24.06.2026 - naprawiono problem z niewczytywaniem zdjęć (pokazywały się dopiero po odświeżeniu strony).
| zapomniałem hasło | nowe konto | dodaj zdjęcie
Mapa
Nieistniejące
Komentarze Kresy Kresy + Polska Panoramy Pomoc
Więcej (0)

Za wpłaty ze zrzutka.pl oraz cegiełek kupione zostały:

  • Dyski twarde Seagate Exos X22 20TB x 2 = 2500 zł
  • Router TP Link Archer X55 AX3000 = 277 zł
  • Serwer plików NAS QNAP TS-673A-8G = 4677 zł

Przeznaczenie: kopie zapasowe strony (obecnie wykonywane są ręcznie na domowym komputerze)

zdjęcie 1 zdjęcie 2 zdjęcie 3

wczytywanie danych...

Getto żydowskie

Zbudowano: 1941-07-26
Zlikwidowano: 1943-08-20

Getto dla ludności żydowskiej w Białymstoku zostało utworzone  dla ponad 40 tys. Żydów. Było otoczone ok. 3-metrowym ogrodzeniem zakończonym drutem kolczastym. Główna brama do dzielnicy żydowskiej znajdowała przy ul. Kupieckiej w pobliżu skrzyżowania z ul. Lipową. Pozostałe bramy znajdowały się przy ul. Jurowieckiej 4 oraz na rogu ul. Fabrycznej i placu Wyzwolenia. Getto obejmowało swoim zasięgiem m.in. ulice: Białą, Białostoczańską, Chmielną, Ciepłą, Częstochowską, Giełdową, Górną, Grajewską, Jurowiecką, Kosynierską, Książęcą, Kupiecką, Nowogródzką, Nowy Świat, Piotrkowską, Polną, Różaną, Smolną, Szlachecką, Wąską, Żydowską, części ulic Częstochowskiej, Fabrycznej, Grajewskiej i Żytniej. 

Żydzi byli wykorzystywani do pracy w zakładach niemieckich w Białymstoku., ale również do prac porządkowych, przeładunku transportów. Część z nich pracowała w Wołkowysku. Na terenie getta istniały  zakłady rzemieślnicze, pracujące głównie na potrzeby niemieckiego wojska. Do listopada 1942 r. w getcie istniały 2 szkoły podstawowe z językami wykładowymi – hebrajskim i polskim.

Niedługo po utworzenia getta, 16 września 1941 r. niemieckie władze wydały zarządzenie o ewakuacji części Żydów do Prużany. W teorii miały być wysiedlone osoby, które nie pracowały. W rzeczywistości na listy osób przeznaczonych do przesiedlenia trafiały osoby z alfabetycznego spisu ludności. Na początku były to osoby, których nazwiska rozpoczynały się na literę "A" itd. W sumie wysiedlono około 4000 osób. Część z nich nielegalnie powróciła do Białegostoku. Pozostali zginęli podczas likwidacji getta w Prużanie. Podczas likwidacji „prowincji białostockiej” getto zostało szczelnie zamknięte. Nie mógł dostać się do niego nikt ani też z niego wydostać. Władzę nad nim przejęło Gestapo.

proszę czekać...
Ostatnie dyskusje
4elza
 
Przypisane, korekta opisu.
2021-07-30 06:53:48 (4 lata temu)
Grzegorz Małyszczuk
 
+1 głosów:1
Moim zdaniem datowanie można spokojnie zawęzić do lipca-sierpnia 1941. Później wprowadzono zakaz opuszczania getta i zakaz zakupów po stronie aryjskiej. Na tym zdjęciu widać, że raczej ruch odbywa się swobodnie.
2021-07-30 08:46:36 (4 lata temu)
4elza
 
Wymiana.
2021-08-03 04:10:43 (4 lata temu)
Woj11
 
+2 głosów:2
Brama do getta w Białymstoku obecną ulica Malmeda (wtedy Kupiecka)
2021-07-26 10:48:56 (4 lata temu)
4elza
 
Przypisałam.
2021-07-30 06:52:33 (4 lata temu)
Nie mam pewności ale to raczej nie może być brama na ul. Kupieckiej. Patrząc na to zdjęcie widać, że słupy stały po prawej stronie patrząc od strony getta.
2021-07-30 08:41:42 (4 lata temu)
Woj11
 
do Grzegorz Małyszczuk: Przy bramie przy Czystej po jednej stronie biegła granicą getta i płot, którego tu nie ma. Druga znajdowała się przy wylocie Jurowieckie na obecną Sienkiewicza. Jurowiecka była szerszą od Kupieckiej Ponadto powinno widać zabudowę fabryczna, której tu nie ma. Wg. mnie pozostaje więc opcja Lipowa-Kupiecka.
2021-07-30 09:01:53 (4 lata temu)
do Grzegorz Małyszczuk: Zauważ, że wylot Kupieckiej i skrzyżowanie z Marszałka Piłsudskiego (Lipowa) to jednak duża, wolna przestrzeń. Na wprost bramy znajdowała się cerkiew. Tutaj ogrodzenie jest ewidentnie w ciągu ulicy. To może byc równie dobrze tylko ogrodzenie bez "oficjalnej" bramy. Z drugiej strony warto przyjrzeć się tej pocztówce - budynek w tle po prawej przypomina ten z tego zdjęcia. Temat do dalszych badań.
2021-07-30 10:49:05 (4 lata temu)
Woj11
 
do Grzegorz Małyszczuk: Tylko, że Piłsudskiego powstała w latach 50-tych. Ponadto Jurowiecka i Czysta są bez spadku terenu. Tylko obecną Malmeda ma spadek w kierunku obecnych Alei Piłsudskiego.
2021-07-30 11:09:56 (4 lata temu)
Grzegorz Małyszczuk
 
+1 głosów:1
do Woj11: Zaczynam się przekonywać, że to Kupiecka. Widok w stronę północno-wschodnią. Tylko jest jedno ale. Ta brama jest głębiej niż ta na zdjęciu od Lipowej. Zapewne została przesunięta aby być dalej od aryjskiej Lipowej. Wtedy słupy są na swoim miejscu. 🙂
2021-07-30 12:22:03 (4 lata temu)
Woj11
 
+1 głosów:1
do Grzegorz Małyszczuk: Też to na początku mnie zastanawiało. Ale, tak jak Ty uznałem, że bramę przesunięto lub to, że to co wygląda jak skrzydło bramy wcale nią nie było. Dodatkowo gzyms jednej z kamienic (po prawej stronie) na obu zdjęciach jest identyczny. Oba zdjęcia robione z Lipowej wgłąb Kupieckiej.
2021-07-30 12:30:47 (4 lata temu)
do Woj11: Tak jest. :-)
2021-07-30 15:50:04 (4 lata temu)
4elza
 
Proszę o pomoc przy zaznaczeniu obszaru na mapie. Mam w chwili obecnej problem z internetem.
2021-07-30 06:58:42 (4 lata temu)
4elza
 
Widoczny nr 15, ale na której ulicy?...
2021-07-30 15:34:27 (4 lata temu)
4 Dyskusje (ostatnia 4 lata temu)
Kontakt do administratorów strony Fotopolska.Eu: | Regulamin serwisu: https://fotopolska.eu/2,artykul.html
© Copyright 2012 Neo & Siloy
Kolokacja serwerów Amsnet
Ostatnio przeglądane: toruń kujawska toruń łódzka gassy Dobrydnio Dobrydnio Dobrydnio Dobrydnio ciche zbiczno tarnów, jasna rogów dworzec tarnów tarnów rogów rogów wałbrzych wałbrzych drobin świętoduska ostroda autobus prom wisła Strzelnica sw marka 29 krakow sw marka 15 krakow Niegoriełoje Bydgoszcz iwan Bydgoszcz Bydgoszcz Cmentarz Bydgoszcz ewangelicki sokoły Cmentarz Bydgoszcz Imielnica Bonisław Bonisław