| zapomniałem hasło | nowe konto | dodaj zdjęcie
Mapa
Nieistniejące
Komentarze Kresy Kresy + Polska Panoramy Pomoc
Więcej (11)
Obiekty w okolicy
Stołówka "Jowita"
55
m
Poznań
Restauracja "Zum Tauber"
71
m
Poznań
Bukowska 11
81
m
Poznań
Kamienica z kawiarnią "Café Kaiser...
84
m
Poznań
Concordia Design
87
m
Poznań

Za wpłaty ze zrzutka.pl oraz cegiełek kupione zostały:

  • Dyski twarde Seagate Exos X22 20TB x 2 = 2500 zł
  • Router TP Link Archer X55 AX3000 = 277 zł
  • Serwer plików NAS QNAP TS-673A-8G = 4677 zł

Przeznaczenie: kopie zapasowe strony (obecnie wykonywane są ręcznie na domowym komputerze)

zdjęcie 1 zdjęcie 2 zdjęcie 3

wczytywanie danych...

Dom Studencki „Jowita”

Zbudowano: 1967
Dawniej: "Akumulatory"
„JOWITA” to Dom Studencki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, często nazywany potocznie „Akumulatorami” z uwagi na zainstalowany na dachu neon reklamowy „Centra Akumulatory”.
Budynek posiada 11 pięter wraz z rozbudowaną częścią parterową.
Na parterze znajduje się recepcja, administracja DS Jowita , Biuro Parlamentu Samorządu Studentów , dwie sale wykładowe , biuro Preinkubatora Akademickiego oraz sala komputerowa .
Na dolnych piętrach, znajdują się hotelowe pokoje gościnne, na piętrach 2-10 – pokoje studenckie.
proszę czekać...
Ostatnie dyskusje
gliwicjus
 
+3 głosów:3
To samo zdjęcie występuje jako rok 1967 i jako rok 1979!
2024-07-30 14:29:17 (rok temu)
nyskadolniak
 
+2 głosów:2
Rok 1967 tylko teoretycznie możliwy - prezentacja Dyane (tu wczesna wersja na holenderskiej rejestracji) miała miejsce 29 sierpnia 1967.
2024-07-30 15:15:23 (rok temu)
fralat
 
+1 głosów:1
DS"Jowita" został udostępniony studentom w 1964 r. - wtedy zakończono budowę.
2024-07-31 20:44:06 (rok temu)
fralat
 
+1 głosów:1
Zamieszanie w datowaniu, być może, powoduje otwarcie stołówki uniwersyteckiej. Nie mogę znaleźć w którym roku została oddana do użytku. Być może później niż akademik.
2024-08-01 13:56:08 (rok temu)
Jazzek
 
+1 głosów:1
do gliwicjus: Stylistyka napisów wskazuje na wcześniejsze datowanie.
2024-07-30 14:40:53 (rok temu)
do gliwicjus: W 1979 był już chyba otynkowany, oddawanie do użytkowania budynków bez tynków to specyfika czasów Gomułki...
2024-07-30 14:47:24 (rok temu)
2024-07-31 09:03:26 (rok temu)
Jazzek
 
do nyskadolniak: Fryzury pań to końcówka lat 60-tych, no może jeszcze chwilę.
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: dopisek
2024-07-30 15:34:42 (rok temu)
yani
 
do fralat:
Jeśli w 1964, to jak się to ma do datowania tego:

I do opisu tego:

2024-07-31 21:02:39 (rok temu)
grgrz
 
+2 głosów:2
do fralat: Jowita nie powstała w 1964 r .Do analizy zdjęcia też wkradł się błąd , zdjęcie 19 przedstawia teren po lewej stronie "Marago", przyszły ( nowy) budynek Zwierzyniecka 18. którego w 1962 r nie było .Na zdjęciu 12 widać brak nr Zwierzyniecka 10 "Geomat", którego budowa w 1965 r już była zakończona.A tak wyglądał teren w okolicach Jowity w 1965 r
Przed rozpoczęciem budowy był tam parking. To też z połowy 1965 r

. Zarówno zdjęcia Maćkowiaka i Szczęsnego Skibuńskiego są dobrze datowane.



2024-08-02 07:43:44 (rok temu)
fralat
 
do yani: Komentarz został usunięty przez użytkownika
2024-07-31 21:17:45 (rok temu)
yani
 
do fralat:
Strona poważna, ale współczesna, w związku z tym czy datowanie tam jest wiarygodne na 100%?
2024-07-31 21:23:19 (rok temu)
fralat
 
do fralat: Moje info wg strony UAM:
2024-07-31 21:27:58 (rok temu)
fralat
 
do yani: Wikipedia też podaje 1964 r. Jeżeli stronie uniwersytetu nie wierzymy, to komu możemy zaufać.
2024-07-31 21:30:03 (rok temu)
yani
 
+1 głosów:1
do nyskadolniak:
To już mamy 2 daty - 1964 i 1966.
Na 100% wiarygodna byłaby notatka w gazecie z tamtych lat.
2024-07-31 23:32:57 (rok temu)
do yani: Nie no, 66 to jest przyjęte z sufitu - przeczytaj komentarze pod zdjęciem z budowy.
2024-07-31 23:41:58 (rok temu)
yani
 
do nyskadolniak:
Akurat do Wikipedii to mam najmniejsze zaufanie...
Mam nadzieję, że się poznaniacy może jeszcze wypowiedzą.
2024-08-01 00:12:06 (rok temu)
do fralat: Myślę, że to nie o stołówkę chodzi, tylko o klub studencki "Akumulatory". Poniżej kolejny kamyczek do zamieszania - tekst z 2013, w którym mowa o 45 rocznicy Akumulatorów, którą autor moim zdaniem mylnie przypisuje do samego DS Jowita
2024-08-01 21:03:12 (rok temu)
grgrz
 
+1 głosów:1
do fralat: Stołówkę uruchomiono w 1972 r a to zdjęcie na pewno z z 1974 r ( wtedy uruchomiono hotel studencki)
2024-08-12 12:36:28 (rok temu)
nyskadolniak
 
+1 głosów:1
do grgrz: Moda kompletnie nie pasuje na 1974.
2024-08-12 14:10:27 (rok temu)
nyskadolniak
 
+1 głosów:1
do grgrz: HoStele to uruchamiano corocznie, na początku wakacji uniwersyteckich, kiedy stali mieszkańcy akademików je opuszczali.
2024-09-07 19:34:56 (rok temu)
grgrz
 
+2 głosów:2
do nyskadolniak: Sięgnąłem innego źródła wg sprawozdań UAM wynika, że już w 1969 r był hotel .
2024-09-13 14:04:55 (rok temu)
Woj11
 
+2 głosów:2
do nyskadolniak: System holenderskich tablic 2 cyfry + 2 cyfry +2litery funkcjonował w latach 1965-73
2024-09-13 21:28:19 (rok temu)
nyskadolniak
 
+1 głosów:1
do Woj11: Ale samochód już datowałem wyżej - wszystko się zgadza. Co do tego, że zdjęcie jest z końca lat 60-ych nie mam wątpliwości, bardziej mnie męczy pytanie, kiedy naprawdę zbudowano Jowitę.
2024-09-14 00:28:56 (rok temu)
grgrz
 
+1 głosów:1
do nyskadolniak: Źródła: Nowy akademik przy ul.Zwierzynieckiej działa z kłopotami. Do łazienek przez dwoje drzwi. Zapchane przewody. Centrala bez telefonistek. Express Poznański 6 IX 68 nr 210. Rozmowy-opinie -zdarzenia. Studencki wieżowiec….Gazeta Poznańska. 19 IX 68 nr223. Kategoria "S".Luksusowy dom studencki "Akumulatory". ITD 3 XI 68 nr44 s8-9. Nowe przybytki poznańskiego Uniwersytetu. Dom studencki "Akumulatory"oraz gmach nowego Collegium Philosophicum przy ul.Marchlewskiego.Kurier Polski 14 XII 68r nr298.
2024-09-16 10:17:08 (rok temu)
do grgrz: Jowita = Akumulatory?
2024-09-16 10:55:20 (rok temu)
2024-09-16 20:27:25 (rok temu)
do grgrz: Tak, 1968 - str. 226/227. Ciekawe skąd wziął się 1964-ty - data ta podawana była w miesięczniku "Architektura" już na początku lat 80-ych.
2024-09-16 22:58:32 (rok temu)
ylooC
 
do Jarosław Dubowski: Tak
2024-09-16 12:10:53 (rok temu)
do ylooC: To jeszcze pytanie - kiedy zmieniono nazwę?
2024-09-16 12:18:35 (rok temu)
ylooC
 
do Jarosław Dubowski: Akumulatory, to była nazwa zwyczajowa, nigdy oficjalna - przynajmniej ja tak kojarzę. Przede wszystkim dlatego, że był tam swego czasu kultowy klub Akumulatory.. a zaczęło się od neonu..
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: uszczeg.
2024-09-16 13:57:45 (rok temu)
Jazzek
 
do ylooC: Podobnie we Wrocławiu na dom studencki "Nad fosą" mówiło się "Fosik", i była to też nazwa klubu. Ale tu przynajmniej widać związek, a co łączy akumulatory z Jowitą?
2024-09-16 15:29:33 (rok temu)
ylooC
 
+2 głosów:2
do Jazzek: Zapewne gdyby nie zamontowali neonu akumulatorów to zostałaby tylko Jowita... a tak.. neon nazwał potocznie budynek.
2024-09-16 16:22:12 (rok temu)
grgrz
 
+1 głosów:1
do nyskadolniak: Chronologicznie najpierw było widać (z daleka) neon, potem ukończono akademik a na końcu powstał planowany Studencki Klub (Młodych Twórców) "Akumulatory". Wcześniej planowany akademik w 1965r nazywano "Riwiera". Dopiero w 1968 r nazwano D/s "Jowita" (budynek budowano 66-68), oddano do użytku 600 studentkom w październiku. Jeszcze później go nazywano "SEZAM" :)))) W 1973r dokończono elewację ( i to pewnie niektórzy przyjęli za zakończenie inwestycji). Co do hotelu Almaturu to wcześniej był na ul. Stalingradzkiej, dzisiaj Alejach Niepodległości w D/S "Hanka". Ma burzliwą historię ,nie to co np. nudny "Zbyszko" :))
2024-09-17 09:11:21 (rok temu)
andre13
 
Mam prośbę. Mógłbyś sprawdzić, czy podana data jest prawidłowa? Chciałbym niebawem zamieścić inne ujęcie tej budowy, a mam trochę inne dane co do daty budowy. Z góry dziękuję.
2016-12-15 21:49:09 (9 lat temu)
do andre13: Seria zdjęć ukazała się w artykule "Poznań w 1966 r. Tak wyglądało miasto w roku milenijnych obchodów chrztu". Tyle tylko wiem. Niewykluczone, że GW nie miała dokładnych danych.
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: literówka
2016-12-15 22:00:13 (9 lat temu)
andre13
 
do Desperado: Wikipedia podaje, że oddano do użytku w 1964 r. Inne źródło (lokalny bloger), także podaje ten rok. Patrząc jednak na moje zdjęcie, mam wątpliwości. Niech zostanie 1966 r. Dzięki za odpowiedź.
2016-12-15 22:53:38 (9 lat temu)
Pokaż na mapie
2 Dyskusje (ostatnia rok temu)
Dom Studencki „Jowita”. Źródło: http://poznanmojemiasto.com/
Rondo Kaponiera Po prawej http://poznan.fotopolska.eu/296730,foto.html Centralnie http://poznan.fotopolska.eu/343984,foto.html Tuż przed , nie istnieją...
1966
-
1978
1966
-
2012
1978
-
2013
2013
-
2018
2013
-
2018
2020
-
2022
2020
-
2022
Obiekt na mapie
Kontakt do administratorów strony Fotopolska.Eu: | Regulamin serwisu: https://fotopolska.eu/2,artykul.html
© Copyright 2012 Neo & Siloy
Kolokacja serwerów Amsnet
Ostatnio przeglądane: łagiewniki Drzewica łagiewniki łagiewniki kurkowa 23 łagiewniki łagiewniki przemysłowa 1 łagiewniki przemysłowa 1 łagiewniki cukrownia kowary kowary Poznań Poznań łagiewniki cukrownia Kazimierz Dolny bukowice bykowice bytom bytom Milanówek most pontonowy Milanówek siedlce siedlce czaplinek długa namysłów Nowe Miasto nad Wartą Milanówek Nowe Miasto nad Wartą Radliniec Finkenstein Finkenstein Milanówek Czerna iłowa tschirne