|
starsze nowsze oceń zdjęcie | skomentuj ocenę | 0 głosów | średnia głosów: 0
1 czerwca 2025 , Pomnik żołnierzy polskich poległych w walce ze Szwedami z ok. 1910 r, tablica informacyjna pomnika.Skomentuj zdjęcie
|
Dodane: 3 czerwca 2025, godz. 17:00:16 Autor zdjęcia: Nemezis Rozmiar: 3812px x 2860px Aparat: realme 12 Pro+ 5G Obiektyw: realme 12 Pro+ 5G back camera 5.59mm f/1.8 1 / 194sƒ / 1.8ISO 506mm
0 pobrań 153 odsłony 0 średnia ocen Poprzednie i następne zdjęcia Nemezis Obiekty widoczne na zdjęciu
Pomnik żołnierzy Pawła Sapiehy więcej zdjęć (16) Zbudowano: 1656 W przewodniku „Lublin” pod red. Bernarda Nowaka czytamy: „Pierwszy obelisk wzniesiono w 1656 r. Przypuszczalnie został ufundowany przez dragonów szwedzkich dla uczczenia śmierci pułkownika, który zginął w potyczce z wojskami Sapiehy. Podczas remontu w 1910 umieszczono na cokole tablicę z patriotycznym napisem, całkowicie zmieniającym wcześniejszą intencję fundatorów: »Poległym żołnierzom polskim w bitwie ze Szwedami pod dowództwem P. Sapiehy wojewody wileńskiego w r. 1656 «. Od tego czasu obelisk funkcjonuje w świadomości mieszkańców Lublina jako upamiętniający heroiczny czyn polskiego oręża”. Paweł Jan Sapieha herbu Lis (1609-1665) to hetman wielki litewski i wojewoda wileński od 1656, wojewoda witebski od 1646, podstoli wielki litewski od 1645, oboźny wielki litewski od 1638. ul. Jaczewskiego Kazimierza, dra więcej zdjęć (151) |