starsze
nowsze
1
1+
2-
2
2+
3-
3
3+
4-
4
4+
5-
5
5+
6-
6
oceń zdjęcie | skomentuj ocenę | 0 głosów | średnia głosów: 0

Polska woj. lubelskie Lublin Śródmieście ul. Jaczewskiego Kazimierza, dra Pomnik żołnierzy Pawła Sapiehy

1 czerwca 2025 , Pomnik żołnierzy polskich poległych w walce ze Szwedami z ok. 1910 r, tablica informacyjna pomnika.

Skomentuj zdjęcie
Proszę ADM o zmianę nazwy obiektu pomnika na widoczną na tablicy Miejsca Pamięci Narodowej.
2025-06-03 17:02:26 (rok temu)
Desperado
+1 głosów:1
do Nemezis: Dlaczego ? Obiektem jest pomnik, który stoi w Miejscu Pamięci Narodowej. Na tabliczce widać nazwę pomnika, co wszystko powinno tłumaczyć. Jeżeli pomnik stałby w parku, to nie byłby parkiem a jednak pomnikiem.
2025-06-03 17:09:31 (rok temu)
Nemezis
Na stronie od 2022 lipiec
3 lata 10 miesięcy 29 dni
Dodane: 3 czerwca 2025, godz. 17:00:16
Autor zdjęcia: Nemezis
Rozmiar: 3812px x 2860px
Aparat: realme 12 Pro+ 5G
Obiektyw: realme 12 Pro+ 5G back camera 5.59mm f/1.8
1 / 194sƒ / 1.8ISO 506mm
0 pobrań
153 odsłony
0 średnia ocen
Poprzednie i następne zdjęcia Nemezis
Obiekty widoczne na zdjęciu
pomniki
Zbudowano: 1656
W przewodniku „Lublin” pod red. Bernarda Nowaka czytamy: „Pierwszy obelisk wzniesiono w 1656 r. Przypuszczalnie został ufundowany przez dragonów szwedzkich dla uczczenia śmierci pułkownika, który zginął w potyczce z wojskami Sapiehy. Podczas remontu w 1910 umieszczono na cokole tablicę z patriotycznym napisem, całkowicie zmieniającym wcześniejszą intencję fundatorów: »Poległym żołnierzom polskim w bitwie ze Szwedami pod dowództwem P. Sapiehy wojewody wileńskiego w r. 1656 «. Od tego czasu obelisk funkcjonuje w świadomości mieszkańców Lublina jako upamiętniający heroiczny czyn polskiego oręża”.
Paweł Jan Sapieha herbu Lis (1609-1665) to hetman wielki litewski i wojewoda wileński od 1656, wojewoda witebski od 1646, podstoli wielki litewski od 1645, oboźny wielki litewski od 1638.