24.06.2026 - naprawiono problem z niewczytywaniem zdjęć (pokazywały się dopiero po odświeżeniu strony).
| zapomniałem hasło | nowe konto | dodaj zdjęcie
Mapa
Nieistniejące
Komentarze Kresy Kresy + Polska Panoramy Pomoc
OBIEKTY - Klasztor oo. Redemptorystów
Obiekty w okolicy
Pomnik Jana Pawła II
38
m
Bardo
Bazylika Nawiedzenia Najświętszej ...
56
m
Bardo
Wolności 4
61
m
Bardo
Brama klasztorna
62
m
Bardo
Główna 32
71
m
Bardo

Za wpłaty ze zrzutka.pl oraz cegiełek kupione zostały:

  • Dyski twarde Seagate Exos X22 20TB x 2 = 2500 zł
  • Router TP Link Archer X55 AX3000 = 277 zł
  • Serwer plików NAS QNAP TS-673A-8G = 4677 zł

Przeznaczenie: kopie zapasowe strony (obecnie wykonywane są ręcznie na domowym komputerze)

zdjęcie 1 zdjęcie 2 zdjęcie 3

wczytywanie danych...

Klasztor oo. Redemptorystów

Zbudowano: 1712-1716
Dawniej: Redemptoristenkloster
Zabytek: A/1858/1826 z dn. 8.10.1966
proszę czekać...
Ostatnie dyskusje
poprzednia12
s_mile
 
Warunki terenowe - wąska uliczka i ogrom bryły kościoła NMP w Bardzie - zmusiły mnie do wykonania takiego ujęcia.
I zrodziło się pytanie: korygować w tym przypadku perspektywę pionową czy nie?
Zdjęcie górne - oryginalne, dolne - z częściową korektą perspektywy.
Proszę o Wasze opinie. Po jakimś czasie podmienię na ujęcie, które zyska większą akceptację.
Z góry dziękuję za udział w dyskusji.
Sławek
2012-11-05 18:54:20 (13 lat temu)
bonczek_hydroforgroup
 
+1 głosów:1
Korygować
2012-11-05 19:08:13 (13 lat temu)
Neo[EZN]
 
+1 głosów:1
To dolne jest skorygowane tak w sam raz na mój gust - czyli nie do "idealnego" pionu.

Ja bym też wrzucił (może to ja zrobię albo kto inny) bardziej ekstremalny przypadek - np. dowolna kamienica przy ulicy Rzeźniczej we Wrocławiu.
2012-11-05 19:19:41 (13 lat temu)
TW40
 
Drugie o niebo lepsze. Korygować!
2012-11-05 23:08:03 (13 lat temu)
x xx
 
+2 głosów:3
Zdjęcie wykonane obiektywem szerokokątnym jest zdjęciem wykonanym obiektywem szerokokątnym i jako takie należy go postrzegać.
Jak widać na załączonych przykładach prostowanie jest tak samo skuteczne jak "antykoncepcja po".
proszę sobie obejrzeć filmik B.Petersona o obiektywie szerokokątnym w praktyce i nie stresować się stresu nie wartymi problemami, a przysłowie o "garbatym i ścianie" w tym przypadku ma sens.

2012-11-06 08:40:38 (13 lat temu)
Danuta B.
 
+1 głosów:1
Mój głos - koryguję podobnie.
2012-11-06 08:56:45 (13 lat temu)
s_mile
 
+2 głosów:2
Dziękuję Wszystkim którzy zabrali głos w dyskusji. Szczerze mówiąc miałem ochotę zamieścić to niekorygowane zdjęcie. Dziękuję żeście zarówno fotkę jak i mnie WYPROSTOWALI ;-)
2012-11-06 17:24:21 (13 lat temu)
U mnie otwiera się zdjęcie do którego mam takie uwagi:
Ładny obiekt w niekorzystnym oświetleniu wykadrowany zbyt szeroko. Jak czytam fotka z szerokokątnego obiektywu.Jeśli tak to efekt beczki korygowany programowo.Można było wyprostować ściany obiektu i wykadrować niepotrzebne auta i walące sie ściany sąsiednich budynków.
2012-11-06 20:42:15 (13 lat temu)
Saxon
 
+1 głosów:1
Maksymalnie 3 minuty pracy z photoshop!
2012-11-06 21:38:58 (13 lat temu)
mamik
 
+1 głosów:1
do s_mile: Oczywiście, że korygować.
2012-11-05 19:02:44 (13 lat temu)
x xx
 
do s_mile: pytam z ciekawości, jaki to obiektyw , w jakim programie "prostujesz" ?)
2012-11-05 20:23:45 (13 lat temu)
ZPKSoft
 
do s_mile: Bez dwóch zdań- KORYGOWAĆ.
2012-11-05 20:31:45 (13 lat temu)
WW
 
+1 głosów:1
do s_mile: Korygować.
2012-11-05 22:15:39 (13 lat temu)
Pako45
 
+1 głosów:1
do s_mile: Korygować ale z umiarem
2012-11-05 23:45:23 (13 lat temu)
s_mile
 
do x xx: Sigma 10-20 F4-5,6 EX DC. PE 9.0: Korekta zniekształceń -> Perspektywa pionowa.
2012-11-05 20:36:42 (13 lat temu)
pawulon
 
do s_mile: Dobra korekcja nigdy nie jest zła ;)
2012-11-05 22:43:58 (13 lat temu)
TW40
 
do TW40: A może tak ??? (chwilowa podmianka oczywiście - nie oceniać ;-)
2012-11-05 23:30:28 (13 lat temu)
do TW40: Skorygowałeś bardzo delikatnie. Ujęcie po korekcji podoba mi sie bardziej.
2012-11-06 07:22:32 (13 lat temu)
do TW40: Ta propozycja też mi sie podoba.
2012-11-06 07:24:09 (13 lat temu)
s_mile
 
+1 głosów:1
do x xx: Obejrzałem filmik instruktażowy, ciekawe i pouczające. I następnym razem przykucnę łapiąc bruk lub zacznę wozić ze sobą gołębia lub fotopieska coby go umieścić w pierwszym planie. :-D I oczywiście f22 i 1 metr.
2012-11-06 17:22:18 (13 lat temu)
ZPKSoft
 
do s_mile: Fotopieska mogę Ci pożyczyć, niestety nie jest to wymiar kieszonkowy :) Rozumiem, że fotkę można już oceniać.
2012-11-06 17:25:16 (13 lat temu)
ZPKSoft
 
do s_mile: Nam pasuje bardziej tak: .
2012-11-06 17:43:55 (13 lat temu)
s_mile
 
do ZPKSoft: Będzie mi miło.
2012-11-06 17:25:39 (13 lat temu)
s_mile
 
do ZPKSoft: Acha, co do pieska. Doceniam propozycję lecz pozwolisz, że jednak nie skorzystam. Poczekam, aż ktoś zaoferuje ratlerka :-D
2012-11-06 17:30:01 (13 lat temu)
s_mile
 
do ZPKSoft: Też miałem taką wersję, ale jak dla mnie jest ona "przeprostowana". Dlatego wywołałem tę dyskusję, serio miałem ochotę wrzucić wersję oryginalną, bez korekty, ta mi się najbardziej podobała.
W sytuacjach fotografowania obiektu "en face" jestem skłonny korygować całkowicie (przykład: gdy robię zdjęcie "od narożnika" najchętniej nie korygowałbym wcale (inaczej wygląda to tak: .
Tak więc wersja obecna jest dla mnie - jak kto woli - złotym środkiem lub najmniejszym złem.
2012-11-06 17:55:32 (13 lat temu)
s_mile
 
do s_mile: Zresztą pod drugim z przywołanych przeze mnie przykładów odbyła się już kiedyś dyskusja na ten temat.
A z obecnej wniosek jest dla mnie następujący - w tego typu ujęciach korygujmy, lecz nie całkowicie (przewaga opinii).
A dodatkowy "morał": pozwólmy innym mieć swoje zdanie, nie negujmy z zasady zdjęć bez korekcji perspektywy, jak również (co piszę z zaciśniętymi zębami ;-) ) tolerujmy tzw. "przeprostowane".
Jeszcze raz dzięki za zainteresowanie tematem, pozdrawiam (co znaczy zdrowia życzę, ono wszak ważniejsze od skorygowanego - lub nie - zniekształcenia perspektywy) :-D
2012-11-06 18:03:56 (13 lat temu)
Neo[EZN]
 
+2 głosów:2
do s_mile: Ja właśnie wolę tę wersję "uśrednioną" czyli nie do końca wyprostowaną :)
2012-11-06 19:01:28 (13 lat temu)
ZPKSoft
 
do Neo[EZN]: Tak na szybko wyprostowałem i rzeczywiście trochę przesadziłem. Kiedyś byłem zwolennikiem zdjęć takie-jakie-są bez żadnej korekty programowej. Po jakimś czasie mój pogląd powoli ewoluował w kierunku dokonywania takiej korekty, żeby zdjęcie w miarę możliwości pokazywało rzeczywistość taką, jaką widzimy a nie taką jaka powstaje po przejściu przez układ soczewek aparatu. NA PEWNO nie widziałeś (do s-mile) kościoła i budynku po prawej w takim walącym się stanie, jaki wyszedł na surowo z aparatu.
2012-11-06 19:18:18 (13 lat temu)
s_mile
 
do ZPKSoft: Tak, masz rację, te budynki na skraju kadru wydawały mi się (i oczywiście były) pionowe. Lecz jeśli wyprostuję całkowicie zdjęcie, będę miał patrząc na nie WRAŻENIE, że kościół rozszerze się ku górze. Moim zdaniem problem jest nierozwiązywalny, z jednej strony perspektywa, prawa optyki, a z drugiej - ludzka percepcja. W tym przypadku dochodzi jeszcze kwestia szerokiego kąta - większego pola widzenia niż obejmuje ludzkie oko.
Jednakże na tym zdjęciu tematem głównym jest sam kościół, nie budynki na skraju kadru, niech więc on robi na nas lepsze wrażenie kosztem pozostałych elementów na brzegach.

Jeszcze w kwestii percepcji. Proponuję takie doświadczenie. Weźmy jakąś ramkę ze zdjęcia, oprawkę legitymacji czy wytnijmy prostokąt z kartki. Przyłóżmy do twarzy, zadrzyjmy głowę i patrzmy przez otwór. Na budynek czy choćby wiszącą szafkę w pokoju. A potem świadomie porównajmy kąty miedzy brzegiem ściany, szafki a krawędzią ramki. Teraz widać, że są one znaczne? Normalnie nasz mózg to przetwarza, poza tym najczęściej nie mamy przed oczami owej krawędzi ramki do porównania.

Zauważ w dodatku, że napisałem "podobała", a nie "jest poprawna" czy "lepsza". I że użyłem sformułowania "złoty środek/mniejsze zło". Na jakiś kompromis po prostu musimy pójść. I myślę, że dzięki tej dyskusji nam się to udało.

Tak czy tak zgoda między nami. Ten sam pogląd albo zakończmy "We agree to disagree" ;-)

A na maila wysyłam Wam ciekawą prezentację odnośnie reakcji naszych umysłów na bodźce wzrokowe. Może warto umieścić gdzieś w necie i podać link, aby i inni Fotopolanie mogli obejrzeć. Ale ja nie potrafię tego zrobić, może Wy się podejmiecie? Polecam, ciekawe i fascynujące!
2012-11-06 20:16:36 (13 lat temu)
ZPKSoft
 
do s_mile: Zgoda, ja polegam przy przetwarzaniu zdjęć na swojej intuicji. Jeżeli zdjęcie mi "leci" to je prostuję aż przestanie "lecieć". Oczywiście każdy może mieć swój nieco odmienny punkt widzenia, w końcu mamy niejednakowe systemy optyczne :))
2012-11-06 20:35:01 (13 lat temu)
s_mile
 
do ZPKSoft: Super, jest konsensus.
Napisz jeszcze koniecznie, czy mail dotarł i czy widziałeś delfiny ;-)
2012-11-06 20:36:42 (13 lat temu)
ZPKSoft
 
do s_mile: email dotarł, delfiny pierwsza zobaczyła Zosia :) Za chwilę podamy link do prezentacji, bardzo ciekawa.
Link: .
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: link
2012-11-06 20:44:42 (13 lat temu)
s_mile
 
do † Andrzej Mastalerz: Andrzeju, co do jednej części Twojej wypowiedzi się sprzeciwię. Ten obiektyw nie ma - co było dla mnie miłym zaskoczeniem - żadnej dystorsji, zarówno beczkowej jak i poduszkowej. Tak więc nie ma mowy o żadnym "efekcie beczki korygowanym programowo".
A co do reszty uwag służę wyjaśnieniami.
Niekorzystne oświetlenie - spójrz na mapę (jest znacznik) i uwzględnij strony świata oraz weź pod uwagę co napisałem w pierwszym poście - o wąskiej uliczce. Być może o innej porze roku powietrze byłoby bardziej przejrzyste, ale mieć tę ścianę kościoła całkowicie oświetloną i nie pod słońce raczej byłoby trudno, Chyba że lubisz zdjęcia bezcieniowe, przy zachmurzeniu - no to tu różnimy się upodobaniami.
Wykadrowany zbyt szeroko - kwestia gustu. Mnie się takie kadrowanie podoba.
Wyprostować ściany obiektu - znów kwestia gustu, ale podejrzewam, że w świetle powyższej dyskusji jesteś w zdecydowanej mniejszości.
Wykadrować niepotrzebne auta - masz na myśli tzw. "wyszopowanie"? Staram się takich rzeczy nie robić, jeśli już to wolałbym zapolować na moment, że ich nie będzie. Tu masz rację, rażą, niestety w samym Bardzie byłem raptem pół godziny, pomyśłałem, że lepsze takie zdjęcie niż żadne. A jeśli masz na myśli inne ustawienie się aby tych aut w kadrze nie było - no cóż, nie potrafiłem znaleźć takiego miejsca.
Wykadrowanie walących się ścian sąsiednich budynków - moim zdaniem dodają wyrazu temu zdjęciu, wolę takie niż sam obiekt, takie zdjęcie moim zdaniem byłoby bezpłciowe. Ale to znó kwestia gustu. Poza tym unikam dzięki temu zarzutu "dlaczego nie stanąłeś dalej do tego zdjęcia" ;-)
Niemniej dziękuję za opinię i ocenę, są one dla mnie cenne. Pozdrowienia.
2012-11-06 21:20:59 (13 lat temu)
s_mile
 
do † Andrzej Mastalerz: I żeby nie być gołosłownym - że czyjeś uwagi są dla mnie cenne, to było serio - spróbowałem takiego kadrowania jak proponujesz plus prostowanie. Na światło niewiele już mogę poradzić. Efekt: .
No cóż, nie zachwycił mnie. Pozostanę więc jednak przy poprzedniej wersji. Jeszcze raz dzięki za opinię i pozdrawiam.
2012-11-06 21:38:22 (13 lat temu)
do s_mile: Sigma 10-20 F4-5,6 EX DC. PE 9.0: Korekta zniekształceń -> Perspektywa pionowa. Tak napisałeś. Bardzo podoba mi sie szkiełko szerokokątne bez zniekształceń. Jak dasz wypróbować to też takie kupię.Pozdrawiam. Andrzej.
2012-11-06 21:37:21 (13 lat temu)
s_mile
 
do † Andrzej Mastalerz: Zauważ, że jest pewna różnica między korektą DYSTORSJI - czyli pewnego rodzaju aberracji obiektywu - a korektą perspektywy na ujęciu. Korekta perspektywy pionowej to nie jest korekta "efektu beczki".
2012-11-06 21:42:11 (13 lat temu)
Pokaż na mapie
11 Dyskusji (ostatnia 13 lat temu)
Klasztor oo. Redemptorystów - obiekty i wydarzenia
Obiekt na mapie
Kontakt do administratorów strony Fotopolska.Eu: | Regulamin serwisu: https://fotopolska.eu/2,artykul.html
© Copyright 2012 Neo & Siloy
Kolokacja serwerów Amsnet
Ostatnio przeglądane: KOSTRZYM MOLKTPLATZ KOSTRZYM MOLKEPLATZ wrocław wrocław mural Branitz dziwnó lutynia lutynia przejazd 11 strzałowa toruń strzałowa służewska 3 most wygoda gądó gądó pasaż wiecha zurawica toruń koszary toruń podgórska toruń podgórska toruń kujawska toruń łódzka gassy Dobrydnio Dobrydnio Dobrydnio Dobrydnio ciche zbiczno tarnów, jasna rogów dworzec tarnów tarnów