26.06.2026 - między godz. 10:30 a 12:00 mogą wystąpić przerwy w działaniu strony.
| zapomniałem hasło | nowe konto | dodaj zdjęcie
Mapa
Nieistniejące
Komentarze Kresy Kresy + Polska Panoramy Pomoc
OBIEKTY - Wydobycie rud żelaza na terenie Cisownicy

Za wpłaty ze zrzutka.pl oraz cegiełek kupione zostały:

  • Dyski twarde Seagate Exos X22 20TB x 2 = 2500 zł
  • Router TP Link Archer X55 AX3000 = 277 zł
  • Serwer plików NAS QNAP TS-673A-8G = 4677 zł

Przeznaczenie: kopie zapasowe strony (obecnie wykonywane są ręcznie na domowym komputerze)

zdjęcie 1 zdjęcie 2 zdjęcie 3

wczytywanie danych...
proszę czekać...
Ostatnie dyskusje
stoik
 
ciekawe. podobno dużo było takich sztolni.
2024-12-27 16:35:19 (rok temu)
W Cisownicy znane są z nazw pola górnicze: Josefine, Simon und Juda, Rosalia, Georg i Emanuel. Z pewnością było ich więcej
2024-12-27 17:12:19 (rok temu)
tatranclimber
 
+1 głosów:1
Pisząc o kopalniach na Słowacji mam oczywiście na myśli dzisiejszą Słowację, bo wtedy to były Górne Węgry. W 1854 r zakupiono kopalnie w Bindt i Hnilčíku a później jeszcze w Žakarovcach
2024-12-28 23:35:35 (rok temu)
/Witajcie serdecznie! Jak mogę odnaleźć to miejsce w Cisownicy?
2025-04-28 11:20:17 (rok temu)
tatranclimber
 
+1 głosów:1
do stoik: Najciekawsze jest to że dokumentacja odnośnie kopalń w dużej mierze się zachowała. Część jest w Austrii, część jest w Czechach. Istnieją mapy, opisy, dokumenty nadań, dokumenty odnośnie likwidacji, rejestry wypadków i akta sądowe. Wiadomo gdzie były szyby i sztolnie. Niestety po zakończonym okresie użytkowania były one likwidowane.
2024-12-27 17:07:51 (rok temu)
stoik
 
do tatranclimber: Komentarz został usunięty przez użytkownika
2024-12-27 19:22:11 (rok temu)
tatranclimber
 
+2 głosów:2
do stoik: Może nie zupełnie się skończyła ale jej wydobycie stało się już nieopłacalne. Nasza ruda miała małą zawartość żelaza (15-20%). W latach 50-tych XIX w. Komora Cieszyńska kupiła bogatsze kopalnie w dzisiejszej Słowacji w okolicach Spiskiej Nowej Wsi. Rudę wożono do Liptowskiego Hradoka skad spławiano Wagiem do Żyliny i przewożono przez Przełęcz Jabłonkowską. Potem kiedy uruchomiono linię kolejową koszycko-bohumińską nasze kopalnie nie miały racji bytu.
2024-12-27 20:55:18 (rok temu)
stoik
 
do tatranclimber: Komentarz został usunięty przez użytkownika
2024-12-28 20:26:44 (rok temu)
tatranclimber
 
+1 głosów:1
do stoik: No tak, Huta trzyniecka miała później już lepsze perspektywy. Połączenia kolejowe umożliwiły dostawę węgla z kopalń zagłębia ostrawsko-karwińskiego a ze Słowacji wożono rudę żelaza.
2024-12-28 23:11:52 (rok temu)
stoik
 
do tatranclimber: Komentarz został usunięty przez użytkownika
2024-12-29 00:19:06 (rok temu)
tatranclimber
 
+1 głosów:1
do stoik: Zależy co kogo interesuje. Mnie akurat ciekawiło dlaczego i skąd wożono rudę żelaza. Nawet taka ciekawostka że Komora Cieszyńska dzierżawiła pola górnicze w Tatrach. W Dolinie Chochołowskiej w Huciańskich Baniach (obecnie 8 sztolni) wydobywali mangan dla swoich hut
2024-12-29 10:00:31 (rok temu)
Jarosław Dubowski
 
+1 głosów:1
do stoik: Stąd przywódca Węgier w okresie międzywojennym był admirałem pozbawionym floty.
2024-12-29 10:45:55 (rok temu)
stoik
 
do Jarosław Dubowski: Komentarz został usunięty przez użytkownika
2025-01-05 17:26:15 (rok temu)
pawulon
 
do stoik: Zawsze zostaje im Balaton ;-)
2025-01-05 17:30:05 (rok temu)
stoik
 
do pawulon: Komentarz został usunięty przez użytkownika
2025-01-05 17:35:40 (rok temu)
stoik
 
do stoik: Komentarz został usunięty przez użytkownika
2025-01-05 17:44:11 (rok temu)
pawulon
 
do stoik: Średnio 3 metry, ale są miejsca gdzie jest nawet 12 metrów.
2025-01-05 18:28:39 (rok temu)
stoik
 
do pawulon: Komentarz został usunięty przez użytkownika
2025-01-05 18:31:49 (rok temu)
stoik
 
do stoik: Komentarz został usunięty przez użytkownika
2025-01-05 18:41:41 (rok temu)
tatranclimber
 
+3 głosów:3
do BartoszMol: Początkowo myślałem, że to jest ujście zawalonej sztolni, ale nie pasuje ono do żadnej mapy górniczej. Kamień leży tam już bardzo długo, gdyż pamięta go z dzieciństwa jeden starszy mieszkaniec Cisownicy. Wtedy udający się po wodę mówili że idą "do sztola". Prawdopodobnie jest to nadproże sztolni, ale najpierw było w innym miejscu (ok 250 m dalej). Sztolnię po skończonych robotach zapewne zawalono. W nowszych już czasach wstawiono tam kregi i zrobiono ujęcie wody. Nadproże właściciel pola zabrał i wykorzystał do umocnienia mostku/przejazdu do pola. Takie moje przypuszczenie. Obecnie w miejscu ujscia sztolni jest ujęcie wody. Woda jednak nie leci z kranika lecz przecieka dołem. Tuż obok nad potokiem jest spłaszczona hałda z łupkami wydobytymi ze sztolni. Akt nadania pola Josefine jest z 1850. Litery oznaczają więc moźe coś innego, ale może być też tak że dużo wcześniej powstało pole lub sztolnia o tej nazwie. Po kilku, kilkunastu latach uzyskano nowy akt nadania i wznowiono tam wydobycie. Kluczem do rozwiązania zagadki byłaby znajomość dawnych numerów w Cisownicy. W akcie pola Josefine mamy podane, że znajduje się na gruncie Johanna Lamacza (Łomacz) i wymierzono go od domu Johanna Drusta z domu nr 23. Według moich nowszych ustaleń dom nr 23 był na Wędołach. Kamień jest w innym rejonie. Celowo nie podałem lokalizacji gdyż znajduje się na prywatnym terenie i takie rzeczy lubią znikać.
2025-04-28 12:49:13 (rok temu)
BartoszMol
 
+1 głosów:1
do tatranclimber: To bardzo ciekawe. Chciałem bywać się w teraz z rodziną i pokazać ten kamień synom. Mieszkamy dość blisko Cisownicy na Gojach i koło nas też znajduję się łopuka ( o czym dowiedziałem się z Twoich postów) to niedawna była to dla mnie sterta kamieni bez większego celu i sensu.
2025-04-28 17:02:09 (rok temu)
tatranclimber
 
+1 głosów:1
do BartoszMol: Myślisz o tej łopuce odgrodzonej drutem, przy polnej drodze, którą można dojechać przez mostek w lesie do ul. Pod Kopieńcem? Drewniany nowy dom?
2025-04-28 19:13:01 (rok temu)
do tatranclimber: Tak dokładnie o tej,
2025-04-29 11:27:38 (rok temu)
do BartoszMol: Napisz mi na maila. daniel3ttt@interia.pl
2025-04-29 11:46:34 (rok temu)
1 Dyskusja (ostatnia rok temu)
Kontakt do administratorów strony Fotopolska.Eu: | Regulamin serwisu: https://fotopolska.eu/2,artykul.html
© Copyright 2012 Neo & Siloy
Kolokacja serwerów Amsnet
Ostatnio przeglądane: Świnoujście Świnoujście Międzyzdroje Cmolas Kielce, Grunwaldzka 31a-31g oaza trolejbus Międzyzdroje Gryfa Pomorskiego neony neony neony neony neony Międzyzdroje neony Ostrowy Tuszowskie Ostrowy Tuszowskie Ostrowy Tuszowskie Gnaty Paderewskiego pieniężno winnica Gnaty andrzeja waligórskiego Winnica Graty parczew trasa Kraków Gagarina Kraków nosal nosal Balzera Balzera 14