące ośrodki miejskie, zaś mniejsze miały być traktowane jak wsie i pozostawiane własnemu losowi. Lubycza była niewielkim miasteczkiem, stosunkowo krótko istniejącym, dlatego też w 1787 roku została sprzedana Edwardowi Romanowskiemu za warzelnię soli w Kosowie. Kolejnym znanym właścicielem w I poł. XIX wieku został Ludwik Zieliński. Przyczynił się on do rozwoju miasta, poprzez założenie fabryki fajansu w 1840 lub 1855 roku. Wyroby charakteryzowały się szkliwieniem z białej polewy z szafirowym ornamentem.
Po wydzierżawieniu wytwórni Żydom, powstawały tam również przedmioty o przeznaczeniu kultowym, jak m.in. lampy chanukowe, czy misy sederowe. W 1911 roku fabryka uległa zniszczeniu w wyniku pożaru i nie została już odbudowana.
W latach 80. XIX wieku przeprowadzono przez Lubyczę linię kolejową łączącą Bełżec z Rawą Ruską, co przyczyniło się do wyraźnego rozwoju gospodarczego. Powstały wówczas nowe wytwórnie, takie jak tartak, fabryka zapałek, zaś w pobliżu miasta otworzono wytwórnię konserw jarzynowych oraz gorzelnię.
W 1895 roku wybudowano pałac w Lubyczy, prawdopodobnie przez Horowitzów, właścicieli majątku w pobliskiej miejscowości Dęby. Budynek o stylistyce secesyjnej, znajdował się w centralnej części miasta, jednak nie zachował się do chwili obecnej. W 1904 roku został wzniesiony kościół parafialny na miejscu dawnej drewnianej kaplicy. Jest to niewielki budynek murowany z kamienia i cegły, jednonawowy, o formach neogotyckich. Lubyczę Królewską dotknęły także działania wojenne podczas I wojny światowej, jednak skala zniszczeń nie jest dokładnie oszacowana. Informacji dostarczają dane statystyczne z czasów po odzyskaniu niepodległości. W 1921 roku istniały 92 domy mieszkalne. Zabudowę stanowiły głównie budynki drewniane, z nielicznymi murowanymi o charakterze rezydencjonalnym, przemysłowym, czy sakralnym. W okresie międzywojennym ludność żydowska stanowiła niemal 90 % mieszkańców Lubyczy. Stąd też w czasie II wojny światowej losy ludności miasta były tragiczne. W wyniku działań wojennych oraz walk z UPA w 1946 roku, zabudowa Lubyczy została zrujnowana. Ocalały pojedyncze budynki jak pałac, kościół, plebania, czy murowany dom doktora Weissa, oczywiście też uszkodzone w różnym stopniu. W latach powojennych stopniowo powstawała nowa zabudowa, w tym również budynki użyteczności publicznej. Sprawę dyskusyjną stanowiła kwestia użyteczności pałacu. Brakowało funduszy na jego odbudowę. Obiekt, ulegający szybkiej degradacji, nie figurował w rejestrze zabytków, dlatego w 1964 roku pałac został rozebrany, a na jego miejsce powstał budynek Zespołu Szkół Mechanizacji Rolnictwa. " (...) 1 stycznia 2016 r. Lubycza Królewska odzyskała status miasta, a pierwszym burmistrzem został Tomasz Leszczyński. W 2022 r. władze miasta wraz z Burmistrzem Markiem Łuszczyńskim i Przewodniczącym Rady Miejskiej Mariuszem Lewką zorganizowały obchody 600-lecia Lubyczy Królewskiej z okazji pierwszej wzmianki o Lubyczy Królewskiej, którą był przywilej księcia mazowieckiego i bełskiego Siemowita IV wystawiony w Bełzie 15 czerwca 1422 r. dla dwóch braci Wołochów – Jakuba i Miczki. Przeprowadzono rewitalizację centrum miasta, która w połączeniu z odnową lubyckiego zalewu stworzy dla mieszkańców gminy Lubycza Królewska znakomite miejsce do odpoczynku i rekreacji. Wydany został również pierwszy tom „Rocznika Lubyckiego” (2022, 2023), który od 2023 r. kontynuowany jest jako czasopismo „Nowy Rocznik Lubycki”.
Więcej informacji na stronie Urzędu Miasta w Lubyczy Królewskiej, stamtąd tez ostatni cytat.
Opracowanie: „Studium historyczno-urbanistyczne dawnego miasta Lubyczy Królewskiej”, opracowanie: Ewa Bortkiewicz
więcej 
|
proszę czekać...
|