26.06.2026 - między godz. 10:30 a 12:00 mogą wystąpić przerwy w działaniu strony.
| zapomniałem hasło | nowe konto | dodaj zdjęcie
Mapa
Nieistniejące
Komentarze Kresy Kresy + Polska Panoramy Pomoc
ul. Fabryczna
ul. Gołębia
ul. Kilińskiego Jana
ul. Kobro
ul. Księży Młyn
ul. Magazynowa
ul. Milionowa
ul. Piłsudskiego Józefa, marsz.
ul. Popowskiego
ul. Przędzalniana
ul. Śmigłego-Rydza Edwarda
ul. Targowa
ul. Tylna
ul. Tymienieckiego Wincentego, bp
ul. Wilcza
ul. Zwycięstwa
ul. Żelazna

Za wpłaty ze zrzutka.pl oraz cegiełek kupione zostały:

  • Dyski twarde Seagate Exos X22 20TB x 2 = 2500 zł
  • Router TP Link Archer X55 AX3000 = 277 zł
  • Serwer plików NAS QNAP TS-673A-8G = 4677 zł

Przeznaczenie: kopie zapasowe strony (obecnie wykonywane są ręcznie na domowym komputerze)

zdjęcie 1 zdjęcie 2 zdjęcie 3

wczytywanie danych...

SIM Księży Młyn

Zdrowie
Religia
Edukacja
Transport
Budowle
Kultura
 
Krajobraz
Zieleń
Sport
Kolej
Przemysł
Inne
Obszar nr 5 Księży Młyn.
Al. Piłsudskiego – Al. Śmigłego Rydza – Milionowa – Granica Dzielnic Widzew/Górna – granica dzielnic Widzew/Śródmieście – Al. Piłsudskiego.

Księży Młyn to zespół fabryk włókienniczych (przede wszystkim przędzalni bawełny) i obiektów towarzyszących, budowanych na terenie Łodzi od połowy XIX wieku.

Pierwsza przędzalnia Karola Scheiblera (pochodzącego z rodziny niemieckiej), z maszyną parową o mocy 40 KM, powstała przy Wodnym Rynku (dziś Plac Zwycięstwa) obok parku Źródliska w roku 1855. W następnych latach nastąpiła rozbudowa przedsiębiorstwa w tym rejonie do postaci zabudowy fabryczno-mieszkalnej, będącej pierwszą planową tego typu w Łodzi. Całość w pierwszej fazie rozwoju stanowiła pewnego rodzaju jurydykę
więcej
proszę czekać...
Ostatnie dyskusje
poprzednia123456789...4950następna
WW
 
+1 głosów:1
Pogoda jak drut.
2013-09-23 15:45:08 (12 lat temu)
Skrondolny
 
+1 głosów:1
Tutaj znajdował się areszt Kriminalpolizei w trakcie okupacji, i to tutaj na chwilę trafił zbrodniarz Edward August za "niesubordynację".
2026-01-16 15:19:10 (5 miesięcy temu)
Neo[EZN]
 
+1 głosów:1
do WW: Dlaczego jak drut? :)
2013-09-23 18:33:08 (12 lat temu)
† ☻
 
+4 głosów:4
do Neo[EZN]: Wiadomo, z małej chmury duży drut...
2013-09-23 18:56:43 (12 lat temu)
do Neo[EZN]: Komentarz został usunięty przez użytkownika
2013-09-23 18:59:55 (12 lat temu)
Michał. K
 
+1 głosów:1
49 nie 94. Zdjęcie 2 min. późniejsze poprawione Marcinie, ale to już nie :-)
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: Dopisek
2026-01-24 16:05:22 (5 miesięcy temu)
vetinari
 
+2 głosów:2
Jesteś pewny źe to Kilińskiego 94 ?
2022-04-08 23:34:58 (4 lata temu)
czeski błąd ... 49 ... odwrotnie ,,, Popraw jak możesz ... :) i to drugie też ... Na stare lata się ZDYSLEKTYKOWAŁEM ...
2022-04-08 23:45:46 (4 lata temu)
verbensis
 
+1 głosów:1
Już trwa rozbiórka, choć chwilowo zdejmują głównie detal architektoniczny.
2023-04-04 20:24:46 (3 lata temu)
Teraz zauważyłem że zdjęcie jest krzywe o 0,000002% w lewą stronę ... Proponuję USUNĄĆ ... Kto jest "za" ... ???
2023-04-11 23:49:59 (3 lata temu)
Michał. K
 
+1 głosów:1
Dodano † , kamienicę pożegnaliśmy z majem 2023 roku.
2026-01-24 15:54:26 (5 miesięcy temu)
vetinari
 
+4 głosów:4
do sawickimarcin: Ja Ci dam czeski błąd.....dziękuje doedituje.....wyprubuj sam szukać obiektów wedlók skazuwek które Ci nieraz, i nie tylko ja podalem....
2022-04-08 23:52:05 (4 lata temu)
mamik
 
+2 głosów:2
do vetinari: Czy w Czechach jak ktoś coś przekręci to jest "polski błąd"? ;-)
2022-04-09 10:38:59 (4 lata temu)
do mamik: No, chyba niemamy....
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: literówka ☺
2022-04-09 10:49:25 (4 lata temu)
blaggio.
 
+1 głosów:1
do verbensis: Pamiętam, że dawno temu, gdy czekało się na tramwaj na przystanku usytuowanym przed frontem tej kamienicy, wydawała się taka potężna, niewzruszalna, solidna. Kto by pomyślał wtedy, że beztroska miejskich urzędników może doprowadzić ją do takiego stanu i takiego końca.
2023-04-05 00:23:20 (3 lata temu)
Michał. K
 
+3 głosów:3
Jakie źródło inne ? 😁
2025-11-01 00:41:40 (7 miesięcy temu)
Askofer
 
+3 głosów:3
do Michał. K: Jak Palestyna to wiadomo że Mosad.
2025-11-01 12:02:22 (7 miesięcy temu)
Michał. K
 
+2 głosów:2
Ciekawostka odnośnie działki "Zajezdni". Działająca od 2007 roku spółka Ochnik Development realizuje inwestycje mieszkaniowe i komercyjne w Warszawie i okolicach. Teraz wchodzi na łódzki rynek nieruchomości. Działka znajduje się w tej chwili w rękach warszawskiego dewelopera. Jak zauważył administrator facebookowej grupy "Górna tu mieszkam", w 2023 roku Urząd Miasta Łodzi wydał pozwolenie na budowę blokowiska na terenie dawnej zajezdni. "Obecnie projekt jest w fazie przygotowawczej i nie chcielibyśmy ujawniać jego szczegółów. Chciałabym jedynie zaznaczyć, że firma nie planuje wyburzeń zlokalizowanych na działce historycznych budynków wpisanych do ewidencji zabytków.
– informuje Zuzanna Wiak z Ochnik Development.
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: Literówka
2025-12-01 16:47:58 (6 miesięcy temu)
Jarosław Dubowski
 
+1 głosów:1
do Michał. K: Co to jest "Zajzdnia"? To jest jakaś nazwa własna utworzona przez alterację pisowni?
2025-12-01 17:27:24 (6 miesięcy temu)
Michał. K
 
+2 głosów:2
do Jarosław Dubowski: Tam w słowie brakowało zwyczajnie litery "e", ostatnio piałem o uszczypliwości i dziwnych komentarzach. Zdaje się, to się potwierdza. Przecież gołym okiem widać, że "zjadłem" literę "e".
2025-12-01 17:38:03 (6 miesięcy temu)
Jarosław Dubowski
 
+3 głosów:3
do Michał. K: Nie - nie widać, nadto jest z wielkiej litery i w cudzysłowie co sugeruje że to jest nazwa własna - a'la "Qchnia Artystyczna"
2025-12-01 18:37:37 (6 miesięcy temu)
Jolanta Mikołajewska
 
+3 głosów:3
To zdjęcie pochodzi z grupy Łódzki Wehikuł Czasu, gdzie zamieścił je Wiktor Glinkowski. Serdecznie zapraszamy do nas po więcej.
2025-11-04 14:25:08 (7 miesięcy temu)
blaggio.
 
+1 głosów:1
Do Michał: I co z tego, że Brzezińskiego. Jakie to ma dla nas znaczenie? A napisałeś to tak, jakby w 1987 r. kamienica należała do niego. A był to tylko pierwszy właściciel niespełna 100 lat przed zdjęciem.
2026-01-24 18:27:49 (5 miesięcy temu)
do blaggio.: Nic z tego, taka informacja dla kogo powstała...historia pierwotna zaczątku tego miejsca.
2026-01-24 20:12:01 (5 miesięcy temu)
blaggio.
 
+1 głosów:1
do Michał. K: Napisałem to z takim przekąsem, bo dla mnie zupełnie niezrozumiałe jest używanie nazw, także jako nazw obiektów na FP, Kamienica Takiego, Siakiego, jakby to był jakiś wielki pałac, albo chociażby willa, znane powszechnie od dawnych lat pod taką nazwą i należące długo do jednego właściciela. Rozpleniło się to od czasu powstania Wikipedii, pojawia się też w rejestrach zabytków. Jakie ma to znaczenie, że zbudował kamienicę ten lub tamten. Każdą kamienicę ktoś zbudował, za jakiś czas sprzedał lub przekazał w spadku komuś itd. Tych dalszych czasem bardziej znanych nikt nie wspomni.
Nie uważam oczywiście, że nie można w ogóle wspominać pod zdjęciem o niejakim P. Brzezińskim, jeżeli komuś bardzo na tym zależy i wydaje mu się to aż tak ważne, ale warto z sensem np. kamienica zbudowana przez (dla)... Ty ująłeś to tak, jakbyś właśnie użył nazwy Kamienica P.B, jako ekwiwalentu dla nazwy Kamienica Kilińskiego 49. Stąd moja reakcja.
2026-01-24 21:31:29 (5 miesięcy temu)
Prośba o identyfikację miejsca.
2026-02-15 21:39:09 (4 miesiące temu)
zygmunt_ra
 
+1 głosów:1
Ok - dzięki dodałem też znaczniki dla lepszej identyfikacji miejsca.
2026-02-15 22:36:53 (4 miesiące temu)
2026-02-15 22:06:15 (4 miesiące temu)
Eugeniusz S.
 
+1 głosów:1
do zygmunt_ra: Przypisane
2026-02-15 22:13:43 (4 miesiące temu)
ZPKSoft
 
+1 głosów:1
Na tablicy z lewej coś jakby DOM KULTURY.
2026-02-18 15:02:29 (4 miesiące temu)
Pomuchelskopp
 
+1 głosów:1
2026-02-18 15:15:11 (4 miesiące temu)
do ZPKSoft: Na tablicy z lewej u dołu, a na drugiej tablicy bardziej pośrodku jest nazwa przedsiębiorstwa RENA KORD
2026-02-18 15:13:28 (4 miesiące temu)
#biaggio, czy to jest zdjęcie od "podwórka" i bloki są odwrotnie do dopisania ? :)
2026-02-20 14:26:51 (4 miesiące temu)
blaggio.
 
+1 głosów:1
do Desperado: Nie, to jest od frontu. Widać to nawet po oświetleniu słonecznym.
2026-02-20 18:09:49 (4 miesiące temu)
Pokaż na mapie
491 Dyskusji (ostatnia 4 miesiące temu)
Lista ulic w dzielnicy SIM Księży Młyn
12
ul. Kilińskiego Jana
Widzewska, Buschlinie
al. Piłsudskiego Józefa, marsz.
Główna, Stalina, Al. Mickiewicza (do pl. Zwycięstwa), Rokicińska, Armii Czerwonej (od pl. Zwycięstwa)
ul. Tymienieckiego Wincentego, bp
Św. Emilii, Ochotników Wojennych, 8 Marca
pl. Zwycięstwa
Wodny Rynek
Brak zdjęcia
al. Kobro
 
 
Obiekt na mapie
Kontakt do administratorów strony Fotopolska.Eu: | Regulamin serwisu: https://fotopolska.eu/2,artykul.html
© Copyright 2012 Neo & Siloy
Kolokacja serwerów Amsnet
Ostatnio przeglądane: sochonie hermine braunsteiner żelechowa wirty Orzechow Orzechow sandomierz katedra kamienica pod sowami kamienica pod sowami sandomierz katedra brukowa warszawa kijowska warszawa lublin 1940 sklep gs stawiszyn stawiszyn park rzeźb warszawa wołowa grochowska targ bydła warszawa targ Miłoszycka 24 gdansk siedlce warecka nowy świat zielona góra zielona góra Piotrkowska mielec mielec Świnoujście Świnoujście Świnoujście Świnoujście Międzyzdroje