|
starsze nowsze oceń zdjęcie | skomentuj ocenę | 13 głosy | średnia głosów: 6
1850 , Kościół podominikański - litografia A. Słowikowski |
Ciekawe, jak w tym czasie wyglądało wnętrze kościoła ... 2013-12-31 22:03:40 (12 lat temu)
do Stenek: podobnie jak 40 lat później: 2014-01-03 22:42:36 (12 lat temu)
do Jozefb: JozefB - dzięki! Jest co oglądać, tyle szczegółów dziś jest innych. Niektóre zmiany niedawno wprowadzone są mocno nietrafione 2014-01-05 22:23:07 (12 lat temu)
|
|
Na stronie od 2012 kwiecień
14 lat 2 miesiące 9 dni |
![]() |
kościoły, katedry, kaplice
|
Kościół parafialny p.w. św. Marii Magdaleny, wczesnogotycki, wybudowany z fundacji żony Władysława Opolskiego, Eufemii w 1289 r. jako jeden z elementów czworobocznego zespołu klasztornego dominikanów, dawna nekropolia Piastów Cieszyńskich (z dawnych nagrobków ocalała gotycka rzeźba księcia Przemysława I Noszaka – jednego z najwybitniejszych władców Cieszyna), odbudowany po pożarze miasta w 1789 r. wg planów K. Jacobi d'Eckolm i J. Drachny'ego, kilkakrotnie przebudowywany, na planie krzyża z wydłużonym prezbiterium, wnętrze posiada wystrój późnobarokowy, gotyckie portale, służki, maswerki i laskowania. Do kościoła dobudowano barokową kaplicę św. Krzyża fundacji Jana Fryderyka Larischa z 1660 r., kaplicę Matki Boskiej Nieustającej Pomocy (Cieszyńskiej) oraz kaplicę św. Melchiora Grodeckiego.