starsze
nowsze
1
1+
2-
2
2+
3-
3
3+
4-
4
4+
5-
5
5+
6-
6
oceń zdjęcie | skomentuj ocenę | 4 głosy | średnia głosów: 6
Skomentuj zdjęcie
Wymiana.
2021-09-18 03:21:38 (4 lata temu)
esski
Na stronie od 2009 październik
16 lat 8 miesięcy 1 dzień
Dodane: 23 marca 2014, godz. 4:30:56
Rozmiar: 1600px x 1592px
30 pobrań
5018 odsłon
6 średnia ocen
Poprzednie i następne zdjęcia esski
Obiekty widoczne na zdjęciu
Getto
więcej zdjęć (31)
Zbudowano: 1941-03-31
Zlikwidowano: 1942-08

Getto kieleckie, zwane też przez Niemców „żydowską dzielnicą mieszkalną” utworzone zostało 31 marca 1941 r. na mocy niemieckiego zarządzenia Stadthauptmana Kielc Hansa Dreschela.



Getto rozciągało się na północ od ulic Bodzentyńskiej i Piotrowskiej i obejmowało ulice: Jasną, Stolarską, Starozagnańską, Przechodnią, Silniczna, Kozią, Orlą, Nowy Świat, Dąbrowską, Szydłowską, Targową, Pocieszka, Marszałkowską, Nowowiejską, Radomską.



Na tym terenie w 500 budynkach Niemcy zamknęli ok. 27 tys. Żydów z Kielc i okolicznych sztetli, a także kilka tysięcy z Krakowa, Poznania, Berlina, Pragi i Wiednia. 



Likwidacji dzielnicy żydowskiej Niemcy dokonali w okresie od 20 do 24 sierpnia 1942, wywożąc do obozu zagłady w 

https://pl.wiki...dy_w_Treblince"
>Treblince ok. 20-21 tys. osób, a 1,2 tys. mordując na miejscu. Pozostawionych w Kielcach Żydów umieścili w istniejących w latach 1942–1944 czterech obozach pracy.